Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koalicja antyrasistowska chce Piły bez dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii

TR
Pilską koalicję antyrasistowską tworzy na razie jedno stowarzyszenia, dwa ruchy obywatelskie i dwie partie
Pilską koalicję antyrasistowską tworzy na razie jedno stowarzyszenia, dwa ruchy obywatelskie i dwie partie Fot. Marcin Canvas Szymański
Czy Piła będzie się pozytywnie wyróżniać na mapie Polski jako miasto tolerancji? O taki wizerunek miasta będzie się starać grupa "Piła ponad podziałami". Potrzebuje jednak do tego samych pilan.

Za grupą „Piła ponad podziałami” kryje się antyrasistowska koalicja, którą utworzyli: stowarzyszenie Nigdy Więcej, Ogólnopolski Strajk Kobiet, pilski KOD, Razem i SLD. Powód? Nie spodobały im się obrazki z Marszu Niepodległości, te z rasistowskimi hasłami na flagach i banerach. Są zaniepokojeni również rosnącą w kraju liczbą incydentów na tle narodowościowym.

Skrzyknęli się, bo jak tłumaczą, chcą Piły wolnej od strachu i nienawiści, bo oba idą ze sobą w parze, bo nienawidzą ci, którzy się boją. Ci, którzy ludzi o innym kolorze skóry, preferencjach seksualnych czy przekonaniach, postrzegają wyłącznie w kategoriach zagrożenia.

Tak jak 19-letni pilanin, który miesiąc temu na ulicy rzucił się z kastetem na Hindusa, bo bał się, że ten może skrzywdzić jego młodsze rodzeństwo. Bo ciemnoskórzy krzywdzą przecież dzieci, jak tłumaczył w prokuraturze.

- Nie chodzi tylko o rasizm. Chcemy zająć się także innymi formami dyskryminacji - mówi jeden z inicjatorów, Kamil Bocian z pilskiego koła Razem.

- A nie ma lepszej formy walki z dyskryminacją niż edukacja - przekonuje Joanna Naranowicz z Nigdy Więcej. - Nie będziemy krzyczeć i biegać ze sztandarami, nie będziemy nikogo „hejtować”, tylko edukować tych, którzy się boją, bo nietolerancja czy rasizm wynikają z niewiedzy.

A koalicja zajmie się również monitorowaniem rasistowskich wpisów na pilskich forach.

- Nienawiść zaczyna się od języka - przekonuje Krzysztof Maciaszczyk, przewodniczący SLD w Pile.

Jako SLD przygotowują projekt uchwały w sprawie przeciwdziałania dyskryminacji, rasizmowi i ksenofobii w Pile. Lewica postuluje też powołanie pełnomocnika ds. równego traktowania, który miałby działać jako społeczny doradca przy prezydencie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto