Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska: „Mieszkanie dla obywateli, wsparcie dla przedsiębiorstw!”

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
16 marca 2023 r. na konferencji prasowej w Pile politycy Platformy Obywatelskiej w osobach Maria Małgorzata Janyska, Poseł na Sejm, Adam Szejnfeld, Senator oraz samorządowcy-Piotr Głowski, Prezydent Piły i Jacek Gursz, Burmistrz Chodzieży, przedstawili program Koalicji Obywatelskiej na rzecz zwiększenia dostępności mieszkań dla obywateli oraz wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców.

-Dorobkiem dwóch kadencji PiS jest zdewastowanie rynku mieszkaniowego oraz nieustające ataki na przedsiębiorców. Dziś mieszkanie stało się dobrem nieosiągalnym dla 90% Polaków. Dzięki programowi rządu PO „Mieszkanie dla Młodych”, za naszych czasów własne mieszkanie uzyskało ponad 200 tys. osób. Widać więc kto jest skuteczny, kto ma doświadczenie i kompetencje – to Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska. Porównajmy to z działaniami PiS-u, za których rządów „Mieszkanie plus” zmieniło się w „Mieszkanie minus”. Z zapowiadanych bowiem 100 tys. mieszkań powstało zaledwie 15 tys. A trzeba dodać, że są to jednocześnie lokale kiepskiej jakości oraz bardzo drogie – mówiła posłanka Janyska.

- Polacy mają prawo godnie mieszkać, stąd dziś już proponujemy kredyt 0% dla wszystkich, którzy nie ukończyli 45 roku życia i nie mają własnego mieszkania. BGK zapłaci odsetki i pokryje marże banków. Bardzo ważne jest też wsparcie dla samorządów. W programie Koalicji Obywatelskiej przewiduje się przeznaczenie kwoty 10 miliardów złotych na remonty komunalnych zasobów mieszkaniowych oraz dopłaty do czynszów dla osób wynajmujących mieszkania – poinformował senator Szejnfeld, wiceprzewodniczący Regionu Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce.

Program Koalicji Obywatelskiej „Kredyt 0%”, to m.in.:
1. Kredyt 0% na zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45 roku życia.
2. Kredytobiorca ma spłacać jedynie kapitał.
2. Odsetki i marżę banku weźmie na siebie państwo poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego.
3. Dodatkowo 10 mld zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie remontów mieszkań komunalnych.
4. Przewiduje się także kwotę 600 zł dopłaty do czynszów mieszkaniowych.

Zabierając głos Prezydent Piły Piotr Głowski odniósł się do obecnej, trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym .

-Od lat jako samorządy budujemy mieszkania i realnie to robimy. Jeżeli nam nikt nie będzie przeszkadzał to potrafimy pokazać, że kilkaset mieszkań tak jak w Pile tych, które powstało znalazło dobry również pomysł w postaci, chociażby mieszkań na start dla tych młodych ludzi, którzy albo w Pile chcą zostać, albo do Piły przyjeżdżają. To był jeden z takich programów, który pokazywał, że wtedy kiedy jest zaangażowanie samorządu, kiedy są możliwości finansowe to działa i funkcjonuje. Oprócz tego oczywiście są mieszkania, które są stare i wymagają remontów. Na nie potrzeba bardzo dużych pieniędzy. Widzimy po ostatnich renowacjach, które prowadziliśmy, że ceny tych remontów są gigantyczne. Więc ten program wsparcia ze strony rządowej jest po prostu konieczny. Całe spektrum dobrych projektów ma szansę zaistnieć w szybkim tempie, co spowoduje ożywienie rynku lokalnego, a także rozwój rynku gospodarczego, w tym pracy i na to liczę – mówił Prezydent Piły.

Burmistrz Jacek Gursz przedstawił obawy co do przyszłości zasobów mieszkaniowych samorządów –

-Jeżeli nie będzie radykalnych rozwiązań, to 10 miliardów zł może być kroplą w morzu potrzeb, jeśli chodzi o remonty starych mieszkań komunalnych. To skutek 8 lat zaniedbań PiS. Na szczęście sytuację ratuje rynek komercyjny, ale drożyzna PiS przekreśla szanse wielu mieszkańców na samodzielne kupno własnego mieszkania. Konieczna jest pomoc, o której dzisiaj mówimy – podsumował burmistrz Jacek Gursz, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Drugim tematem podniesionym przez parlamentarzystów i samorządowców Koalicji Obywatelskiej było wsparcie dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

-W ubiegłym roku z mapy Polski zniknęło ponad 200 tys. firm. Zamykają działalność albo ją zawieszają, bowiem nie dają rady w państwie PiS prowadzić działalności gospodarczej – mówiła posłanka Janyska. Biurokracja, fiskalizm, wysokie koszty energii i gazu niszczą przedsiębiorstwa – wtórował senator Szejnfeld. Boję się na przykład o cenioną nie tylko u nas Spółdzielnię Mleczarską Czarnków – dodała posłanka Małgorzata Jansyska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

-Wielokrotnie w Sejmie i w Senacie wprowadzaliśmy korzystne dla MSP propozycje przepisów, ale PiS zawsze je odrzucał. Przygotowaliśmy zatem program, który wdrożymy po wygranych wyborach jesienią. – deklarował senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Propozycje KO dla przedsiębiorców, które zaprezentowano podczas konferencji prasowej, Koalicji Obywatelskiej, to m.in:
1. Kasowy PIT, czyli podatek dochodowy płatny tylko od opłaconych faktur - dla podatników o przychodach poniżej 2 mln euro.
2. Chorobowe płatne przez ZUS, a nie przedsiębiorcę, już od 1 dnia zwolnienia pracownika, a nie dopiero po 33 dniach - dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 pracowników).
3. Urzędy Skarbowe jako Centra Obsługi Podatnika, w których przedsiębiorcy uzyskają niezbędną pomoc.
4. Przywrócenie prostej i jasnej składki zdrowotnej. Skończymy z absurdami wywołanymi przez tzw. Polski Ład (np. płacenie składki zdrowotnej od sprzedaży samochodu).
5. Wydłużenie okresu wejścia nowych ustaw w życie. Tzw. vacatio legis dla wszystkich ustaw ma być wydłużone do 3 miesięcy, a dla ustaw podatkowych do 6 miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto