Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieca siła Krajny czyli Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy

RED
Gminna Rada Kobiet 

Gminna Rada Kobiet, czyli kobieca siła gminy Łobżenica. Panie kontynuują tradycje KGW, ale uważają, że do ich aktywności, do tego kim są i co robią, bardziej niż określenie gospodyni pasuje po prostu kobieta. W maju 2008 roku powołały do życia stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet. Wyprzedziły tym samym swój czas. Łącząc siły miały większe możliwości niż pojedyncze koło jeżeli chodzi o występowanie o realizację inicjatywy lokalnej, dotacje czy granty.  

Nie odbędzie się bez nich żadna impreza w gminie, tym bardziej, że często same są ich organizatorkami. Siedem lat temu wzięły udział w projekcie „Aktywnie na obcasach”, ale tak naprawdę są aktywne na obcasach przez cały czas. I to niezależnie od tego, czy promują akurat regionalną kuchnię, wygrywają konkursy na wieńce dożynkowe, organizują Dzień Babci i Dziadka, chodzą po górach, startują w Pięcioboju Nowoczesnym Kobiet czy próbują swoich sił na strzelnicy. Jakby tego było mało, wydają jeszcze książki kulinarne i kalendarze. Nieprzypadkowo w 2013 roku stowarzyszenie odebrało nagrodę Lidera Sukcesu, a w 2016 roku nagrodę Hit Regionu 2016.  

Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy zrzesza 24 koła: z Łobżenicy, Wiktorówka, Dźwierszna Wielkiego, Piesna, Dziegciarni, Fanianowa, Izdebek, Trzebonia, Kruszek, Walentynowa, Kościerzyna Małego, Dębna, Luchowa, Chlebna, Rataj, Topoli, Szczerbina, Ferdynandowa, Kunowa, Witrogoszczy, Witrogoszczy Kolonii, Witrogoszczy Osady oraz dwa koła z Dźwierszna Małego. 

Obecne władze stowarzyszenia to: Grażyna Łosoś - przewodnicząca zarządu, Magdalena Isbaner - zastępca przewodniczącej, Monika Tadych - skarbnik, Katarzyna Przybyła - sekretarz oraz Joanna Warszawska, Mirosława Skoczek i Barbara Polewacz. 

Skład komisji rewizyjnej tworzą: Urszula Rojek -  przewodnicząca, Joanna Tomasz - zastępca, Barbara Donaj - sekretarz, Grażyna Pirecka i Bogusława Mrotek.
Gminna Rada Kobiet Gminna Rada Kobiet, czyli kobieca siła gminy Łobżenica. Panie kontynuują tradycje KGW, ale uważają, że do ich aktywności, do tego kim są i co robią, bardziej niż określenie gospodyni pasuje po prostu kobieta. W maju 2008 roku powołały do życia stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet. Wyprzedziły tym samym swój czas. Łącząc siły miały większe możliwości niż pojedyncze koło jeżeli chodzi o występowanie o realizację inicjatywy lokalnej, dotacje czy granty. Nie odbędzie się bez nich żadna impreza w gminie, tym bardziej, że często same są ich organizatorkami. Siedem lat temu wzięły udział w projekcie „Aktywnie na obcasach”, ale tak naprawdę są aktywne na obcasach przez cały czas. I to niezależnie od tego, czy promują akurat regionalną kuchnię, wygrywają konkursy na wieńce dożynkowe, organizują Dzień Babci i Dziadka, chodzą po górach, startują w Pięcioboju Nowoczesnym Kobiet czy próbują swoich sił na strzelnicy. Jakby tego było mało, wydają jeszcze książki kulinarne i kalendarze. Nieprzypadkowo w 2013 roku stowarzyszenie odebrało nagrodę Lidera Sukcesu, a w 2016 roku nagrodę Hit Regionu 2016. Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy zrzesza 24 koła: z Łobżenicy, Wiktorówka, Dźwierszna Wielkiego, Piesna, Dziegciarni, Fanianowa, Izdebek, Trzebonia, Kruszek, Walentynowa, Kościerzyna Małego, Dębna, Luchowa, Chlebna, Rataj, Topoli, Szczerbina, Ferdynandowa, Kunowa, Witrogoszczy, Witrogoszczy Kolonii, Witrogoszczy Osady oraz dwa koła z Dźwierszna Małego. Obecne władze stowarzyszenia to: Grażyna Łosoś - przewodnicząca zarządu, Magdalena Isbaner - zastępca przewodniczącej, Monika Tadych - skarbnik, Katarzyna Przybyła - sekretarz oraz Joanna Warszawska, Mirosława Skoczek i Barbara Polewacz. Skład komisji rewizyjnej tworzą: Urszula Rojek - przewodnicząca, Joanna Tomasz - zastępca, Barbara Donaj - sekretarz, Grażyna Pirecka i Bogusława Mrotek. Fot. UM Łobżenica/GRK Łobżenica
Gminna Rada Kobiet, czyli kobieca siła gminy Łobżenica. Panie kontynuują tradycje KGW, ale uważają, że do ich aktywności, do tego kim są i co robią, bardziej niż określenie gospodyni pasuje po prostu kobieta. W tym co robią, zawsze dają z siebie wszystko. I to niezależnie od tego, czy promują akurat regionalną kuchnię, wygrywają konkursy na wieńce dożynkowe, organizują Dzień Babci i Dziadka, wydają książkę chodzą po górach czy startują w Pięcioboju Nowoczesnym Kobiet. Będzie można o nich przeczytać w najnowszym wydawnictwie "Głosu Wielkopolskiego", które będzie prezentować działalność Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski.

Gmina Łobżenica położona jest w północno wschodniej części powiatu pilskiego, a część jej terenów stanowi strefę chronionego krajobrazu „Dolina Łobżonki i Borów Kujańskich”. Zarówno gmina, jak i miasto mają ciekawą historię, garść pozostałości po dawnych czasach, bogate tradycje kultury, zwłaszcza ludowej, a nade wszystko stwarzają dobre warunki do życia swoim mieszkańcom poprzez liczne lasy i tereny zielone, rozbudowaną bazę rekreacyjno-sportową oraz szeroki dostęp do edukacji i kultury. Różnorodny zakres atrakcji turystycznych powoduje, że zarówno goście jak i mieszkańcy znajdują tutaj ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu.

Niewielka, ale charakterystyczna - to właśnie gmina Łobżenica w dwóch słowach. Jedna z najpiękniejszych części Pojezierza Krajeńskiego, położona w samym sercu Krajny, obejmuje miasteczko oraz 23 sołectwa: Chlebno, Dębno, Dziegciarnię, Dźwierszno Małe, Dźwierszno Wielkie, Fanianowo, Ferdynandowo, Izdebki, Kościerzyn Mały, Kruszki, Kunowo, Liszkowo, Piesno, Szczerbin, Rataje, Topolę, Trzeboń, Walentynowo, Wiktorówko, Witrogoszcz, Witrogoszcz-Kolonię oraz Witrogoszcz-Osadę.

Unikatowe warunki przyrodnicze sprawiają, iż gmina Łobżenica wyróżnia się znacznie wśród pozostałych gmin w Wielkopolsce.

Zabytkowy i unikatowy charakter, układ przestrzenny, wąskie uliczki, dwa rynki, trzy wieże - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Łobżenicę, gdzie bije serce Krajny. Pierwsze wzmianki o miejscowości mają ponad tysiąc lat, jednakże samo miasteczko liczy ich sobie już przeszło siedemset. O znaczeniu, jakie odgrywało w historii najlepiej świadczy fakt, iż posiadała własną mennicę.

Największą atrakcją turystyczną gminy Łobżenica jest najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej z Cudownym Obrazem Matki Bożej Grójeckiej i tradycją kultu maryjnego sięgającego 1079 roku. Trasy kajakowe, piesze, rowerowe oraz 24 jeziora to atrakcje dla osób lubujących się w aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Jedną z ciekawszych propozycji jest spływ Łobżonką, która malowniczo meandruje przez wysoczyznę morenową.

Gmina zaprasza urokliwą przyrodą, malowniczym otoczeniem oraz czystym powietrzem. Łobżenica to miejsce, gdzie warto żyć, mieszkać i wypoczywać.

- Gmina Łobżenica charakteryzuje się niezwykłą urokliwością lasów, wzgórz, jezior. Całości dopełniają liczne zabytki dziedzictwa kulturowego, trasy kajakowe oraz rowerowe, przedstawiając naszą gminę jako miejsce atrakcyjne turystycznie. Niezwykłą wartością gminy Łobżenica jest Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet, które skupia koła gospodyń wiejskich z 23 sołectw. W działalności kobiet najistotniejsze jest kultywowanie tradycji oraz aktywność kulinarna i artystyczna. Koła gospodyń wiejskich spełniają wiele ról. Godnie reprezentują wieś na różnorodnych wydarzeniach, w szczególności dożynkach, przypominając zwyczaje młodszym pokoleniom. Jestem niezwykle dumny, że w naszej gminie ta forma aktywności cieszy się powodzeniem i zainteresowaniem. Wspieramy tę działalność, doceniając zaangażowanie i trud wkładany w codzienną pracę

- mówi Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto