Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

#KochajSwojeOczy! Czyli, jak należy dbać o wzrok?

Martin Nowak
Martin Nowak
Fot. unsplash.com
Z okazji Światowego Dnia Wzroku zachęcamy do wykonania badań okresowych narządu wzroku. Dzięki temu każdy może poprawić jakość swojego życia!

Światowy Dzień Wzroku

#LoveYourEyes, czyli #KokochajSwojeOczy. To hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Wzroku, który na stałe zapisał się w kalendarzu i obchodzony jest każdego roku w drugi czwartek października. Jak ważny jest wzrok i jak powinniśmy o niego dbać?

- Jest to globalne wydarzenie mające zwrócić uwagę na ślepotę i zaburzenia widzenia. Obchody święta mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki, podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie oraz wpływanie na rządy krajów, by przeznaczały fundusze na programy zapobiegające ślepocie - tak o Światowym Dniu Wzroku mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Najważniejszy ze zmysłów

Wzrok jest najważniejszy ze wszystkich zmysłów, bo za jego pośrednictwem człowiek odbiera aż 80 procent wszystkich bodźców. Z tego powodu, to jego utraty ludzie obawiają się najbardziej.

- Narząd wzroku rozwija się w pełni u człowieka w wieku około 4-5 lat. Natomiast już po 40. roku życia zaczyna szwankować z racji tego, że zwyczajnie się starzeje. Należy więc należycie o niego dbać, aby dobrze służył nam przez całe życie, a nie tylko przez jego połowę - mówi Jacek Zabel, optometrysta i właściciel Salonu Optycznego ,,Piękne Oczy" w Pile.

Najlepszą formą dbania o wzrok są regularne badania, które można wykonać w gabinecie okulisty czy optometrysty. Profilaktyka jest bardzo ważna, dlatego nie można odkładać jej na później.

- Oczy są jak lustro, w którym możemy zobaczyć różne aspekty stanu zdrowia człowieka. Dzięki badaniom przesiewowym można wykryć stany patogenne (chorobowe) i zapobiegać ich rozwijaniu - podkreśla Jacek Zabel.

Dlaczego warto poddać się badaniom?

Dzięki wizycie u specjalisty można nie tylko poprawić widzenie dzięki m.in. okularom czy soczewkom kontaktowym. Można wykonać także badania m.in. w kierunku zaćmy czy jaskry.

- Jaskra to nieuleczalna choroba, która prowadzi do ślepoty. Jej wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia może temu skutecznie zapobiec - mówi Jacek Zabel.

Dzięki badaniom przesiewowym można wykryć również inne choroby m.in. cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę i schorzenia neurologiczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku u 80 proc. chorych. Nieleczone, pogłębiające się wady wzroku, to nie tylko groźba utraty wzroku, ale także znacznie większa urazowość, depresja i konieczność opieki osób trzecich.

Okuliści i optometryści nie pozostawiają złudzeń. Mówią wprost: każdy człowiek na świecie doświadczy problemu ze zdrowiem oczu w czasie swojego życia! Dlatego tak ważne jest dbanie o wzrok, zanim nie jest za późno.

- Nie zwlekajmy z badaniami - mówi Jacek Zabel.

Badać wzrok powinny osoby w każdym wieku. Nie tylko osoby starsze, ale również dzieci, które coraz więcej czasu spędzają m.in. przed szklanymi ekranami komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto