Kolejna inicjatywa Stowarzyszenia z Kamiennika już zakończona!

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Arch. Stowarzyszenia
Udostępnij:
W ramach otwartego konkursu ofert pn. „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020", Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenie „Nasza Wieś Naszym Domem” w Kamienniku, zrealizowało zadanie polegające na zagospodarowaniu miejsca na ognisko i dokończeniu remontu poddasza świetlicy wiejskiej w Kamienniku. Całkowity koszt zadania wynosił 12800,00 zł, w tym wkład własny finansowy 500,00 zł, w ramach zadania publicznego Gminy Drawsko pt. „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”, doposażenie boiska wiejskiego 6500,00 zł, zakup materiałów na dokończenie remontu poddasza oraz poczęstunku 3500,00 zł, wkład osobowy w ramach pracy wolontariatu wynosił 2800,00 zł.

Pomimo czasu pandemii i bardzo wysokich cen na materiały budowlane, udało się w pełnym wymiarze, zrealizować zadanie publiczne pt. „Zagospodarowanie miejsca na ognisko, na wypoczynek i rekreację mieszkańców wsi wraz z dokończeniem remontu poddasza świetlicy wiejskiej w Kamienniku”. Kluczowy cel zadania został osiągnięty, boisko wiejskie jest doposażone w ławki i stoły oraz ruszt na ognisko, wmontowano słupki metalowe uniemożliwiające wjazd samochodem na boisko, jak również dokończono remont poddasza na magazynowanie i przechowywanie materiałów Stowarzyszenia i Sołectwa oraz archiwum dokumentów.

W ramach zadania zagospodarowano miejsce na ognisko, zostały postawione trzy zestawy ławek i stołów, gdzie utworzył się jeden wspólny (długi) stół, przy którym można usiąść, miło i sympatycznie, w gronie zaprzyjaźnionych przyjaciół i gości, spędzić popołudnie i wieczór, by w zaciszu świeżego powietrza regenerować siły do pracy i odpocząć z dala od problemów i spraw nas otaczających. Latem, gdy dzień jest dłuższy, można również spróbować swych sił grając w piłkę siatkową, nożną lub kosza. Stoły i ławki skręcono a następnie wzmocniono bloczkami betonowymi, co uniemożliwi ich kradzież. Ponadto miejsce na ognisko wzbogacone zostało o duży ruszt nad paleniskiem, gdzie można usmażyć kiełbaski i ziemniaki na ognisku. Również na boisku zamontowane są metalowe słupki wzmocnione prętami metalowymi uniemożliwiającymi kradzież, z odblaskowym biało – czerwonym łańcuszkiem, które uniemożliwiają wjazd samochodem na boisko. Należy podkreślić, że czwarty zestaw ławek i stołu zamontowany został pod wiatą, gdzie obecnie są już trzy zestawy. Przy większej ilości osób na spotkaniach i podczas organizacji zebrań i imprez rekreacyjno – sportowych, zestaw trzeci był niezbędny, dlatego podjęto decyzję o jego zamontowaniu. Choć utworzone miejsce na ognisko służyło mieszkańcom od kilku lat, to wzbogacenie go o stoły i ławki sprzyjać będzie szerszemu wykorzystaniu tego miejsca, nie tylko przez młodzież, ale również dorosłych, zaprzyjaźnionych mieszkańców wsi, natomiast bez rusztu dużo kiełbasek marnowało się, a w okresie dużych upałów nie było możliwe ich upieczenie.

Dokończenie remontu poddasza świetlicy wiejskiej w Kamienniku na magazynowanie materiałów i wyrobów Stowarzyszenia i Sołectwa Kamiennik polegało na dokończeniu podłogi w pomieszczeniu, wybiciu panelami sufitu i ścian, wykonaniu osłony z paneli do zbiornika wyrównawczego, zamontowaniu lampy i gniazdka elektrycznego oraz pomalowaniu belek. Wszystkie prace remontowe wykonywane były w ramach pracy wolontariatu przez członków Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika. Dzięki realizacji zadań Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem”, programu Wielkopolskiej Odnowy Wsi, doczekaliśmy się dużego pomieszczenia, którym możemy się pochwalić innym organizacjom i powinniśmy być dumni z podejmowanych działań we wsi Kamiennik. Członkowie Stowarzyszenia są mieszkańcami wsi i razem ze Sołectwem realizują zadania, dlatego zwieńczeniem współpracy jest magazynek, który będzie służył zarówno członkom Stowarzyszenia, jak i Sołectwu Kamiennik, co było zapisane w Sołeckiej Strategii wsi Kamiennik.

Będzie to miejsce, gdzie można przyjść, a które nada temu miejscu uroku i wdzięku, a przede wszystkim będzie można upiec spokojnie na ruszcie kiełbaski, usiąść przy stole w otoczeniu walorów naturalnego środowiska wiejskiego. Zakupione doposażenie jest niezbędne, by boisko było zagospodarowane i by można w otoczeniu pięknego miejsca organizować spotkania i imprezy, by w zaciszu świeżego powietrza regenerować siły do pracy i odpocząć z dala od problemów i spraw nas otaczających. Doposażenie boiska wiejskiego wynikało z wewnętrznej potrzeby integracji społeczności wiejskiej i gości oraz zainicjowania aktywnego spędzania czasu wolnego i realizowanych inicjatyw przez Stowarzyszenie.

Choć obecny czas nie sprzyja spotkaniom, to wszyscy mamy nadzieję, że czas pandemii skończy się i będziemy mogli spotykać się wspólnie na świeżym powietrzu w gronie zaprzyjaźnionych osób, mieszkańców i gości. Doposażenie miejsca na ognisko i boiska wiejskiego w ławki i stoły pobudzi chęć odpoczynku na świeżym powietrzu i zwiększy się przestrzeń na aktywny wypoczynek mieszkańców sołectwa Kamiennik i pobliskich miejscowości. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej i rekreacji boiska wiejskiego w Kamienniku i wzbogacanie go o dodatkowe wyposażenie wzmocni współpracę i integrację międzypokoleniową oraz wpłynie na rozwój turystyki i rekreacji obszarów wiejskich i promocji Puszczy Noteckiej. Zadanie uczy organizatorów i uczestników praktycznego działania, aktywizacji społeczności i współpracy ze Sołectwem Kamiennik.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę tych wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowali się w realizację zadania, za poświęcony czas, wykonaną pracę, za wysiłek, trud i zaangażowanie, jakie przyczyniło się do wykonania zadania pt. „Zagospodarowanie miejsca na ognisko, na wypoczynek i rekreację mieszkańców wsi wraz z dokończeniem remontu poddasza świetlicy wiejskiej w Kamienniku”. Natomiast cytat Anselma Grun niech będzie drogowskazem w realizowanych inicjatywach Stowarzyszenia.

„Życia możemy doświadczać tylko wtedy, gdy dzielimy się z innymi ludźmi. Podzielona radość jest podwójną radością." (Anselm Grun)

Łucja Magdziarz
Prezes Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem

Obywatele rozmawiają z Hołownią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie