Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: kilkadziesiąt nowych zakażeń w Pile i w Czarnkowie, w kraju ponad 6500. Pierwsze covidowskie łóżka w szpitalu w Czarnkowie

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
- To już jest lawina - nie ma wątpliwości Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. Tylko dziś, w środę, przybyło od rana kilkadziesiąt nowych zakażeń. Punkt drive-thru w pilskim szpitalu przeżywa oblężenie, a w szpitalu w Czarnkowie pojawiły się pierwsze covidowskie łóżka i pierwsi pacjenci z COVID-19. W kraju padł nowy dobowy rekord zakażeń - ponad 6500 przypadków.

Koronawirus w Pile i w Czarnkowie: kolejny rekord zakażeń w kraju

Ponad 6500 tysiąca nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa w kraju. Tak źle jeszcze nie było. Najwięcej nowych zakażeń pojawiło się na terenie województw: mazowieckiego (1188), małopolskiego (1137), śląskiego (520), wielkopolskiego (508). Liczba zakażonych to już ponad 140 tysięcy osób. Aż 116 osób zmarło. Tym samym koronawirus zabił już w Polsce 3217 osób.

Koronawirus w Pile i w Czarnkowie: to już jest lawina

W Pile i w powiecie liczba zakażonych koronawirusem to już 139 osób. W środę rano, 14 października, potwierdzono kolejnych 19 nowych zakażeń. Tymczasem w ciągu dnia przybyło aż kilkadziesiąt nowych przypadków.

- To już jest lawina - nie ma wątpliwości Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. - Jedyne, co może nas uratować to rozsądek. Nośmy maski, trzymajmy dystans, dezynfekujmy ręce. Niestety, są tacy, którym tego rozsądku brakuje. Mieliśmy telefony w sprawie handlujących na pilskim targowisku, którzy byli bez maseczek i nie mieli zamiaru ich zakładać. Poprosiłam Straż Miejską o pomoc.

Tymczasem punkt drive thru przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile, do którego lekarze rodzinni kierują coraz więcej osób z objawami, przeżywa prawdziwe oblężenie. Dyrektor szpitala Wojciech Szafrański musiał wydłużyć godziny jego otwarcia, żeby można było pobrać wymazy od wszystkich.

Wśród zakażonych aż 28 osób wymaga hospitalizacji ze względu na zły stan zdrowia. 19 osób przebywa w szpitalu na Szwajcarskiej, 8 w Czarnkowie i jedna w szpitalu w Pleszewie. Prawie 600 osób przebywa w kwarantannie.

Koronawirus w Pile i w Czarnkowie: covidowskie łóżka w Czarnkowie

Łóżka covidowskie są w szpitalu w Czarnkowie od środy. Obecnie jest ich 16, ale docelowo ma być więcej. Niewykluczone, że cały szpital będzie dedykowany chorym na COVID-19. Dlaczego właśnie Czarnków? Północna Wielkopolska była do tej pory białą plamą, gdy chodziło o łóżka covidowskie. Pacjenci z COVID-19 byli wożeni do szpitala zakaźnego na Szwajcarską Poznania, a ostatnio nawet także do Pleszewa. Do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie kilka dni temu uruchomiono oddział z łóżkami covidowskimi, z Piły jest ponad 235 kilometrów. A tam właśnie trzeba byłoby wozić pacjentów po tym jak zostanie zajęte ostatnie wolne łóżko na Szwajcarskiej: już na początku tygodnia szpital alarmował, że zbliża się do tego krytycznego momentu. Uruchomienie łóżek covidowskich w którymś ze szpitali północnej Wielkopolski było więc kwestią czasu. Typowano szpital pulmonologiczny w Chodzieży. Padło jednak na Czarnków.

Koronawirus w Pile i w Czarnkowie: połowa chorych na Kościuszki

Pierwsze covidowskie łóżka w szpitalu Czarnkowie zajęli także chorzy z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Sanepid w Czarnkowie poinformował w środę o 13 nowych zakażeniach z ostatnich 48 godzin. Łącznie to już 32 osoby, z których sześć ze względu na zły stan zdrowia jest hospitalizowanych. Połowa z nich przebywa właśnie w szpitalu na Kościuszki.

Koronawirus w Pile i w Czarnkowie: koronawirus w przedszkolu i w parafii

Jeszcze w środę nie były znane wyniki testów personelu z przedszkola w Lubaszu, który trafił na kwarantannę po tym jak pozytywny wynik testu otrzymał jeden z pracowników administracji. Nie było potrzeby obejmować kwarantanną przedszkolaków, gdyż zakażona osoba nie miała z nimi kontaktu.

- To może się zmienić w przypadku, gdy ktoś z personelu otrzyma pozytywny wynik - mówi Beata Kościelska, dyrektor czarnkowskiego Sanepidu. - Byłoby dobrze, gdyby powtórzył się scenariusz z Trzcianki.

Przypomnijmy, że chodzi o dwa przypadki zakażenia na terenie szpitala w Trzciance. Poza pacjentami nikt więcej nie był zakażony.

Tymczasem koronawirus zawędrował do parafii św. Antoniego w Pile. Zakażonych jest dwóch księży, a Sanepid szuka wiernych z tej parafii, którzy w sobotę, 10 października, podczas mszy świętej o godzinie 9.00. i w niedzielę podczas mszy o godzinach 10.00, 13.00 i 19.00 przystąpiły do komunii św.

Prosi też o kontakt wiernych, którzy spowiadali się w sobotę 10 października, o godz. 18.00 i w niedzielę, 11 października, o godz. 10.00 i 13.00. Osoby te proszone są o pilny kontakt z PSSE pod całodobowym numerem tel. 693 450 561.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto