Spis treści
- Nowe przypadki COVID-19 w miniony weekend. Dane z raportu MZ
- Ile zakażeń koronawirusem potwierdził dzisiaj raport MZ?
- Czy obowiązek noszenia maseczek wróci?
- Gdzie jest najwięcej zachorowań na COVID-19 w Polsce?
- Ile osób jest zaszczepionych przeciw wirusowi SARS-CoV-2?
- Zakaz odwiedzin w szpitalach na terenie całej Polski
Nowe przypadki COVID-19 w miniony weekend. Dane z raportu MZ
W miniony weekend 8-10 grudnia 2023 r. wykryto w sumie 2435 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a życie straciło 6 osób.

Względem poprzedniego weekendu (1-3 grudnia 2023 r.) to o 513 przypadków mniej, tydzień wcześniej odnotowano bowiem 1922 zakażenia koronawirusem, natomiast zmarło 9 osób. Aktualne liczby wskazują na niewielkie różnice między zakażeniami weekendowymi, natomiast te z reszty tygodnia systematycznie rosną. To pokazuje, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej.
Sprawdź: Kraken – to trzeba wiedzieć o dominującym wariancie koronawirusa
Ile zakażeń koronawirusem potwierdził dzisiaj raport MZ?
Od 4 marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano łącznie 6 590 704 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 119 885 osób.
W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce jedynie 731 testów na obecność koronawirusa, z czego 196 dało wynik pozytywny.
Minionej doby stwierdzono stwierdzono 170 zakażeń koronawirusem, w tym 130 nowych i 40 ponownych. Nie zmarła żadna osoba chora na COVID-19, w tym z chorobami współistniejącymi.
Czy obowiązek noszenia maseczek wróci?
Pomimo rosnącej liczby zakażeń Ministerstwo Zdrowia nie planuje na razie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przychodniach, szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Jak zapewnia MZ w odpowiedzi na zapytanie o tę kwestię, „na bieżąco monitorujemy sytuację”:
Przy aktualnej liczbie zakażeń nie ma takich planów. Obecnie przepisy żadnej z ustaw ani żadnego rozporządzenia nie nakładają obowiązku noszenia maseczek – zapewnia MZ w informacji przekazanej Stronie Zdrowia.
Gdzie jest najwięcej zachorowań na COVID-19 w Polsce?
Najwięcej zakażeń przybyło ponownie w województwie mazowieckim (47 przypadków). Potwierdzone przypadki nowych zakażeń koronawirusem z podziałem na województwa:
- dolnośląskie – 4,
- kujawsko-pomorskie – 7,
- lubelskie – 16,
- lubuskie – 6,
- łódzkie – 0,
- małopolskie – 14,
- mazowieckie – 47,
- opolskie – 1,
- podkarpackie – 6,
- podlaskie – 5,
- omorskie – 5,
- śląskie – 20,
- świętokrzyskie – 3,
- warmińsko-mazurskie – 6,
- wielkopolskie – 15,
- zachodniopomorskie – 2.
Gwałtowny wzrost koronawirusa w ściekach w aglomeracji warszawskiej. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tu: Koronawirus w Warszawie
Ile osób jest zaszczepionych przeciw wirusowi SARS-CoV-2?
Zgodnie z danymi opublikowanymi 11 grudnia 2023 r. w pełni zaszczepiono w naszym kraju 22 649 444 osoby. Podano 15 236 336 dawek przypominających. Zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Zakaz odwiedzin w szpitalach na terenie całej Polski
Wzrost zakażeń koronawirusem i przypadki COVID-19 wśród pacjentów szpitali sprawiły, że kolejne placówki ograniczają lub zakazują wizyt odwiedzających, a nawet wstrzymują przyjęcia pacjentów.
Czytaj także: Szczepionki na odporność – czy warto je przyjmować?
Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się na bieżąco we wszystkich regionach Polski, dlatego warto śledzić informacje przekazywane przez poszczególne placówki. Ograniczenia wizyt wprowadzano już m.in. w szpitalach w Wielkopolsce: w Puszczykowie, Gostyniu, Obornikach, Koninie, Puszczykowie, Wrześni i Ostrowie Wielkopolskim.
Sprawdź: Kraken – co trzeba wiedzieć o tym koronawirusie pod koniec 2023 r.?
W szpitalu w Ostrowie Wlkp. COVID-19 wykryto u 17 pacjentów. W komunikacie z 22 listopada 2023 r. poinformowano, że „z przyczyn epidemiologicznych wstrzymuje się do odwołania odwiedziny w oddziałach internistycznym, internistycznym izolacyjnym, laryngologicznym, geriatrycznym. W oddziale medycyny paliatywnej przy łóżku pacjenta przebywać może tylko jedna osoba bez objawów infekcji”.
Wizyt zakazano natomiast na niektórych oddziałach Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu na oddziałach hematologii, onkologii klinicznej i urologii.
Ograniczenia odwiedzin do dwóch godzin dziennie dotyczą natomiast innych oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu, jak również Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów do Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie, do odwołania wstrzymano też odwiedziny chorych.
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?