Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Pile i w Czarnkowie. Przybywa ozdrowieńców. W kraju czarny rekord zgonów

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Fot. Karolina Misztal
Dziś, w środę, 18 listopada padł w kraju czarny rekord zgonów. W ciągu jednej doby COVID-19 zabił 603 osoby. Łącznie od początku wybuchu pandemii koronawirusa zmarło już 11 451 osób. W Pile ten śmiertelny bilans wynosi już 52 osoby, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim – 19.

Dobowa liczba nowych zakażeń wyniosła dziś prawie 20 tysięcy. Najwięcej nowych przypadków wciąż notuje się na terenie mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Wielkopolska, na szczęście, nie jest już w czołówce, choć w każdej chwili może się to zmienić. Statystyki i tak przerażają. Dziś w Wielkopolsce było 55 550 osób zakażonych koronawirusem, a w ciągu jednej doby zmarło 55 osób. Bilans śmiertelnych ofiar COVID-19 od początku wybuchu pandemii to 1101 osób.

Ostrożny optymizm

Wczoraj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że można już sobie pozwolić na ostrożny optymizm.

- Powoli możemy się chyba uśmiechnąć i stwierdzić, że to co jest najgorsze w pewnym sensie jest za nami. Sytuacja stabilizuje się w bardzo różnych wymiarach, ale najważniejszy to dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Zachorowalność spadła poniżej 20 tysięcy, a przebieg pandemii w ostatnich tygodniach nie rozwijał się wykładniczo

- powiedział szef resortu zdrowia.

Nie ukrywał jednak, że “pandemia kilka razy już nas zaskoczyła".

- Miejmy nadzieję, że teraz nas zaskoczy pozytywnie, to znaczy, że te spadki rzeczywiście będą miały miejsce w najbliższym czasie i będzie to systematyczne zmniejszanie liczby zakażeń

- powiedział szef resortu zdrowa.

Przybywa ozdrowieńców

Tymczasem w Pile liczba zakażonych koronawirusem wyniosła dziś 1238 osób, z czego 778 w samej w Pile. Spada liczba nowych przypadków, rośnie za to liczba ozdrowieńców: potwierdzono 54 nowe zakażenia i aż 118 ozdrowień.

Od początku wybuchu pandemii wyzdrowiało już 2018 osób. Niestety, 52 osoby przegrały walkę z COVID-19. Ostatnia ofiara to 86-letnia-letni pilanka. W szpitalach o życie walczy nadal 65 osób. Najwięcej osób jest hospitalizowanych jest w szpitalu na Szwajcarskiej w Poznaniu, w Szpitalu Powiatowym w Czarnkowie i w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. W kwarantannie i w izolacji domowej przebywa ponad 3200 osób.

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim liczba zakażonych wyniosła dziś 1147 osób. W ciągu jednej doby przybyły 32 nowe zakażenia. Rośnie tak jak i wszędzie liczba ozdrowieńców. Łącznie to już 594 osoby. Od początku listopada hospitalizowano 27 osób, głównie w szpitalach w Poznaniu (Szwajcarska), Czarnkowie, Trzciance i Szamotułach. Bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 to 18 osób.

Osocze to być albo nie być

Wciąż ponawiane są apele o oddawanie osocza dla ciężko chorych na COVID-19. To dla nich być albo nie być. Dawcą może być każdy ozdrowieniec, a osocze może oddać nawet kilka razy. Wystarczy po miesiącu od wyzdrowienia zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i przejść kwalifikację.

Kto może oddać osocze?

  • osoba, która przechorowała COVID-19, została uznana za wyleczoną i czuje się zdrowa, lub osoba, która przeszła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - dysponuje wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2
  • jest w wieku 18-60 lat i nie choruje przewlekle
  • od zakończenia izolacji musi minąć okres co najmniej 28 dni
  • od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2 musi minąć okres co najmniej 28 dni
  • od dodatniego wyniku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 musi minąć co najmniej 14 dni, pod warunkiem że dana osoba nie miała objawów COVID-19
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty. Nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu. Kontakt z Działem Dawców mailowo: [email protected].

Nie są wymagane żadne dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto