Koszykówka. Pilskie kadetki w dziesiątce najlepszych drużyn naszego kraju!

LOMS Enea Basket Piła podczas Finału Mistrzostw Polski U16 Kobiet. W górnym rzędzie od lewej: Wiktoria Zbonik, Zuzanna Chowańska, Klaudia Kobiałko, Julia Jakubowska, Zuzanna Gniot i Alicja Bąbińska. Na dole od lewej: Julia Kowalska, Weronika Nadskakuła, Natalia Piątek i Michelle Chura Quispe LOMS Enea Basket Piła
W Żyrardowie odbył się Finał Mistrzostw Polski w Koszykówce Kobiet do lat 16. LOMS Enea Basket wywalczył w nim dziesiąte miejsce

W imprezie po raz pierwszy w historii klubu Basket Piła, jak i samej Piły, wystartowała młodzieżowa drużyna z grodu Staszica. Wywalczyła ona awans do finału dzięki znakomitym dwóm spotkaniom rozegranym z bezpośrednim rywalem - MKS Kusy Szczecin. Zawodniczki pilskiego klubu, równocześnie uczennice Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile, zajęły w Wielkopolskiej Lidze Kadetek drugie miejsce i dzięki temu uzyskały awans do Finału MP.

Pierwszego dnia turnieju finałowego pilanki zagrały z mającą w Polsce koszykarską markę drużyną UKS SMS Aleksandrów Łódzki (zajęła ona ostatecznie czwarte miejsce). Niestety, od samego początku spotkania rywalki narzuciły swój styl gry. LOMS Enea Basket Piła był nieco wystraszony i przegrał to spotkanie 46:73. Wyróżniającymi się zawodniczkami w naszym zespole były: Julia Kowalska 10 pkt, Klaudia Kobiałko i Weronika Nadskakuła 8 pkt.

W drugim spotkaniu finałów pilanki zagrały z mniej znanym zespołem - MOSiR Bochnia (piąte miejsce w finale). Był to mecz ostatniej szansy awansu do pierwszej ósemki turnieju. LOMS tylko przez pierwsze dziewięć minut meczu podejmował wyrównaną walkę z rywalkami (stan 12:15). Od drugiej kwarty rozpoczął się festiwal strat ze strony LOMS Enea Basket Piła oraz brak pomysłu na grę w ataku. Mecz zakończył się zwycięstwem Bochni 82:47. Na domiar złego kontuzji kolana doznała Julia Kowalska, która do końca turnieju nie rozegrała już meczu. Wyróżniającymi się zawodniczkami w naszej drużynie były: Weronika Nadskakuła 12 pkt, Michelle Chura Quispe 9 pkt, Wiktoria Zbonik 8 pkt.

Po zajęciu trzeciego miejsca w grupie pilski zespół walczył o miejsca 9-12. W trzecim meczu finałów rywalem LOMS Enea był Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin. Mimo prowadzenia lublinianek po pierwszej kwarcie 26:19 obronną ręką na koniec meczu wyszły podopieczne trenera Tomasza Pochylskiego, które w bólach i mękach wyrwały zwycięstwo rywalkom, wygrywając 65:61. Triumf ten został okupiony kontuzją kapitan zespołu Alicji Bąbińskiej, która dwoiła się i troiła na boisku, aby pomóc drużynie. Wyróżniającymi się zawodniczkami w LOMS Enea Basket Piła były dwie rozgrywające: Michelle Chura Quispe 22 pkt (eval 19) oraz Alicja Bąbińska 12 pkt (eval 17). Jednakże ważne punkty zdobywał prawie cały zespół, co wydatnie przyczyniło się do zwycięstwa.

Po wygranej z lubelską ekipą pilanki rozegrały mecz o dziewiąte miejsce w turnieju z Widzewem Łódź. Mimo tzw. "szpitalu w zespole" pilanki podjęły heroiczną walkę z łodziankami. Trener Tomasz Pochylski przed meczem miał jedynie osiem grających dziewczyn. Pech nie opuścił pilskiego zespołu, bo na początku meczu kontuzji ręki doznała skrzydłowa Zuzanna Chowańska. Pilanki na przerwę schodziły prowadząc dwoma oczkami. Po zmianie stron LOMS Enea Basket Piła zagrał fatalną trzecią kwartę (6:22), która zaważyła na końcowym wyniku. W ostatniej odsłonie meczu pilski zespół był lepszy (19:17), ale niestety nie uchroniło to naszej drużyny od przegranej 71:55. Wyróżniającymi się zawodniczkami LOMS Enea Basket Piła były: Michelle Chura Quispe 17 pkt (17 eval), Weronika Nadskakuła 13 pkt (12 eval), Klaudia Kobiałko 8 pkt (14 eval). Po meczu nastąpiła dekoracja i wręczenie nagród rzeczowych. W naszym zespole nagrodą indywidualną wyróżniona została Michelle Chura Quispe - jako najlepsza zawodniczka LOMS Enea Basket Piła podczas całego turnieju.

- Mimo dziesiątego miejsca w Finale Mistrzostw Polski uważam, że należy się cieszyć z tego wyniku - nie ukrywa Tomasz Pochylski, trener naszego zespołu. - Jest to lepszy wynik niż dwa lata temu kiedy to odpadliśmy na półfinale MP i finalnie zajęliśmy 13 miejsce w Polsce. W tym turnieju ewidentnie było widać w naszej grze bardzo dużo niedociągnięć, nagminnym było popełnianie błędu strat. W jednym meczu zrobiliśmy ich mniej niż przeciwniczki i ten mecz wygraliśmy. Ponadto brakowało nam pewności siebie na boisku oraz podejmowania dobrych decyzji. Podejrzewam, że spowodowane było to tym, że dziewczyny były pierwszy raz na takiej prestiżowej imprezie i trochę nas to sparaliżowało, a przerwa spowodowana covidem też nie pomogła w przygotowaniach. Dostaliśmy lanie w dwóch pierwszych meczach. Cieszy mnie, że zespół pokazał charakter i walczył do końca. Mimo niepowodzeń w fazie grupowej dziewczyny nie odpuściły i wygrały mecz o miejsca 9-12. W ostatnim spotkaniu śmiem twierdzić, gdyby nie kontuzje to byśmy przywieźli do Piły dziewiąte, a nie dziesiąte miejsce. Pierwsze koty za płoty. Oby doświadczenie z tego turnieju zaprocentowało w kolejnym. Nie ukrywam, że mam duży niedosyt, bo wiem, że dziewczyny było stać na więcej i liczę na to, że w przyszłym roku uda nam się ponownie awansować do finału MP i będziemy walczyć o pierwszą ósemkę, a może i nawet o czołową czwórkę. Trzeba stawiać przed sobą i drużyną wysokie cele i należy do nich dążyć. Brawo dla zespołu za dziesiąte miejsce w kraju - dodaje trener LOMS Enea Basket Piła.