Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka na telefon? Tak też można w jednej z pilskich księgarni!

Martin Nowak
Nowość w księgarni u Jana Lusa w Pile. Książkę można zamówić już tak jak pizzę - przez telefon

Trwa epidemia koronawirusa, a co się z tym wiąże - obowiązkowa kwarantanna. Najlepiej wcale nie wychodzić z domu - tak brzmią rządowe zalecenia. Co jednak robić w czterech ścianach, aby nie zwariować?

Ile można sprzątać, przeglądać strony internetowe czy leżeć na kanapie przed telewizorem? No właśnie - wcale nie tak długo, jak mogłoby się nam wydawać. Warto więc może do tego dołożyć jakieś ćwiczenia ruchowe lub wziąć do ręki książkę. Zwłaszcza, jeśli ktoś dawno tego nie robił.

Klasyczne czytanie poleca dobrze znany mieszkańcom powiatu pilskiego księgarz Jan Lus, który - podczas panującej epidemii koronawirusa - dzielnie stoi na posterunku w jednej ze swoich księgarni przy ul. 14 lutego. Pozostałe dwie - w galeriach IBI i Atrium Kasztanowa - są nieczynne z wiadomych względów.

Księgarnia przy ul. 14 lutego w Pile jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 12 do 16, a w soboty w godz. od 11 do 13. Co ważne i ciekawe książkę można zamówić też tak jak pizzę - przez telefon! Właściwy numer to: 67 215 63 53.

- Telefoniczne zamówienia odbieramy całodobowo. Każdy czytelnik dostaje to, czego potrzebuje w możliwie jak najkrótszym czasie - w piątek opowiadał nam Jan Lus, a w między czasie odbierał telefon w księgarni.

Usługa na telefon działa od poniedziałku i cieszy się coraz większą popularnością. Jest to proste i wygodne, nie zajmuje wiele czasu.

Czy dzięki temu może zwiększyć się czytelnictwo?

- Ci co chcą sięgać po książkę to po nią sięgają, nie mają żadnych hamulców - wprost mówi doświadczony księgarz. Odnosi się też do e-booków, które jego zdaniem są bardzo przydatnym narzędziem i doskonale mogą sprawdzać się na przykład w czasie podróży, gdzie bagaż potrzebnych rzeczy jest ograniczony.

Nie jest to jednak według niego rozwiązanie na dłuższy czas.

- Czytanie klasyczne zwiększa trwałość wiedzy. W czytaniu elektronicznym - jak pokazują badania - trudno utrzymać koncentrację więcej niż na trzech stronach litego tekstu - mówi.

Jakie książki poleca?

Propozycji książkowych jest mnóstwo, w zależności od tego, co kto lubi.

Z usług księgarni korzysta bardzo często młodzież szkolna, która podczas epidemii nie ma wolnego, tylko uczy się zdalnie. Musi więc m.in. czytać lektury. Oprócz tego, nie brakuje także dorosłych czytelników.

- Popularne są książki o arabskich szejkach, a także nowy erotyk Blanki Lipińskiej. Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się też serie książek Remigiusza Mroza - wymienia Jan Lus.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto