Kulinarne podróże po Wielkopolsce - z wizytą w pobliskiej Krajence!

MN
W książce Kulinarne podróże po Wielkopolsce wydawnictwa Polska Press można znaleźć przepisy od pań z kół gospodyń wiejskich w gminie Krajenka. To tam znajduje się słynny szlak księżnej Anny!

Zobacz przepisy z Krajenki na stronie Głosu Wielkopolskiego:

Galantyna z kurczaka

Zupa gulaszowa

Surówka ze śliwkami

Naleśniki z malinami

Krajenka to jedna z najstarszych osad na Krajnie, usytuowana nad rzeką Głomią. Na obszarze dzisiejszego miasta znaleziono świadectwa pobytu wspólnot ludzkich począwszy od okresu neolitu.

Po raz pierwszy na kartach historii Krajenka pojawiła się w 1286 roku. Była wówczas wsią należącą do rodu Danaborskich, herbu Topór, wywodzących się z sąsiednich Pałuk.

W 1420 roku Krajenka otrzymała od króla Władysława Jagiełły prawa miejskie. Miasto zostało lokowane na wschód od zamku, w miejscu przedlokacyjnej osady. Pomiędzy rzeką Głomią a jej prawobrzeżnymi strumykami.
Na terenie Gminy i Miasta Krajenka jest duża liczba zabytkowych budowli i stanowisk archeologicznych. Łącznie znajduje się tutaj aż 580 zewidencjonowanych i rozpoznanych stanowisk archeologicznych, stanowiących dobro kultury i objętych ochroną konserwatorską.

Do najważniejszych zabytków należą: kościół św. Anny w Krajence, cmentarz ewangelicko-augsburski z połowy XIX wieku w Augustowie, młyn przy ulicy Młyńskiej w Krajence, zespół pałacowo-parkowy i folwarczny w Krajence czy spichlerz zbożowy w Podróżnej. Obecnie Krajenka jest prężnie rozwijającą się gminą z licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Jest tu m.in. ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Wapieńskim i szlak turystyczny „Księżnej Anny”.

W Krajence działa Krajeński Ośrodek Kultury, który organizuje wiele imprez kulturalno-rozrywkowych. Największe z nich to Dni Krajenki i Przegląd Teatrów Dziecięcych „Złote Maski”. Powodzeniem cieszą się też mniejsze projekty plenerowe, takie jak pikniki rodzinne, teatry uliczne, warsztaty artystyczne, koncerty i zabawy na świeżym powietrzu. Obok imprez plenerowych KOK słynie z organizowanych projektów kameralnych. W ofercie instytucji kultury znajdziemy koncerty, spektakle teatralne, pokazy artystyczne, wystawy i propozycje kinowe.

KOK prowadzi również projekt „Busem do Kultury” - podróże kulturalne w obrębie musicali, koncertów, oper i operetek zyskały stałych odbiorców. Krajeński Ośrodek Kultury to również działalność animacyjna. W Amatorskim Ruchu Artystycznym uczestniczy ponad 300 osób. Zaproponowane w nim zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, techniczne, ruchowe sprawiają, że popołudnia w Krajence stoją pod znakiem artystycznym.

W gminie działa wiele aktywnych stowarzyszeń i instytucji, kluby i akademie sportowe oraz ochotnicze straże pożarne. W niemal każdym z szesnastu sołectw są wiaty integracyjne z placami zabaw i wielofunkcyjne boiska sportowe, np. w Krajence, Głubczynie i Skórce.

Jeden z najbardziej atrakcyjnych placów zabaw w regionie - warto podkreślić - nazywa się Krajlandia.
W Krajence nie sposób się nudzić, warto więc tu przyjechać i się rozejrzeć!

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie