Zobacz przepisy z Krajenki na stronie Głosu Wielkopolskiego:
Krajenka to jedna z najstarszych osad na Krajnie, usytuowana nad rzeką Głomią. Na obszarze dzisiejszego miasta znaleziono świadectwa pobytu wspólnot ludzkich począwszy od okresu neolitu.
Po raz pierwszy na kartach historii Krajenka pojawiła się w 1286 roku. Była wówczas wsią należącą do rodu Danaborskich, herbu Topór, wywodzących się z sąsiednich Pałuk.
W 1420 roku Krajenka otrzymała od króla Władysława Jagiełły prawa miejskie. Miasto zostało lokowane na wschód od zamku, w miejscu przedlokacyjnej osady. Pomiędzy rzeką Głomią a jej prawobrzeżnymi strumykami.
Na terenie Gminy i Miasta Krajenka jest duża liczba zabytkowych budowli i stanowisk archeologicznych. Łącznie znajduje się tutaj aż 580 zewidencjonowanych i rozpoznanych stanowisk archeologicznych, stanowiących dobro kultury i objętych ochroną konserwatorską.
Do najważniejszych zabytków należą: kościół św. Anny w Krajence, cmentarz ewangelicko-augsburski z połowy XIX wieku w Augustowie, młyn przy ulicy Młyńskiej w Krajence, zespół pałacowo-parkowy i folwarczny w Krajence czy spichlerz zbożowy w Podróżnej. Obecnie Krajenka jest prężnie rozwijającą się gminą z licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Jest tu m.in. ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Wapieńskim i szlak turystyczny „Księżnej Anny”.
W Krajence działa Krajeński Ośrodek Kultury, który organizuje wiele imprez kulturalno-rozrywkowych. Największe z nich to Dni Krajenki i Przegląd Teatrów Dziecięcych „Złote Maski”. Powodzeniem cieszą się też mniejsze projekty plenerowe, takie jak pikniki rodzinne, teatry uliczne, warsztaty artystyczne, koncerty i zabawy na świeżym powietrzu. Obok imprez plenerowych KOK słynie z organizowanych projektów kameralnych. W ofercie instytucji kultury znajdziemy koncerty, spektakle teatralne, pokazy artystyczne, wystawy i propozycje kinowe.
KOK prowadzi również projekt „Busem do Kultury” - podróże kulturalne w obrębie musicali, koncertów, oper i operetek zyskały stałych odbiorców. Krajeński Ośrodek Kultury to również działalność animacyjna. W Amatorskim Ruchu Artystycznym uczestniczy ponad 300 osób. Zaproponowane w nim zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, techniczne, ruchowe sprawiają, że popołudnia w Krajence stoją pod znakiem artystycznym.
W gminie działa wiele aktywnych stowarzyszeń i instytucji, kluby i akademie sportowe oraz ochotnicze straże pożarne. W niemal każdym z szesnastu sołectw są wiaty integracyjne z placami zabaw i wielofunkcyjne boiska sportowe, np. w Krajence, Głubczynie i Skórce.
Jeden z najbardziej atrakcyjnych placów zabaw w regionie - warto podkreślić - nazywa się Krajlandia.
W Krajence nie sposób się nudzić, warto więc tu przyjechać i się rozejrzeć!
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?