Lekka atletyka. Weekend obfity w sukcesy i dobre wyniki pilskich zawodniczek i zawodników

Pierwszy z prawej Mikołaj Czechowicz z Gwdy Piła
Pierwszy z prawej Mikołaj Czechowicz z Gwdy Piła PLKS Gwda Piła
Pierwszy weekend czerwca był dla pilskich lekkoatletów bardzo pracowity. Przyniósł też dużo sukcesów i dobrych wyników. Nasze zawodniczki zdobyły medale w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy.

Na rozgrywanych w Bydgoszczy Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy zawodniczka pilskiej Gwardii, Justyna Franieczek, zdobyła brązowy medal w biegu na 400 m w kat. T 20 z wynikiem 59,09. W RaceRunning 100 m RR3 taki sam krążek wywalczyła Zofia Kałucka z pilskiej sekcji Złotowianki. Uzyskała ona wynik 20,19. Obu naszym zawodniczkom i ich trenerom gratulujemy.

Miłą niespodziankę Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 5000 m sprawiła Martyna Wyroślak z Gwardii Piła, zajmując szóste miejsce z bardzo dobrym rezultatem 18:01,72, o pół minuty lepszym od rekord pilskiego klubu. Podopieczna trenera Jarosława Chwałka zdobyła 8 punktów do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, które są pierwszymi punktami Gwardzistów w tym roku.

W Łodzi natomiast odbył się 28. Memoriał Ludwika Szumlewskiego, w którym zwycięstwo w biegu na 400 m odniosła Susana Lachele, poprawiając swój tegoroczny rezultat na tym dystansie na 55,41 który jest lepszy od poprzedniego wyniku z przed tygodnia z Gliwic o ponad 0,5 sekundy. Mamy nadzieję że w następnym starcie uda się zejść poniżej 55 sekund.

Zawodnicy Gwdy Piła wystąpili w Ogólnopolskim Mityngu w Złocieńcu. Piąta siedmioboistka kraju w kategorii seniorek, Agata Trzaskalska, udanie wystartowała tam w trzech konkurencjach. Dwukrotnie wygrała i raz była druga na 100 m. Istotą tego bardzo dobrego startu było poprawienie rekordów życiowych we wszystkich trzech konkurencjach. I tak też się stało. W pchnięciu kulą uzyskała wynik 10,38, w skoku w dal 5,43 i na 100 m 12,49. Bardzo dobrze to wróży, bowiem niedługo wystartuje ona w Warszawie w Mistrzostwach Polski w siedmioboju w kategorii młodzieżowej U23. W poprzednim sezonie zajęła wysokie, czwarte miejsce i zapewne myśli też o wywalczeniu w tym roku medalu.

Juniorzy U20 i juniorzy młodsi U18 Gwdy w tym samym czasie w ciągu dwóch dni przy temperaturze ok. 30 stopni dzielnie walczyli w Słubicach podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS. Poziom zawodów był bardzo wysoki, kilku startujących zdobyło kwalifikacje na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Bohaterem w pilskiej ekipie był bez wątpienia osiemnastoletni Mikołaj Czechowicz, który zdobył dwa brązowe medale, bijącym przy tym dwa rekordy życiowe, na wysokim krajowym poziomie. W biegu na 800 m wygrał swoją serię z czasem 1:56,20. W biegu na na 2000 prz. również poprawił rekord życiowy na 6:09,70. Na koniec zawodów bardzo efektywnie pomógł kolegom w klubowej sztafecie 4 x 400 m zajmując czwartą lokatę.

Miejsca punktowane ponadto zajęli: Marcin Król - wzwyż U20 - 185 cm, Kacper Derlatka – wzwyż U18 - 180 cm, Norbert Śliwiński - 2000rz U18 - 6:45,64, 800 m U18 - 2:06,74, Jacek Włodarczak - w dal U20 - 6,45, trójskok U20 - 12,42, Mikołaj Szarejko – 400ppł U20 – 58,34, Piotr Barańczyk – trójskok U18 - 11,76, Kacper Rospłoch – dysk U18 - 35,22, sztafeta 4 x 400 m U20 (Mikołaj Szarejko, Marcin Król, Mikołaj Czechowicz, Jacek Włodarczak) - 3:32,74. Część tych wyników wypełnia normę na udział w OOM U18 i MPJ U20. W punktacji zespołowej zwyciężyła Wielkopolska, a w klasyfikacji klubowej, na 105 sklasyfikowanych, zespół Gwdy z dorobkiem 38 pkt. zajął 22 miejsce.

Wcześniej lekkoatleci Gwdy wzięli udział w Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików w Poznaniu. Podczas tych mistrzostw wywalczyli 8 krążków, w tym 2 złote, 5 srebrnych i 1 brązowy. Medale zdobyli - złote: Oliwier Kamiński – 600 m – 1:32,75, Franciszek Szpakowicz - wzwyż - 165 cm. Srebrne: Aleksandra Astapczyk - wieloskok - 11,11, Zuzanna Doroba - 600 m – 1:36,71, Agata Łańska - 1000prz- 3:29,12, Hubert Margowski – 1000prz- 3:26, 92, Jan Gański - wzwyż - 160 cm. Brązowy medal: Dawid Krumrey - młot - 22,58. Ponadto junior Mikołaj Szarejko wygrał bieg na 400 ppł z wynikiem 58,52, natomiast junior młodszy Piotr Barańczyk uzyskał w trójskoku rezultat 12,42.