Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości po raz pierwszy w Pile. "To będzie protest przeciwko mowie nienawiści"

Agnieszka Świderska
Do tej pory geje i lesbijki oraz sympatycy równych praw dla osób LGBT+ manifestowali na poznańskich Marszach Równości. Teraz będą mieć  własny, pilski Marsz Równości
Do tej pory geje i lesbijki oraz sympatycy równych praw dla osób LGBT+ manifestowali na poznańskich Marszach Równości. Teraz będą mieć własny, pilski Marsz Równości Fot. Grzegorz Dembiński
29 lutego ulicami Piły przejdzie siódmy już marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez środowiska prawicowe. Tymczasem w sierpniu ma przejść po raz pierwszy Marsz Równości.

- Po raz pierwszy w Pile odbędzie się święto akceptacji, równości oraz dumy na przekór nienawiści, która zawłaszcza kolejne aspekty życia publicznego. Razem dodajmy sił lokalnej społeczności LGBT+ oraz innym osobom wykluczonym w naszym regionie poprzez naszą solidarność - zachęcają organizatorzy I Marszu Równości, który ma przejść ulicami Piły w sobotę, 8 sierpnia.

Na razie założyli stronę Marszu na Facebooku i prowadzą zbiórkę w serwisie zrzutka.pl. Pieniądze ze zbiórki chcą przeznaczyć m.in. na promocję, zakup tęczowych flag i banerów, nagłośnienie oraz organizację paneli edukacyjnych LGBT+. Chcą uzbierać 10 tys. złotych. Na razie na koncie mają niewiele ponad 700 złotych. Niezależnie od tego ile uda się ostatecznie uzbierać - zbiórka będzie trwać jeszcze do czerwca, organizatorzy deklarują, że marsz i tak się odbędzie.

Do tej pory geje i lesbijki oraz sympatycy równych praw dla osób LGBT+ z Piły i okolic włączali się w poznański Marsz Równości. Teraz będą mieć własny.

- To pomysł już sprzed kilku lat, który w końcu dojrzał. Dlaczego właśnie teraz? Odpowiedzią jest choćby to, co zdarzyło się w Białymstoku. Ten marsz ma być protestem przeciwko mowie nienawiści. I nie chodzi tu tylko o społeczność LGBT+, ale o także o mniejszości etniczne i religijne - mówi jeden z organizatorów. - Chcemy przy tym manifestować w sposób bezpieczny i pokojowy. Dlatego między innymi zwrócimy się o objęcie patronatem tego wydarzenia przez prezydenta Piły. Każdy na marszu będzie mile widziany. Jesteśmy różni, ale równi.

Tymczasem 29 lutego już po raz siódmy ulicami Piły przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez środowiska prawicowe. To jeden z większych tego typu marszów w Polsce; rok temu brało w nim udział 1,5 tysiąca osób. I to właśnie oni mogą chcieć zorganizować kontrmanifestację wobec Marszu Równości.

Taka zapowiedź pojawiła się już w 2013 roku, kiedy to Piłę obiegła fałszywa informacja o Tęczowej Paradzie z udziałem gejów z ...Nowego Jorku. Dlaczego nowojorczycy mieliby paradować akurat w Pile? Do dziś pozostaje to tajemnicą autora fake newsa. Tymczasem na organizatorów I Marszu Równości już spadła w sieci pierwsza duża fala hejtu.

- Na szczęście, jest rzeczywistość i jest internet - kwituje jeden z organizatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto