Miasto i gmina Wysoka. Wyróżniono dotychczas dziesięć wybitnych osób. Zobaczcie kto jest w tym gronie

Redakcja
Miasto i Gmina Wysoka
W gminie Wysoka nie brakuje ludzi, którzy swoją postawą zasługują na wyróżnienie. Ponad 20 lat temu postanowiono ich wyróżniać, nadając im tytuły „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Wysoka”. Do tej pory uhonorowano w ten sposób dziesięć osób

Artur Kłysz
burmistrz miasta i gminy Wysoka

Dumni ze swojej małej ojczyzny, z miejsca w którym mieszkamy, niezależnie czy od urodzenia czy od kilku lat, możemy być wtedy, gdy mamy dobre warunki do życia, integrujemy się z naszymi sąsiadami i czynnie angażujemy się w życie lokalnej społeczności.
Jeszcze bardziej natomiast jesteśmy związani z miejscem, gdy wokół nas żyją ludzie, którzy mogą być dla nas autorytetem i wzorcem do naśladowania. Ludzie, z których wiedzy, umiejętności, charyzmy i społecznej aktywności czerpiemy jak najwięcej. To oni kreowali i kreują naszą rzeczywistość, są naszymi bohaterami.
Jesteśmy dumni z ludzi, którzy przez cale swoje życie pracowali na rozwój naszej gminy, czy to przez pracę w samorządzie terytorialnym, w organizacjach i stowarzyszeniach, czy też poprzez bezinteresowne wsparcie duchowe, finansowe i promocyjne.
Duma rozpiera, gdy pochodzący z tej ziemi wysoczanin, odnosi sukcesy życiowe i zawodowe poza miejscem swojego zamieszkania i podkreśla swoje korzenie, utożsamiając się cały czas z miejscem swojego dzieciństwa, edukacji, wychowania.
Wdzięczni tym wszystkim, którzy są aktywistami i ambasadorami naszej gminy, nadajemy im uroczyście tytuł Honorowego Obywatela. Warto oddać im cześć i pamięć, bo cząstkę siebie zostawili w tej gminie na pokolenia.

Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Wysoka” został ustanowiony w 1997 roku na mocy stosownej uchwały Rady Miasta i Gminy Wysoka, do której w okresie późniejszym wprowadzono zmiany. Przyznaje się go jako wyraz uznania zasług i szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz trwałego rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego miasta i gminy Wysoka. Honorowe obywatelstwo może być nadawane: mieszkańcom miasta i gminy Wysoka, osobom niezamieszkującym na terenie gminy oraz cudzoziemcom.

Dotychczas wyróżniono w ten sposób dziesięć osób. Pierwszy tytuł przyznano w 1995 roku nieżyjącemu już ks. prałatowi Romanowi Budniakowi. Urodził się on w 1913 roku. Był on duchownym, który przez około 40 lat towarzyszył parafianom kościoła Najświętszej Marii Panny Różańcowej od ich narodzin aż do śmierci. Udzielał sakramentów świętych, uczestniczył we mszach prymicyjnych księży wywodzących się z gminy Wysoka. Nauczał według przykazań Bożych, pocieszał, a niekiedy ganił. Wielu mieszkańców odprowadził w ich ostatnią drogę. Zmarł w 2014 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wysokiej.

W 1997 roku tytuł „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Wysoka” otrzymał Konrad Drzazga. Urodził się on w 1921 roku. Mieszkał w Bądeczu, w którym 36 lat później społeczność wiejska wybrała go na sołtysa. Pełniąc to stanowisko do 1999 roku (powodem rezygnacji była choroba) cieszył się ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Nic więc dziwnego, że powierzono mu kolejne funkcje. Od 1978 do 1982 roku był aktywnym członkiem Kolegium ds. Wykroczeń Miasta i Gminy Wysoka. Ponadto przez cztery lata piastował funkcję radnego powiatowego oraz ławnika w Sądzie Powiatowym w Chodzieży. Aktywnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej, będąc przez wiele lat jej prezesem. Zmarł w 1999 roku.

Po dziesięciu latach przerwy kolejnym wyróżnionym był Jan Stefen. Urodził się on w 1946 roku w Wysokiej. Znany był przede wszystkim jako wzorowy strażak. W szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej wstąpił w wieku 15 lat. Przez ponad 15 lat pełnił funkcję jej miejsko-gminnego komendanta. Brał udział w blisko 900 różnego rodzaju akcjach ratowniczych. Ponadto Jan Stefen był radnym Miasta i Gminy Wysoka (lata 1984 - 1992) oraz członkiem jej zarządu. Udzielał się także w Radzie Sołeckiej, pełniąc funkcję przewodniczącego. Do każdej z pełnionych funkcji podchodzi z dużą odpowiedzialnością i ogromnym zaangażowaniem, a powierzone zadania stara się wykonywać najlepiej jak umie.

W 2007 roku w gronie „Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Wysoka” znalazła się siostra Malwina Zych, zakonnica ze Zgromadzenia Elżbietanek. Urodziła się w 1909 roku w Rudnej. Po odzyskaniu niepodległości jej rodzice przeprowadzili się do wsi Czajcze w gminie Wysoka. W 1929 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Poznaniu. W międzyczasie trafiła do szpitala w Wyrzysku. W 1945 roku siostra Malwina wróciła do zakonu. Pracowała nadal w szpitalach w różnych miejscowościach. Często, aby dotrzeć do chorych, wsiadała na rower i jechała wiele kilometrów, by nieść pomoc. Chociaż większą część życia zakonnego Malwina Zych spędziła w różnych częściach kraju, gmina Wysoka pozostała zawsze w jej sercu.

Po kolejnych dziesięciu latach, w 2017 roku do grupy „Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Wysoka” dołączyli właściciele firmy Hjort Knudsen: Ina Hjort Knudsen i Arne Hjort Knudsen. Firma ta istnieje od 1973 roku. Na terenie gminy Wysoka prowadzi działalność produkcyjną od 2000 roku. Jej siedziba mieści się w Wysoczce. Specjalizuje się w produkcji skórzanych mebli tapicerowanych. W momencie przyznania wyróżnienia zakład zatrudniał około 1200 osób w Polsce oraz ponad 600 na Ukrainie. Produkty marki Hjort Knudsen Polen sprzedawane są w całej Skandynawii i innych krajach europejskich (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Holandia, Belgia). Jest to największa firma na terenie gminy oraz jedna z największych w regionie.

W tym samym roku takie wyróżnienie spotkało Guntera Schlemmera, burmistrza gminy Jesberg. Pełniąc tę funkcję w 2000 roku był inicjatorem nawiązania stosunków partnerskich między gminą Jesberg a gminą Wysoka, doprowadzając dwa lata później do podpisania aktu partnerstwa. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu rozwijała się współpraca w zakresie wymiany młodzieży oraz przedstawicieli stowarzyszeń działających w obu gminach, takich jak ochotnicze straże pożarne czy bractwa kurkowe. Nawiązały się również przyjaźnie wśród mieszkańców obu partnerskich gmin. Jego cechy osobowościowe sprawiły, że partnerstwo spełnia wcześniejsze założenia.

W 2018 roku lista „Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Wysoka” powiększyła się o kolejne trzy nazwiska: Jana Jagiełkę, Romana Chwaliszewskiego i Zbigniewa Ziętarę. Tego pierwszego, urodzonego w 1938 roku w Bądeczu, można nazwać „człowiekiem orkiestrą”. Oprócz swojej pracy zawodowej był wieloletnim prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądeczu, prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej i przewodniczącym Rady Sołeckiej w Bądeczu (w latach 1984-2015). Jan Jagiełka zawsze służy pomocą, jeżeli któraś z jednostek strażackich na terenie gminy ma jakiś problem. Nie ma dla niego spraw nie do rozwiązania. Robi to z przyjemnością, bo straż pożarna jest dla niego drugą miłością, oczywiście zaraz po żonie i rodzinie. Jego kandydatura została zgłoszona przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Sołectwa Bądecz.

Roman Chwaliszewski urodził się w 1938 roku w miejscowości Czajcze. To historyk, regionalista i popularyzator dziejów powstania w północnej Wielkopolsce. To także syn ziemi wysockiej, piewca tego terenu pod kątem historycznym. Człowiek, o którym się mówi, że o każdym polnym kamieniu wie wszystko, co się działo na tym terenie na przestrzeni wieków. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji, w tym kilku na temat Wysokiej. Należą do nich między innymi: „Powstańcze boje o Wysoką” (1998) oraz „Zrekonstruowany pomnik Powstańców Wielkopolskich w Wysokiej” (Kronika Wielkopolski 2010). Roman Chwaliszewski współpracował także przy rekonstrukcji pomnika Powstańców Wielkopolskich w Wysokiej. Był współinicjatorem i autorem tekstów tablic pamiątkowych, poświęconych pamięci uczestników Powstania Wielkopolskiego, między innymi na budynku dawnego Gimnazjum w Wysokiej (dedykowanej powstańcom uczestniczącym w walkach o Wysoką oraz ks. Filipowi Hoffmannowi, przewodniczącemu Polskiej Rady Ludowej w Wysokiej). Będąc zapraszany na tereny Krajny zawsze, na każdym kroku podkreśla, że jest stąd, z ziemi wysockiej.

Zbigniew Ziętara urodził się w 1942 roku w Kruszwicy. Bezprzecznie zrobił dla gminy Wysoka bardzo dużo. Przede wszystkim był wieloletnim (1970-2018) prezesem obchodzącej w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zgoda” w Jeziorkach Kosztowskich. Rzadko się zdarza, aby tego typu stanowisko piastowane było przez tak długi czas. Ponadto pełnił jeszcze wiele funkcji w gminnym samorządzie. Był radnym w latach 1990-2006, w tym przewodniczącym Rady Miasta i Gminy w latach 1994-1998 oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta i Gminy w latach 2002-
-2006. To człowiek sumienny i zdyscyplinowany, zawsze podchodzący poważnie do swoich obowiązków.

Lista „Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Wysoka” pozostaje wciąż otwarta. Zapewne pojawią się na niej kolejne nazwiska.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie