Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Piła chce sięgnąć po środki z Polskiego Ładu na drugi etap przebudowy ul. 14 Lutego

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Minęło już kilka lat od przebudowy ulicy 14 Lutego w Pile, gdzie m.in. nawierzchnię asfaltową zamieniono na kostkę brukową, znikły autobusy komunikacji miejskiej, a miejsce to się stało nowym deptakiem dla pieszych i rowerzystów z ograniczonym ruchem samochodowym. Wówczas był wykonany pierwszy etap. Dziś miasto, jeśli uda się pozyskać środki z drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład, chce rozpocząć drugi etap modernizacji ul. 14 Lutego, ze skrzyżowaniami z ul. Teatralną i ul. Zygmunta Starego. Ponadto, mają wrócić w to miejsce autobusy - tym razem elektryczne linii numer 5.

Realizacja planowanego projektu ma posłużyć poprawie efektywności energetycznej, funkcjonalności i dostępności komunikacji publicznej w ujęciu miejskim i ponadlokalnym. Celem projektu, realizowanego w trybie zaprojektuj i wybuduj, jest też zwiększenie mobilności mieszkańców, a także obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych.

-W 2015 roku rozpoczęliśmy w tym rejonie (ulicy 14 Lutego, placu Konstytucji 3 Maja) przebudowę, której nadaliśmy charakter placu reprezentacyjnego, deptaku, na którym oprócz handlu, odbywają się też różnego rodzaju wydarzenia - ostatnio Jarmark Bożonarodzeniowy. W tamtym czasie, inwestycja została zakończona na pewnym fragmencie. Teraz przychodzi moment, aby to zadanie dokończyć m.in. poprzez ułożenie dalej na tej ulicy kamiennej kostki. Środki na ten cel chcemy pozyskać z drugiej edycji Polskiego Ładu - mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

Jak informuje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Piły zakres inwestycji obejmie: usunięcie podziemnych kolizji; odwodnienie z retencjonowaniem wód opadowych; przebudowę jezdni z nawierzchni asfaltowej na kamienną kostkę, z wykorzystaniem odzyskanych przedwojennych materiałów; przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Zygmunta Starego; budowę chodników z płyt betonowych; małą architekturę; wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne; montaż kilkunastu słupów przeznaczonych do okazjonalnego montażu iluminacji świetlnych przy ul. 14 Lutego i na dojeździe do pl. Konstytucji 3 Maja oraz nasadzenia zieleni.

Podczas inwestycji szczególną wagę przykładać się będzie do likwidacji barier architektonicznych, zastosowania specjalnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i niesłyszących, z problemami ruchowymi. Przestrzeń będzie przyjazna m.in. dla dzieci i osób starszych. Ujednolicenie wysokości płaszczyzn jezdni i chodników poprawi jakość poruszania się osób z niepełnosprawnościami.

-To przedsięwzięcie mamy wpisane także do Wieloletniej Prognozy Finansowej i jest zaplanowane do 2024 r. Jeżeli zaś uda się pozyskać gminie pieniądze już teraz, to wykonamy tę inwestycję wcześniej i szybciej – dodaje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Piły.

Przewidywana wartość inwestycji: 3 200 000 zł. Deklarowana kwota udziału własnego 700 000 zł. Kwota dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych: 2 500 000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto