Mieszkanie bez wkładu własnego kupisz już w 2022 r. Znamy szczegóły nowej ustawy. Oto zasady gwarancji kredytowej i bonu mieszkaniowego

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Zakup mieszkania bez wkładu własnego ma być możliwy dla osób do 40. roku życia.
Zakup mieszkania bez wkładu własnego ma być możliwy dla osób do 40. roku życia. 123RF.com
Rząd przyjął ustawę o kredytach bez wkładu własnego, które ułatwią zakup nieruchomości. Planowane jest też wprowadzenie bonów mieszkaniowych.

Mieszkanie bez wkładu własnego będzie można już wkrótce nabyć dzięki zmianom w prawie w ramach Polskiego Ładu. W latach 2022–2023 pojawią się dwa nowe rozwiązania: bon mieszkaniowy (dopłata na zakup lub budowę) oraz gwarancja bankowa, która pozwoli wziąć kredyt bez wkładu własnego. Dodatkowo państwo spłaci część takiego kredytu, jeśli w rodzinie urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Przedstawiamy szczegóły rządowego pomysłu.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Zakup nieruchomości stanie się łatwiejszy

W ramach pakietu reform nazwanego Polskim Ładem przewidziano dwie nowe formy pomocy dla kupujących mieszkania. Będą to:

 • gwarancja bankowa, która pozwoli wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego i kupić mieszkanie,
 • bon mieszkaniowy, który pomoże zdobyć mieszkanie lub dom albo spłacić kredyt.

Według autorów projektu łącznie z tych form pomocy będzie mogło skorzystać ok. 80 tys. osób rocznie. Dodatkowo jeszcze w tym lub w przyszłym roku wprowadzona zostanie możliwość budowy domu bez pozwolenia na budowę do 70 m kw..

Jak podał rząd, jako pierwsze uruchomione zostaną gwarancje bankowe – odpowiednia ustawa wejdzie w życie w 2022 r. (pół roku po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw). Również w 2022 r. ruszą przygotowania do wprowadzenia bonów (zapisy, weryfikacja kandydatów), natomiast same bony wystartują 1 stycznia 2023 r.

Gwarancja bankowa, czyli zakup mieszkania bez wkładu własnego i nie tylko

Gwarancja bankowa to wsparcie dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, ale mają problem z zebraniem pieniędzy na wkład własny. Teraz nie będzie to konieczne – dzięki państwowej gwarancji bank udzieli kredytu bez wkładu własnego. Z tej opcji będą mogły skorzystać:

 • małżeństwa,
 • osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko,
 • osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub całkowicie niepełnosprawne.

W roku wnioskowania o kredyt młodszy z małżonków nie może mieć więcej niż 40 lat. Tego wieku nie może też przekraczać wnioskująca o kredyt osoba samotnie wychowująca dziecko. Warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej, a więc odpowiednio wysokich, stabilnych zarobków. Państwo będzie udzielać gwarancji do 20 proc. kwoty kredytu (ale nie więcej niż 100 tys. zł) do spłaty przez co najmniej 15 lat.

– Z perspektywy kredytobiorcy to dodatkowa kwota, która oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny bez środków własnych, ale oczywiście powiększa ona kredyt i to zobowiązanie trzeba będzie spłacić – wyjaśnia wiceminister Barbara Socha w rozmowie z „Super Expressem”.

Kredyt objęty gwarancją będzie udzielany wyłącznie w złotówkach i wyłącznie na nieruchomości w Polsce. Będą go udzielać banki, które podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt można będzie przeznaczyć na następujące cele:

Osoba chcąca skorzystać z gwarancji (w przypadku małżeństw – obie osoby) nie może posiadać domu ani mieszkania, jak również spółdzielczego prawa do domu lub mieszkania. Według „Dziennika Gazety Prawnej” gwarancje będą dostępne do 31 grudnia 2030 r.

Spłata rodzinna, czyli dopłaty do kredytów

Jeśli w trakcie spłaty kredytu bez wkładu własnego (z gwarancją bankową) rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, BGK spłaci część kredytu:

 • 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka,
 • 60 tys. zł w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka.

Z tego rozwiązania, nazwanego spłatą rodzinną, skorzystają osoby, które zaciągnęły kredyt z gwarancją na jeden z poniższych celów:

 • nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
 • budowa domu jednorodzinnego.

Mieszkania bez wkładu własnego, ale z limitem cenowym

Wprowadzony zostanie górny limit ceny nieruchomości, jaką można nabyć za kredyt z gwarancją.

– Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu – czytamy w Polskim Ładzie.

Oznacza to, że jeśli rodzina wybierze zbyt drogą nieruchomość, straci szansę na gwarancję kredytową. Ma to zapobiec kupowaniu w ramach programu luksusowych mieszkań.

Nie wiadomo jeszcze, jaki dokładnie będzie wspomniany limit ceny metra kwadratowego. Na razie podano, że będzie on zależał od:

 • województwa i miasta, w którym kupowany jest lokal (zostaną uwzględnione różnice w cenach mieszkań między regionami),
 • zmieniających się kosztów budowy mieszkań,
 • tego, czy lokal kupowany jest na rynku pierwotnym, czy wtórnym (przy zakupie używanego mieszkania limit cenowy będzie wyższy o 10 proc.).

Dodatkowo w razie potrzeby limity będzie mogła zmienić Rada Ministrów.

Bon mieszkaniowy – wsparcie na zakup nieruchomości lub budowę domu

Inną formę wsparcia – bon mieszkaniowy – ogłosiło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Ustawa o bonach jeszcze nie została przyjęta. Według „DGP” bony ruszą 1 stycznia 2023 r. i będą dostępne do 31 grudnia 2030 r. Pieniądze uzyskane w ramach bonu będzie można przeznaczyć na zdobycie własnego mieszkania lub domu. Do uzyskania jest maksymalnie 100 tys. zł. Przewiduje się dwa warianty bonu:

 • społeczny bon mieszkaniowy – dla rodzin z dziećmi oraz osób bezdzietnych nieposiadających własnego mieszkania,
 • rodzinny bon mieszkaniowy – dla rodzin, w których skład wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osoba niepełnosprawna.

Bon przyznawany będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek beneficjenta. Można będzie go zrealizować między 1 stycznia a 31 grudnia następnego roku (czyli np. osoba składająca wniosek w 2023 r. skorzysta z bonu w 2024 r.). W razie potrzeby można będzie za opłatą przedłużyć ważność bonu o kolejny rok.

Na wszystkie typy bonów rząd przeznaczy rocznie kwotę do 1,2 mld zł. Gdy budżet się wyczerpie, kolejne złożone wnioski o bon nie będą już rozpatrywane.

Społeczny bon mieszkaniowy – jakie kwoty i dla kogo?

Społeczny bon mieszkaniowy pozwoli uzyskać do 40 tys. zł. Kwota wsparcia zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego. Osoba samotna może liczyć na 5 tys. zł, bezdzietne małżeństwo na 10 tys. zł, a małżeństwo z dziećmi na 25 tys. zł (jedno dziecko) lub 40 tys. zł (dwójka dzieci). Żeby otrzymać bon, trzeba będzie spełniać kryterium dochodowe, czyli mieć zarobki uniemożliwiające otrzymanie kredytu w banku (nie dotyczy starań o mieszkanie ze spółdzielni).

O bon może się starać osoba prowadząca gospodarstwo domowe, w którym żaden z członków nie posiada na własność domu ani mieszkania ani nie zbył prawa do takiej nieruchomości na drodze darowizny w ciągu ostatnich 3 lat. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe nie może również dysponować spółdzielczym prawem do lokalu ani być stroną umowy deweloperskiej lub umowy o wkład budowlany.

Pieniądze z bonu można będzie przeznaczyć na następujące cele:

 • partycypacja w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez MRPiT, bon społeczny nie może być przeznaczony na sfinansowanie budowy domu.

Rodzinny bon mieszkaniowy – kto może liczyć na wsparcie i jakie?

Rodzinny bon mieszkaniowy to opcja dla rodzin z co najmniej trójką dzieci lub z osobą niepełnosprawną. Co ważne, ten bon mogą uzyskać zarówno osoby posiadające własne mieszkanie, jak i osoby go pozbawione. Będzie to jednak miało wpływ na wysokość wsparcia.

Rodzina nieposiadająca mieszkania lub posiadająca nieruchomość o powierzchni do 65 m kw. może liczyć na 100 tys. zł przy trójce dzieci lub z osobą z niepełnosprawnością. Każde kolejne dziecko podnosi tę kwotę o 15 tys. zł.

Rodzina, która ma już własne mieszkanie o metrażu powyżej 65 m. kw., otrzyma niższe wsparcie – 55 tys. zł przy trójce dzieci lub z osobą z niepełnosprawnością. Podobnie jak w poprzednim przypadku, każde kolejne dziecko oznacza dodatkowe 15 tys. zł.

Środki z bonu rodzinnego mogą zostać wykorzystane na:

 • partycypację w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • budowę domu jednorodzinnego.

Należy podkreślić, że rodzina korzystająca z bonu nie otrzyma pieniędzy do ręki – zostaną one przelane bezpośrednio na rachunek bankowy TBS, spółdzielni, dewelopera czy osoby prywatnej, od której kupowana jest nieruchomość.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy na kupno mieszkania?

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkanie bez wkładu własnego kupisz już w 2022 r. Znamy szczegóły nowej ustawy. Oto zasady gwarancji kredytowej i bonu mieszkaniowego - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie