Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milionerzy w Wielkopolsce. Przybywa nam milionerów. W Pile i w powiecie pilskim mamy już 77, w Czarnkowie i w Trzciance - 31

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay
Dwa lata temu było ich 43, w tym roku jest już ich 77. Liczba milionerów rośnie nie tylko w powiecie pilskim, ale w całej Wielkopolsce. W powiecie pilskim listę najbogatszych otwiera Henryk Stokłosa, który w ostatnim rankingu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" znalazł się na 25. miejscu. Jego majątek wyceniany jest na 1,5 mld złotych.

W tym roku 2844 osoby w Wielkopolsce zadeklarowały, że w zeszłym roku zarobiły więcej niż milion złotych. To w większości przedsiębiorcy.

W ubiegłym roku Wielkopolan, którzy zadeklarowali dochody osobiste powyżej miliona było o 136 więcej niż rok wcześniej. W ciągu dwóch lat liczba ta wzrosła o 707 osób. Nadal co jedenasty polski milioner jest Wielkopolaninem.

Jeśli przyrównać liczbę milionerów do liczby mieszkańców województwa najzamożniejsze pozostaje Mazowsze - tam na każdych 626 podatników przypada jeden z dochodem przekraczającym milion. Na drugim miejscu plasuje się Kraków z jednym milionerem na 1090 osób. Wielkopolska, gdzie milionerem jest co 1209 podatnik, wysuwa się na trzecie miejsce przed Katowice. Tam więcej niż milion zarobiła jedena na 1422 osoby.

Jak liczyć miliony

Według prof. Ryszarda Cichockiego, socjologa z UAM dane z PIT-ów ujawniają tylko część najzamożniejszych.

- To osoby, które mają wysoki dochód. Ale są przecież i tacy, którzy mają bardzo duży skumulowany majątek, a dochody umiarkowane, czy jak wielu przedsiębiorców - inwestujący. Inni płacą podatki za granicą. Ich pieniędzy w deklaracjach PIT nie widać. Ale nie ulega wątpliwości, że stajemy się coraz zamożniejsi - podkreśla socjolog.

Według danych Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 90 proc. wielkopolskich milionerów to przedsiębiorcy płacący podatek liniowy (rozliczają się przy pomocy PIT 36 L), 5 proc. to osoby, które więcej niż milion rocznie zarobiły dzięki pracy najemnej. Trzech milionerów na stu uzyskało takie dochody dzięki zyskom z papierów wartościowych. 2 proc. deklarujących wyższe dochody niż milion to przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej. W przeciwieństwie do rozliczających się podatkiem liniowym, mogą oni korzystać z ulg i odliczeń oraz rozliczania wspólnego ze współmałżonkiem lub jako samotny rodzic z dzieckiem.

Powiat powiatowi nierówny

Nie zaskakuje fakt, że największa liczba milionerów mieszka w Poznaniu i powiecie poznańskim - 1154. W pozostałych powiatach liczby te są znacznie mniejsze. W powiecie ostrowskim jest ich 137, w powiecie leszczyńskim 116, w kępińskim 113. Piła z 77 milionerami zajmuje ósme miejsce, a powiat czarnkowsko-trzcianecki z 31 milionerami dopiero 24 miejsce. Najmniej milionerów - 11, żyje w powiecie międzychodzkim.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto