Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Zdrowie: Intymne implanty tylko dla panów

MM Trendy
MM Trendy
MM Trendy. #Zdrowie: Intymne implanty tylko dla panów
MM Trendy. #Zdrowie: Intymne implanty tylko dla panów Sebastian Wołosz
Implanty piersi u kobiet nikogo już nie dziwią. Cieszą się stale dość dużą popularnością wśród pań. Protezy zarezerwowane tylko dla siebie mają też panowie. Ci, którzy z powodu nowotworu musieli zdecydować się na usunięcie jądra, mogą zastąpić go implantem. Taka operacja nie dość, że nie jest skomplikowana, to jeszcze w całości refundowana jest przez NFZ.

Tekst: Paulina Targaszewska / Foto: Sebastian Wołosz

Mają różne rozmiary, są wypełnione silikonem, wyglądem przypominają żelowe jajeczko i dożywotnio zostają w ciele mężczyzny - mowa o implantach jąder. Na ich wszczepienie mogą zdecydować się panowie, którzy z powodu ciężkiej choroby byli zmuszeni usunąć jedno jądro.

- Na raka jądra najczęściej cierpią młodzi mężczyźni w wieku od 16 do 22 lat - mówi prof. Marcin Słojewski, kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. - Przyczyny choroby, podobnie jak w przypadku większości nowotworów, nie są znane. Metodą leczenia jest usunięcie jądra z guzem. Drugie, zdrowe jądro pozostaje w pełni funkcjonalne, jednak dla młodych mężczyzn posiadanie tylko jednego jądra jest często dużym dyskomfortem i wiąże się ze stresem. Tacy mężczyźni często czują się w pewien sposób poszkodowani i upośledzeni, dlatego proponuje się im wszczepienie implantu.

Większość pacjentów na taką propozycję zgadza się bez namysłu. Implant wszczepia się tuż po usunięciu chorego jądra z nowotworem. Zabieg trwa nie dłużej niż 40 minut i nie jest skomplikowany. Następnego dnia pacjent jest wypisywany ze szpitala do domu.

Po kilkunastu tygodniach po wszczepieniu implantu nie ma ani śladu. Operacja jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Prywatnie można taki zabieg wykonać w klinikach chirurgii plastycznej za ok. 4-5 tys. zł. Implanty dobiera się w zależności od wieku pacjenta i rozmiaru usuniętego jądra.

Proteza wyglądem przypomina żelowe jajeczko. W środku wypełniona jest silikonem. Wszczepia się ją dożywotnio, nie trzeba jej więc - jak w przypadku implantów piersi - wymieniać po kilku czy kilkunastu latach.

W Szczecinie takie operacje wykonuje się od kilkunastu lat. W szpitalu na Pomorzanach takie zabiegi przeprowadza się kilka - kilkanaście razy rocznie. Pacjenci często nie wiedzą, że mają możliwość bezpłatnego wszczepienia sobie implantu jądra. Są o tym informowani dopiero w klinice.

- Rak jądra na szczęście nie jest częstą chorobą - mówi prof. Słojewski. - Niemniej jednak leczymy pacjentów z tym nowotworem. 

Rak jądra jest we współczesnej onkologii przykładem bardzo skutecznego leczenia. Na tę chorobę cierpiał Lance Amstrong, który mimo nowotworu i przerzutów do płuc i mózgu, dwukrotnie wygrał Tour De France. Bardzo skuteczne leczenie chirurgiczne połączone z wysoko skuteczną chemioterapią i radioterapią pozwoliły mu odzyskać zdrowie i w dalszym ciągu cieszyć się życiem.

- Bez względu na stopień zaawansowania tej choroby, większość pacjentów dość szybko wraca do zdrowia i odzyskuje pełnię sił - mówi prof. Słojewski.

Wszystko dzięki rozwojowi technologii medycznych. W szczecińskim wydaniu dotyczy to m. in. wykorzystania nowoczesnych metod tzw. endoskopowych. Umożliwiają one dużo mniej inwazyjne przeprowadzanie nawet bardzo skomplikowanych operacji. To szczególnie ważne, dlatego że obniżył się wiek pacjentów.

Dawniej operowano przede wszystkim chorych w wieku 60-70 lat, którzy do szpitala trafiali z dużymi guzami. Teraz pacjenci to często młodzi, 40-letni ludzie, aktywni zawodowo. Chcą po operacji jak najszybciej wrócić do zdrowia i pełnej aktywności. Dla nich liczy się też atrakcyjność fizyczna i niewielkie blizny po zabiegu. Współczesna urologia jest w stanie wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.


Zobacz, gdzie znajdziesz nasz bezpłatny magazyn »


[Czytaj również on-line:

MM Trendy. Szczecin | Styl | Moda | Kultura. Serwis »](http://www.mmszczecin.pl/trendy)


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto