Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik ponownie w Pile. Planetobus zaparkuje na terenie parafii św. Jana Bosko

TR
Planetobus
Planetobus Fot. Agata Steifer
Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus wyruszył w wakacyjną w trasę z mobilnym planetarium. Dziś i jutro, 4 i 5 lipca, będzie w Pile. Będzie można go odwiedzić na terenie parafii św. Jana Bosko przy ulicy Libelta.

Mobilne planetarium pomieści jednocześnie 30–35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika.

- W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci - zachęca Centrum Nauki Kopernik.

Planetobus zatrzymuje się w każdym miejscu na dwa dni. Jeśli pozwala na to pogoda, wieczorami organizowane są obserwacje nieba przy pomocy lornetek i teleskopów.

- Wszyscy możemy czasem być astronomami. Astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok - zachęca ekipa Planetobusa. - Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów.

Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok

Każdy, kto odwiedzi mobilne planetarium otrzyma "Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Trasa Planetobusa po Polsce finansowana jest w ramach wspólnego programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą "Nauka dla Ciebie”.

Program adresowany jest do szkół w miejscowościach liczących poniżej 130 tysięcy mieszkańców. Warunkiem udziału w programie jest zapewnienie noclegu dla trzech animatorów Centrum Nauki Kopernik, wyżywienia oraz pomocy czterech dorosłych osób przy rozstawianiu i pakowaniu wystawy.

Szkoły, które chciałyby zamówić bezpłatną wizytę Planetobusa, mogą to zrobić korzystając z formularza na stronie naukadlaciebie.gov.pl

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto