Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MZK będzie kupował elektryki. Rusza budowa centrum przesiadkowego na Zygmunta Starego

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Do Piły trafiło sześć nowych Solarisów Urbino 12 z silnikiem diesla
Do Piły trafiło sześć nowych Solarisów Urbino 12 z silnikiem diesla Fot. Agnieszka Świderska
Jeszcze w czerwcu MZK ma ogłosić przetarg na zakup pięciu elektrycznych autobusów. Tymczasem do Piły trafiło sześć nowych autobusów Solaris Urbino 12. To prawdopodobnie ostatnie już nowe diesle w "stajni" MZK.

Sześć nowych autobusów Solaris Urbino 12 stoi już na zajezdni na Łącznej. Jeszcze w tym miesiącu powinny wyjechać na ulice. Teraz trwa ich wyposażanie m.in. w system monitoringu oraz Pilskiej Karty Miejskiej. Czym różnią się od ostatnich Solarisów, które trafiły do Piły. Różnica jest widoczna gołym okiem - ściana czołowa jest inna w starszych modelach. Autobus posiada również pełne oświetlenie ledowe. Innych znaczących różnic brak.

Szóstka nowych Solarisów to prawdopodobnie ostatnie już nowe diesle, które trafiły do pilskiego MZK. W kolejnej dostawie z Bolechowa ma przyjechać do Piły siedem autobusów o napędzie hybrydowym. MZK wybiera się także na zakupy pierwszych autobusów elektrycznych. Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na zakup pięciu elektryków.

Na "elektryczne" zakupy pilskie MZK wybiera się z 16,1 mln złotych, z czego 11,1 mln złotych dokłada Unia w ramach umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Piła jest drugim po Poznaniu miastem w Wielkopolsce, które dostanie pieniądze na "elektryki"; drugim w Wielkopolsce i trzynastym w kraju.

Z kolei nowe Solarisy, i diesle, i hybrydowe, to już ostatnie autobusy zakupione z portfela projektu: „Rozwój miejskiego zbiorowego transportu niskoemisyjnego wraz z systemem zarządzania komunikacją miejską w Pile”. Był to największy do tej pory projekt dotyczący inwestycji w miejską komunikację. Wydano z niego prawie 23,5 mln złotych, z czego Unia dołożyła ponad 16 mln złotych.

Kropką nad "I" ma być zintegrowane centrum przesiadkowe przy Zygmunta Starego oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej czyli system tablic elektronicznych na przystankach informujących pasażerów o rzeczywistej godzinie przyjazdu autobusu. W maju otwarto koperty z przetargami na budowę centrum. Zbuduje je chodzieska firma Infradrog za 4,2 mln złotych. Ma na to czas do 20 lipca przyszłego roku.

Centrum ma ułatwić podróżowanie różnymi środkami transportu. Powstanie tam m.in. wiata dla rowerów z mapą ścieżek rowerowych regionu oraz zadaszone, oświetlane i ogrzewane energią słoneczną przystanki dla pasażerów autobusów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto