Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Super Samorząd 2020 dla Fundacji Pszczoła i dla miasta Piły. Za pasiekę społeczną

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Fot. Fundacja Pszczoła
Prestiżowa Nagroda Super Samorząd 2020 przyznawana przez Fundację Batorego trafi do Piły dzięki Fundacji Pszczoła. To właśnie jej projekt społecznej pasieki, która zrealizowała przy wsparciu miasta, został nagrodzony przez kapitułę nagrody. Ta po raz pierwszy trafiła do Piły i po raz czwarty do Wielkopolski.

Super Samorząd to nagroda przyznawana przez Fundację Batorego od 2011 roku na zakończenie kolejnych edycji akcji Masz Głos. To ogólnopolska akcja mająca na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Bierze w niej udział ponad 700 gmin czyli prawie jedna trzecia wszystkich gmin Polsce oraz ponad 2600 uczestniczek i uczestników - oganizacje pozarządowe, grupy nieformalne, a także instytucje publiczne jak szkoły, biblioteki czy ośrodki kultury itp pod warunkiem, że ich działalność wykracza poza własne podwórko.

Do nagrody Super Samorząd są nominowani właśnie uczestnicy akcji Masz Głos.

- Otrzymują ją uczestnicy, którzy wprowadzili pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki współpracy z władzami samorządowymi. Nagrodę otrzymują też władze, które weszły w dialog i pomogły w realizacji oddolnych inicjatyw. Nazwa nagrody nawiązuje do samorządu rozumianego jako wspólnota wszystkich mieszkanek i mieszkańców, a nie tylko organy lokalnych władz. Przyznając nagrodę chcemy docenić sukcesy uczestników akcji i otwartość władz, a także pokazywać, że samorząd to my wszyscy. Chcemy promować dobre praktyki współdziałania organizacji pozarządowych czy nieformalnych grup lokalnych z władzami samorządowymi - informuje Fundacja Batorego.

Do tej pory przyznano 49 nagród. W tym roku przyznano im siedem, a jedna z nich po raz pierwszy trafiła do Piły - "Dla Fundacji Pszczoły i władz samorządowych miasta Piły za założenie pasieki społecznej". Wyboru dokonywało jury w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik. Wybierali z grona 121 grup aktywistów związanych akcją Masz Głos w edycji 2019/2020.Jak podkreśla Fundacja, w tym roku jury szczególnie doceniło solidarne działanie, "ponieważ pandemia pogłębiła pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych".

Nagrodzona pasieka Fundacji Pszczoła, w której zamieszkały pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja, stanęła latem na tyłach campusu Nadnoteckiego Instytutu UAM. Przy pasiece powstał ogród edukacyjny, a niedawno pojawił się na niej domek do apiinhalacji czyli do inhalacji powietrzem z miodu. Fundacja Pszczoła pozyskała dla swoich projektów nie tylko partnerów w postaci pilskiego samorządu czy Nadnoteckiego Instytutu UAM, ale także, i to może, najważniejsze samych pilan. To oni jako wolontariusze malowali ule, zakładali ogród pomagali stawiać ogrodzenie. Fundacja Pszczoła obliczyła, że pomogło jej ponad 400 wolontariuszy.

- Mamy moc! Nasza historia pokazuje, że jesteśmy, jako mieszkańcy, zgraną społecznością, która potrafi oddolnie wypracować dla siebie rozwiązania, które chcemy. Potrzebne do tego było dużo dobrej woli, ale każdy dołożył do tego swoją cegiełkę. Podarował to, co miał najlepszego. Czas, wiedzę przestrzeń, dobre słowo, pracę swoich rąk, pieniądze. Ta nagroda, to wiatr w skrzydła, który się bardzo przyda, bo mamy jeszcze dużo do zrobienia- tak Fundacja Pszczoła na gorąco cieszyła się z nagrody.

- To niesamowita historia. Nie podejrzewałam, że tak się potoczy. W akcji Masz Głos jesteśmy dopiero od roku i nie podejrzewałam, że sięgniemy po taką nagrodę. Wydawała mi się poza naszym zasięgiem, a jednak zrobiliśmy to. Wiedziałam kilka dni wcześniej, że zostaliśmy docenieni, ale nie miałam pojęcia, że dostaliśmy nagrodę. I myślę, że to dobrze, że nie widziałam, bo kiedy to ogłoszono poczas gali to serducho już dawno tak nie zabiło mi ze szczęścia jak w tym momencie -

mówiła kilka dni po ogłoszeniu werdyktu kapituły Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła.

Dziś można już kupić miód ze społecznej pasieki. Do wyboru jest miód akacjowy (700 gram - 40 zł), miód rzepakowy (700 gram - 40 zł), miód faceliowy (700 gram - 35 zł), nawłociowy (700 gram - 35 zł). Zamówienia można składać przez mail: [email protected].

Założona dwa lata temu Fundacja Pszczoła uczy i pokazuje jak harmonijnie współistnieć w środowisku naturalnym. Prowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, współpracuje również z firmami, które troszczą się o świat, w jakim funkcjonują.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto