Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najdłuższe zaćmienie księżyca. To już dzisiaj!

MN
pomorskie.naszemiasto.pl
Całkowite zaćmienie księżyca będziemy mogli obserwować już od godziny 21.30. Potrwa ono rekordowo długo, bo aż 1 godzinę i 43 minuty. Można podziwiać to zjawisko w pojedynkę, można też w większym towarzystwie. Gwiazdy w dłoniach, inicjatywa edukacyjna, której celem jest popularyzacja astronomii w Polsce, zaprasza do Gębic na Gminną Noc Spadających Gwiazd i Zaćmienie Księżyca. Start o godzinie 21. przy sali wiejskiej. Warto pamiętać o kocu czy leżaku.

Dziś wieczorem każdy powinien znaleźć chwilę, aby zaobserwować na niebie piękne i rzadko spotykane zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca. Kolejna taka okazja - warto to sobie zapamiętać - może już nam się nie powtórzyć. Szkoda więc byłoby przegapić coś takiego!

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy zaobserwować, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w odpowiedniej konfiguracji. O jaki układ chodzi? Otóż nasza planeta musi być pomiędzy gwiazdą a Księżycem w pełni.

Jak to będzie wyglądać?

Ostatni raz zaćmienie Księżyca w Polsce mogliśmy obserwować we wrześniu 2015 roku. Dzisiaj - w piątek 27 lipca - będzie ono wyjątkowe, gdyż najdłuższe od 100 lat!

Rozpocznie się około godziny 21.30, natomiast apogeum nastąpi po niecałej godzinie - o 22.20. Całość zjawiska będzie trwała ponad 1 godz. 40 minut. Przez ten czas księżyc będzie wydawał nam się mniejszy niż zwykle, a jego tarcza przyjmie kolory w odcieniach brązu lub czerwieni.

Według astronomów kolejny raz tak długie zaćmienie wystąpi dopiero za ponad 100 lat - w 2123 roku.

Co nam potrzeba?

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzebujemy tak naprawdę żadnego sprzętu optycznego.
Trzeba jednak znaleźć odpowiednie do tego miejsce. Musi być tam ciemno i cicho, aby nie zakłócić odbioru naszym zmysłom. Co ważne, oddalone powinno być ono od miejskich świateł i musi być odsłonięty południowy i południowo-wschodni horyzont.

Co wiemy o księżycu?

Średnia odległość między Ziemią a Księżycem to 384 tys. 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Pokryty jest on drobnym pyłem skalnym zwanym regolitem, który w bardzo specyficzny sposób odbija światło.

Do tej pory na księżycowym globie stanęło 12 osób. Pierwszy w 1969 roku dokonał tego Neil Alden Armstrong - amerykański astronauta, dowódca misji Apollo 11. Wypowiedział on słynne zdanie: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto