Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilskie ulice jakich nie znacie i ludzie, których już nie ma. Czyli, archiwalna Piła na czarno-białych fotografiach!

Martin Nowak
Martin Nowak
Jak dawniej wyglądała Piła i jej główne ulice? Na przykład 1 Maja, 11 listopada, Roosevelta, Plac Staszica i Aleja Niepodległości. Zobacz, czy rozpoznasz te miejsca na archiwalnych zdjęciach

Piła. Tak dawniej wyglądały główne ulice miasta

Plac Zwycięstwa w Pile

Piła nie miała po wojnie tyle szczęścia, co Poznań, Bydgoszcz czy Toruń. Miasto zamiast do odbudowy zostało przeznaczone na rozbiórkę na rzecz Warszawy. Bezpowrotnie zniknął Nowy Rynek z kościołem ewangelickim, ratuszem i kamienicami. Jego miejsce zajął Plac Zwycięstwa, który od kilkudziesięciu lat pełni głównie rolę wybiegu dla psów. A tak utracona pilska starówka wyglądała na powojennych zdjęciach.

Ulica 11 Listopada w Pile

Ulica 11 Listopada, która w ostatnich latach odzyskała część swojego dawnego blasku, kryje w sobie niejedną opowieść o czasach i o ludziach. Wyjątkowo żywotna jest jej również stara nazwa - ulica Bolesława Bieruta.

Z tamtych też czasów, gdy była ulicą Bieruta, pochodzą zdjęcia znajdujące się w zbiorach Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. TMMP umieściło jej na swojej stronie - tmmp.pl na interaktywnej mapie, dzięki której można odbyć wirtualny spacer w przeszłość. I to nie tylko tą ulicą.

Ulica 1 Maja w Pile

Ulica 1 Maja. Przez wiele lat właśnie tu biło handlowe serce Piły. W czasach gdy nie było jeszcze galerii prawdziwym centrum handlowym Piły był otwarty w 1972 roku DH Merkury i jego młodszy brat - Merkury II otwarty w 1990 roku. Naprzeciwko Merkurego mieścił się Dom Odzieżowy "Hermes".

Ulica Roosevelta w Pile

Może byliście pacjentami nieistniejącej już przychodni przy ulicy Roosevelta? Może do dziś pamiętacie nieprzebrane morze kałuż tuż przed nią? A może pamiętacie najlepszy swego czasu w mieście sklep papierniczy? Cukiernię?

Plac Staszica w Pile

Szczególną uwagę zwróćcie na to, jak wyglądał budynek obecnej Szkoły Policji, który ostatnio odzyskał dawny blask.

Wszystkie zdjęcia w galerii pochodzą z archiwów Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Towarzystwo Miłośników Miasta Piła za najważniejszy cel stawia sobie poznawanie i upowszechnianie przeszłości Piły poprzez prace badawcze, poszukiwania archiwalne, rejestrację zabytków i miejsc potwierdzających rodowód miasta. Zajmuje się także popularyzacją działalności wybitnych postaci historycznych miasta, upamiętnia ważniejsze wydarzenia, upowszechnia wiedzę o współczesnym mieście, jego życiu społecznym, kulturze, przyrodzie. Promuje miasto na zewnątrz.

Gromadzi materiały i pamiątki historyczne związane z Piłą, posiada własną bibliotekę. Prowadzi badania naukowe dotyczące miasta i jego okolic. Organizuje wykłady, odczyty, konferencje naukowe, sympozja, konkursy, wydaje publikacje w serii wydawniczej "Biblioteka Pilska” Z inicjatywy Towarzystwa Rada Miasta Piły ustanowiła dzień 4 marca Dniem Miasta. TMMP było też organizatorem konkursu na Hejnału Miasta. Zajmuje się również wychowaniem regionalnym wśród dzieci i młodzieży.

Pilskie ulice jakich nie znacie i ludzie, których już nie ma...

Iskra Bożego Miłosierdzia w Pile. Mieszkańcy modlili się na ...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto