Najważniejsze ulice w Pile. Tak dawniej wyglądały! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Udostępnij:
Plac Zwycięstwa, 1 Maja, 11 listopada, Roosevelta, Plac Staszica czy Aleja Niepodległości - tak dawniej wyglądały te ulice w Pile. Jesteście zaskoczeni?

Tak dawniej wyglądały jedne z głównych ulic w Pile. Co o nich wiemy?

Plac Zwycięstwa w Pile

Piła nie miała po wojnie tyle szczęścia, co Poznań, Bydgoszcz czy Toruń. Miasto zamiast do odbudowy zostało przeznaczone na rozbiórkę na rzecz Warszawy. Bezpowrotnie zniknął Nowy Rynek z kościołem ewangelickim, ratuszem i kamienicami. Jego miejsce zajął Plac Zwycięstwa, który od kilkudziesięciu lat pełni głównie rolę wybiegu dla psów. A tak utracona pilska starówka wyglądała na powojennych zdjęciach.

Ulica 11 Listopada w Pile

Ulica 11 Listopada, która w ostatnich latach odzyskała część swojego dawnego blasku, kryje w sobie niejedną opowieść o czasach i o ludziach. Wyjątkowo żywotna jest jej również stara nazwa - ulica Bolesława Bieruta.

Z tamtych też czasów, gdy była ulicą Bieruta, pochodzą zdjęcia znajdujące się w zbiorach Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. TMMP umieściło jej na swojej stronie - tmmp.pl na interaktywnej mapie, dzięki której można odbyć wirtualny spacer w przeszłość. I to nie tylko tą ulicą.

Ulica 1 Maja w Pile

Ulica 1 Maja. Przez wiele lat właśnie tu biło handlowe serce Piły. W czasach gdy nie było jeszcze galerii prawdziwym centrum handlowym Piły był otwarty w 1972 roku DH Merkury i jego młodszy brat - Merkury II otwarty w 1990 roku. Naprzeciwko Merkurego mieścił się Dom Odzieżowy "Hermes".

Ulica Roosevelta w Pile

Może byliście pacjentami nieistniejącej już przychodni przy ulicy Roosevelta? Może do dziś pamiętacie nieprzebrane morze kałuż tuż przed nią? A może pamiętacie najlepszy swego czasu w mieście sklep papierniczy? Cukiernię?

Plac Staszica w Pile

Szczególną uwagę zwróćcie na to, jak wyglądał budynek obecnej Szkoły Policji, który ostatnio odzyskał dawny blask.

Wszystkie zdjęcia w galerii pochodzą z archiwów Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Towarzystwo Miłośników Miasta Piła za najważniejszy cel stawia sobie poznawanie i upowszechnianie przeszłości Piły poprzez prace badawcze, poszukiwania archiwalne, rejestrację zabytków i miejsc potwierdzających rodowód miasta. Zajmuje się także popularyzacją działalności wybitnych postaci historycznych miasta, upamiętnia ważniejsze wydarzenia, upowszechnia wiedzę o współczesnym mieście, jego życiu społecznym, kulturze, przyrodzie. Promuje miasto na zewnątrz.

Gromadzi materiały i pamiątki historyczne związane z Piłą, posiada własną bibliotekę. Prowadzi badania naukowe dotyczące miasta i jego okolic. Organizuje wykłady, odczyty, konferencje naukowe, sympozja, konkursy, wydaje publikacje w serii wydawniczej "Biblioteka Pilska” Z inicjatywy Towarzystwa Rada Miasta Piły ustanowiła dzień 4 marca Dniem Miasta. TMMP było też organizatorem konkursu na Hejnału Miasta. Zajmuje się również wychowaniem regionalnym wśród dzieci i młodzieży.

g]22432729[/g]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie