Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zachęca przedsiębiorców: macie innowacyjny pomysł? Mamy prawie 3 mld złotych na wsparcie!

[email protected]
W Pile odbyło się otwarte spotkanie dla przedsiębiorców w ramach cyklu  NCBR dla Firm
W Pile odbyło się otwarte spotkanie dla przedsiębiorców w ramach cyklu NCBR dla Firm Fot. Agnieszka Świderska
Miliard złotych dla uczelni, 5 mld złotych dla przedsiębiorców, 0,7 mld złotych dla konsorcjów, 0,3 mld złotych dla innych podmiotów i 1700 podpisanych umów - tak wyglądał 2017 rok w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jak będzie wyglądał ten rok? Zależy to również od pilskich przedsiębiorców, którzy mogą się ubiegać o środki na badania i rozwój (B+R).

Flagowym projektem NCBR jest program Szybka Ścieżka, która zapewnia przedsiębiorcom wsparcie na całym etapie: od pomysłu do przemysłu. Jakie pomysły mogą liczyć na wsparcie? Otrzymała je m.in. poznańska firma, która opracowała algorytm do analizy wydźwięku emocjonalnego w słowie pisanym. Inna firma stworzyła tarczę antydronową - system do wychwytywania i neutralizowania dronów, a jeszcze inna hybrydową poduszkę antylawinową.

- Wsparcie można otrzymać zarówno na produkt, jak na technologię, na opracowanie czegoś nowego lub na ulepszenie - mówi Magdalena Jagodzińska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.- Najważniejsze jest element badawczo-rozwojowy. Wymagana jest również czystość patentowa, czyli ustalenie czy nikt wcześniej nie wpadł na podobny pomysł.

W tym roku na wsparcie w ramach Szybkiej Ścieżki przeznaczono 2,85 mld złotych. Do wniosku, który można znaleźć na stronie internetowej NCBR wystarczy dołączyć tylko trzy dokumenty. Jak wypełnić wniosek? Można to przećwiczyć w generatorze wniosków. Pieniądze można otrzymać na każdym etapie: czy to na badania, czy na prototyp, czy to na prace rozwojowe, które mają doprowadzić do finalnej wersji. Warunek to wdrożenie technologii czy produktu w życie w ciągu trzech lat od zakończenia projektu. Można odsprzedać, ale musi pojawić się na rynku.

Maksymalne dofinansowanie to 80 procent, a minimalna wartość projektu, o jaką mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa to 1 milion złotych. Teraz w ramach Szybkiej Ścieżki dla MiŚP otwarte są dwa konkursy. Niedługo będzie kolejny. Jak dobrze napisać wniosek?

- Przede wszystkim przemyśl. Zdefiniuj ryzyko - radzi Joanna Małecka z NCBR. - Warto, żeby zespół, który będzie pracował nad projektem był komplementarny. Liczy się doświadczenie ludzi, którzy będą przy nim pracowali. To nie muszą być koniecznie naukowcy z zewnątrz. To mogą być specjaliści pracujący na co dzień w firmie.

Co ważne NCBR gwarantuje, że żaden nowatorski pomysł nie wycieknie na zewnątrz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto