Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi strażacy zawsze są gotowi nieść pomoc potrzebującym

Daria Przybysz
Daria Przybysz

To właśnie oni są pierwsi, gdy potrzebna jest pomoc. To oni walczą z pożarami, pomagają ofiarom wypadków, wspierają mieszkańców w walce z wichurami, powodziami czy zdarzeniami losowymi. Strażacy z OSP w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego“ walczą o prestiżowe tytuły i cenne nagrody.

Kto prowadzi?
Po kolejnym tygodniu głosowania w kategorii Strażak Roku w powiecie pilskim prowadzi Przemysław Kleczka z OSP Tłukomy. Na drugim miejscu jest Dawid Kowalski z OSP Wysoka, a na trzecim Karol Śliga również z jednostki w Wysokiej.

Natomiast w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim prowadzi Grzegorz Sokołowski z jednostki w Białej. Drugie miejsce zajmuje Jakub Korpus z OSP Miały, a trzecie - Rafał Fręśko z OSP Wrzeszczyna.

W kategorii Jednostka OSP Roku w powiecie pilskim wygrywa OSP Skrzatusz. Na drugim miejscu jest OSP Wysoka, a na trzecim - OSP Ujście. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim prowadzi OSP Miały.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Miałach założona została w 1923 r. Nowo założona straż nie posiadała w tym czasie żadnego sprzętu mechanicznego. Posługiwano się wyłącznie łopatą, drabiną i wiadrem. „Pomimo to ówczesnej straży należy się duże uznanie w dziedzinie ratowania mienia. Ludzie ci tym bardziej zasługują na pochwałę, iż jako pierwsi na terenie tutejszej wsi zaangażowali się do społecznej służby w pożarnictwie” - czytamy w kronice OSP w Miałach.

- Pięć lat później jednostka miała już 22 członków. W 1929 r. kupiono sikawkę ręczną. W 1932 r. powstała remiza. W 1957 r. strażacy, pracujący wówczas w zakładzie drzewnym, opuścili jednostkę i stworzyli straż zakładową. Straż powoli zaczynała się odradzać i w 1959 r. powstał nowy zarząd. Prezesem został Łucjan Korpys. W 1964 r. rozpoczęto budowę remizy, która została zakończono dopiero w 1970 r. - relacjonują członkowie jednostki.

W 1974 r. jednostka otrzymała nowy wóz strażacki Star 260. Zmiany ustrojowe spowodowały, że sytuacja finansowa jednostki znacznie się pogorszyła. Druhowie musieli zrezygnować z zakupu sztandaru. Dopiero po 10 latach, w 1995 r. zorganizowano zbiórkę społeczną na jego zakup. Jednostka wciąż się rozwija. Jest miejscem integracji lokalnej społeczności. Druhowie nie stronią od kursów i szkoleń. Obecnie prezesem jednostki jest Roman Stańko.

Na drugim miejscu w plebiscycie jest OSP Krucz, a na trzecim - OSP KSRG Biała.

Wszystko może się jednak jeszcze zmienić. Lokalny etap plebiscytu trwa do 17 kwietnia do godz. 21.30.

Nagrody
Warto przypomnieć, że zwycięstwo w tegorocznej edycji wiązać się będzie z wyjątkowym prestiżem, także ze względu na zasięg plebiscytu. Głosowanie jest prowadzone jednocześnie we wszystkich województwach w Polsce, a laureaci zostaną wybrani na każdym poziomie - powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Nasi strażacy, poza zwycięstwem w powiecie i w regionie, będą mogli także zdobyć tytuły najlepszych w Polsce i dodatkowe nagrody finansowe w ogólnopolskim finale akcji!

Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto