Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neurochirurgia w szpitalu w Pile. Nowi lekarze to uczniowie profesora Harata

Martin Nowak
Martin Nowak
Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile
Na Oddziale Neurochirurgii w pilskim szpitalu pracuje nowy zespół lekarzy, którzy testują jeden z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów. Czy zatrzymają go na stałe?

Czy Szpital Specjalistyczny w Pile ma szansę stać się wiodącym na skalę kraju ośrodkiem ochrony zdrowia? Starosta pilski Eligiusz Komarowski od dłuższego czasu twierdzi, że tak właśnie się stanie. Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie nie brakuje działań na plus.

Duże zmiany zaszły m.in. na Oddziale Neurochirurgicznym, który przede wszystkim zasiliła kadra nowych specjalistów. To lekarze z dużym doświadczeniem.

- To naprawdę świetni specjaliści, którzy zdobywali wiedzę i doświadczenie m.in. pod okiem bardzo znanego i cenionego w środowisku medycznym profesora Harata z Bydgoszczy - mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Prof. dr hab. lek. Marek Harat - trzeba przyznać - to bardzo znany lekarz, którego pacjenci bardzo często określają mianem cudotwórcy.

Nowi lekarze nie boją się wyzwań i chcą jak najlepiej leczyć pacjentów w pilskim szpitalu. Bardzo pomocny byłby im w tym jeden z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów, który właśnie testują. Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile przymierza się do jego zakupu. Nie jest to jednak tani sprzęt.

- Koszt takiego urządzenia to kilkaset tysięcy złotych. Ale mam nadzieję, że już niedługo stanie się on własnością Szpitala Specjalistycznego w Pile. Należy inwestować w nowoczesny sprzęt. Zdrowie ludzkie nie zna ceny, a nasze zdrowie i życie jest wartością nadrzędną - podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Nowoczesny sprzęt ma pozostać w szpitalu przez kilka tygodni. Czy zostanie na dłużej? To się okaże.

- Teraz mamy czas, aby przekonać się do jego zakupu. Myślę jednak, że nie wypuścimy go z rąk - dodaje Eligiusz Komarowski.

Za kupnem urządzenia z pewnością przemawia fakt, że obecny na stanie szpitala mikroskop ma już przeszło 30 lat. Lata świetności już dawno ma więc za sobą.

- Tak jak długa jest historia Szpitala Specjalistycznego w Pile, tak długa jest historia tego mikroskopu. Łatwo sobie wyobrazić, jak wielki będzie to skok technologiczny, skok, który ma na celu ratować nasze życie, nasze życie – dodaje starosta.

Zamiar zakupu nowoczesnego mikroskopu chwali Maciej Mielczarek, nowy kierownik Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

- Przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, które zapewni nam Starostwo Powiatowe w Pile będziemy przeprowadzali procedury, które nie będą odbiegały standardem od tych stosowanych na świecie. Chodzi oczywiście o operacje neurochirurgiczne. Wraz z 6-sobowym, zupełnie nowym zespołem specjalistów z Bydgoszczy, Gdańska i Poznania od mniej więcej miesiąca, odkąd pracujemy w pilskim szpitalu, wykonaliśmy już 50 procedur i cały czas zwiększamy ich liczbę, dzięki wspólnym wysiłkom i staraniom.

Nowy kierownik Oddziału Neurochirurgii to lekarz specjalista neurochirurgii. Szkolenie specjalizacyjne odbył w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (PTNCH) oraz Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów (EANS). Regularnie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie na szkoleniach i zjazdach, zarówno w Polsce jak i za granicą, szczególnie z zakresu najnowocześniejszych metod leczenia kręgosłupa oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Oprócz niego pracę na oddziale zaczął m.in. dr n. med. Mateusz Krakowiak, który specjalizuje się w małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa, przeprowadza badania diagnostyczne i leczy operacyjnie schorzenia układu nerwowego. W tym gronie znajduje się także dr n. med. Mateusz Szylberg, który w 2020 roku uzyskał tytuł specjalisty neurochirurgii, zdając egzamin specjalizacyjny z najlepszym wynikiem w Polsce. Przeprowadza operacje z zakresu m.in.: guzów mózgu, chorób naczyniowych mózgu, urazów czaszkowo-mózgowych, nowotworów kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Szpital Specjalistyczny w Pile szczególnie w ostatnich kilkunastu miesiącach przechodzi boom inwestycyjny i modernizacyjny. Warto przypomnieć, że niedawno całkowicie przebudowano i zmodernizowano Oddział Chemioterapii, zakupiono również nowy sprzęt: pod koniec roku nowoczesny mammograf cyfrowy, a na Oddział Okulistyczny - biometr optyczny.

- Oczywiście to jeszcze kropla w morzu potrzeb, ale nie da się nadrobić ponad 20-letnich zaległości w ciągu kilkunastu miesięcy. Mam jednak nadzieję, jak już wielokrotnie mówiłem, że Szpital Specjalistyczny w Pile stanie się wiodąca jednostką systemu ochrony zdrowia nie tylko w subregionie pilskim, ale w całej północnej Wielkopolsce, w promieniu przynajmniej 100 km. To wszystko z myślą o naszych mieszkańcach - mówi starosta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto