Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wieś, a miasto. Od przyszłego roku taka zmiana czeka Kaczory

Martin Nowak
Martin Nowak
A. Świderska
1 stycznia 2022 roku Kaczory staną się miastem. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął premier

Chciał tego wójt, chcieli tego radni i zdecydowana większość mieszkańców. Nic przeciwko nie miał też wojewoda wielkopolski, który dał zielone światło ku temu, aby Kaczory uzyskały status miasta. Stanie się to już 1 stycznia 2022 roku. Zdecydował o tym rząd na czele z premierem!

Gmina Kaczory składa się z 12 wsi sołeckich, którą zamieszkuje blisko 8 tys. osób. Jej stolicą jest wieś Kaczory, w której mieszka niespełna 3 tys. osób. Mimo, że Kaczory są wsią sołecką, posiadają wszystkie cechy ośrodka miejskiego, a dzięki staraniom mieszkańców i władz samorządowych miejscowość utrzymuje charakter centrum społeczno-gospodarczego gminy.

Władze gminy od dłuższego czasu myślały o tym, aby starać się o prawa miejskie. Zdecydowane kroki ku temu podjęły na przełomie ubiegłego i tego roku. Wówczas m.in. została przygotowana stosowna dokumentacja i przeprowadzono konsultacje społeczne, z których jasno wynikało, że potrzeba zmiany jest ogromna.

Przypomnijmy, że aż 74,64 procent biorących udział w konsultacjach mieszkańców opowiedziało się "za" nadaniem Kaczorom statusu miasta. Ostateczna decyzja należała jednak do rządu, którego stanowisko stało się jasne 30 lipca. Wówczas to w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów, w którym potwierdzono, że od 1 stycznia 2022 roku Kaczory staną się miastem.

- Kaczory w pełni zasługują na prawa miejskie. Liczymy na to, że dzięki nim uda nam się osiągnąć jeszcze większy rozwój, a także zachęcić ludzi do inwestowania i osiedlania się na naszych terenach - mówi Brunon Wolski, wójt Kaczor.

Kaczory zyskają wyższą rangę, dzięki której będą miały m.in. większy dostęp do środków z funduszy europejskich. Czy w zamian za to mieszkańcy będą musieli np. płacić większe podatki? Takie obawy niektórych z nich rozwiewa przewodniczący rady Stefan Kowal, który mówi wprost, że podatki nie zostaną podniesione ze względu na zmianę statusu gminy.

Oprócz Kaczor, od przyszłego roku prawa miejskie mają otrzymać także m.in. Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Izbica (woj. lubelskie), Bolimów, Cegłów, Jedlnia-Letnisko, Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Olsztyn (woj. śląskie) i Iwaniska (woj. świętokrzyskie).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto