Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedzielski: Przekroczyliśmy barierę czwartej fali. U nas jeszcze tego nie widać

Martin Nowak, Anna Rokicka-Żuk
fot. olga_art/pixabay.com
W kraju widać zdecydowany wzrost zakażeń koronawirusem, a jak to wygląda na naszym terenie?

- Dzisiaj przekroczyliśmy barierę czwartej fali. Zanotowaliśmy ponad 1200 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę 29 września minister zdrowia Adam Niedzielski. Tego dnia ministerstwo poinformowało o 1234 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej, bo aż 220 było w lubelskim, a w wielkopolskim 53.

Ile osób zaszczepionych?

Na naszym terenie odnotowywane są pojedyncze przypadki zakażenia. W środę na terenie powiatu pilskiego nie odnotowano ani jednego, a w powiecie czarnkowskim tylko jeden.

Ile osób jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w powiecie pilskim? W pełni zaszczepionych - stan na 29 września - jest 51 procent mieszkańców. Powiat pilski zajmuje 96 miejsce w rankingu szczepień we wszystkich powiatach.

A co jeżeli chodzi o gminy? Największy odsetek zaszczepionych jest w gminie Piła - 54,43 proc. Następnie, w rankingu znajduje się gmina Ujście ( 53,71 proc.) i gmina Kaczory (52,23 proc.). Najmniej osób zaszczepiło się w gminie Miasteczko Krajeńskie (43,85 proc.).

Lek - kolejna faza badań

Dobra wiadomość jest taka, że firma Pfizer rozpoczęła fazę 2/3 badań klinicznych pierwszego doustnego środka przeciwwirusowego, przeznaczonego do zapobiegania infekcji u osób dorosłych po narażeniu na kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2. Oddzielnie badany jest też potencjał terapeutyczny nowego środka u chorych z rozwiniętym COVID-19.

Badania, które wystartowały w poniedziałek 27 września 2021 r., noszą nazwę EPIC-PEP od ang. Evaluation of Protease Inhibition for COVID-19 in Post-Exposure Prophylaxis (ocena inhibicji proteazy w poekspozycyjnej profilaktyce COVID-19). To już trzecia praca badawcza dotycząca nowatorskiego środka.

Badany kandydat na lek jest inhibitorem proteazy SARS-CoV-2-3CL, który w badaniach in vitro wykazała szerokie działanie przeciw koronawirusowi. Blokuje bowiem aktywność głównego enzymu, który jest niezbędny dla namnażania się koronawirusa.

Środek nosi nazwę PF-07321332 i w ramach badań będzie przyjmowany wraz z niską dawką ritonaviru przez uczestników, którzy mieszkają z osobą zarażoną koronawirusem.

Nowatorski preparat został opracowany jako lek doustny, co ułatwia jego zalecane wczesne podanie po ekspozycji na wirus czy przy pierwszych objawach infekcji. Natomiast podawanie go z niską dawką ritonaviru ma pomóc spowolnić rozpad leku głównego, by pozostawał w organizmie przez dłuższy czas i w większym stężeniu.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto