Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi policjanci w garnizonie. Pierwsze ślubowanie w nowej komendzie

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Ślubowanie nowych funkcjonariuszy w pilskiej policji
Ślubowanie nowych funkcjonariuszy w pilskiej policji Fot. KPP Piła
Dwóch nowych policjantów już oficjalnie w szeregach pilskiej policji. Było to pierwsze ślubowanie w murach nowej komendy,

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia” -

to słowa roty wypowiedziane podczas uroczystego ślubowania przez nowo przyjętych policjantów.

Złożyli je w obecności Komendanta Powiatowego Policji w Pile, podinsp. Marcina Kowalskiego. Jak podkreślił szef pilskiej policji, służbą, którą wybrali, wymaga wiele zaangażowania, determinacji, odwagi i niejednokrotnie cierpliwości.

Teraz rekrutów czeka kurs podstawowy w jednej w szkole policji w Pile lub Słupsku, a potem służba w pilskiej jednostce.

Program szkolenia podstawowego przygotowuje policjanta do wykonywania zadań służbowych na stanowisku policjanta w prewencji, szczególności do służby patrolowej i w oddziałach prewencji. Policjanci podczas szkolenia są zakwaterowani w szkole. Szkoła Policji w Pile dysponuje od dwóch lat nowoczesnym internatem dla słuchaczy.

Program obejmuje m.in. tematy dotyczące: ustalania okoliczności zdarzeń i zabezpieczenia ich miejsca, podejmowania interwencji oraz działań wobec uczestników ruchu drogowego, udziału w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego, szkolenia strzeleckiego, a także taktyki i technik interwencji. Kurs kończy się egzaminem.

Jeszcze niedawno szkolenie podstawowe policjantów obejmowało 1123 godziny lekcyjne i trwało sześć miesięcy. Z powodu pandemii zostało skrócone do 485 godzin lekcyjnych i ponad dwóch miesięcy.

Odbycie kursu podstawowego jest pierwszym z trzech etapów adaptacji zawodowej policjanta realizowanej w okresie służby przygotowawczej trwającej 3 lata. Po szkoleniu zawodowym podstawowym policjanci są delegowani do czasowego pełnienia służby w oddziale prewencji lub samodzielnym pododdziale prewencji, a następnie, wspierani przez opiekuna służbowego, pełnią już służbę w macierzystych jednostkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto