Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O planach budowy na Zielonej Dolinie nowoczesnego przedszkola

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Jak pokazują dane statystyczne z tego roku w pilskich przedszkolach nadal są wolne miejsca dla chętnych dzieci w Pile. Mimo to miasto planuje wybudować nową placówkę przedszkolną zwłaszcza dla powiększającego się objętościowo osiedla Zielona Dolina i Koszyce. Jeśli uda się pozyskać fundusze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Gmina Piła planuje wybudować przedszkole przy ul. Nad Gwdą. Ponadto miasto chce w tym rejonie rozbudować i przebudować drogę Kazimierza Wielkiego.

-Na tym terenie planujemy dwie ważne inwestycje. Pierwsza to budowa przedszkola dla młodych mieszkańców Osiedla Koszyce, które musi w końcu tu się pojawić. Złożyliśmy wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład o dofinansowanie w kwocie 7 800 000 złotych, przy wkładzie własnym 1 400 000 złotych. Mam nadzieję, że za kwotę 9 mionów złotych uda się tu wybudować czterooddziałowe przedszkole. Nie zakładam myśli, żebyśmy nie otrzymali dofinansowania. Jestem przekonany, że na tego typu infrastrukturę oświatową dofinansowanie będzie przyznane w pierwszej kolejności. Gdyby jednak nie było dofinansowania to rozważymy też budowę, ale będzie w późniejszym czasie. Druga inwestycja dotyczy ulicy Kazimierza Wielkiego, która doczeka się wreszcie prawidłowego wyglądu godnego miasta Piły. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 6,5 milionów złotych ze środków własnych -mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.

Na dziś w miejskich przedszkolach mamy 32 wolne miejsca. To nowe będzie mogło przyjąć ich ponad 100. Przedszkole na Zielonej Dolinie będzie budynkiem parterowym, przystosowanym architektonicznie i przyjaznym dzieciom oraz osobom z niepełnosprawnościami. W skład przedszkolnej infrastruktury wejdą: wyposażona w sprzęt sportowy sala gimnastyczna (m.in. z rozrysowanymi na parkiecie boiskami do gier zespołowych, drabinkami, ścianką wspinaczkową), sala doświadczalna wyposażona w pomoce do zabaw sensorycznych. W budynku znajdą swoje miejsce również: pomieszczenia do pracy pedagoga, psychologa i logopedy, w pełni wyposażone kuchnia i pralnia oraz pomieszczenia socjalne: toalety i osobne prysznice dla obsługi kuchni i pozostałych pracowników.

-Przedszkole, które ma tu powstać będzie dla stu dzieci. Z naszych obliczeń wynika, że na tym osiedlu Koszyce, Zielonej Doliny w momencie kiedy ono powstanie to będzie 200 dzieci, które mogą tu trafić. Na pewno nie wszyscy mieszkańcy tego osiedla zapiszą do tego przedszkola dzieci, ale nadal będą chodzić w okolicy do Przedszkola nr 19 lub do tych w kierunku pracy rodzica. Nasze plany mówią o tym, aby je otworzono 1 września 2024 roku. Mamy doświadczenie, ponieważ ostatnio w dwóch szkołach otworzyliśmy odziały przedszkolne i wyglądają imponująco dlatego jestem przekonany, że ta inwestycja będzie robiła wrażenie – dodaje Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Pile.

Obiekt ma spełniać ponadto wysokie parametry energetyczne, w tym wykorzystywać technologie fotowoltaiczne. Ma być przyjazny środowisku m.in. pod względem małej retencji wody, poprzez system gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych np. do podlewania ogrodu. Przedszkole będzie ogrzewane z miejskiego systemu grzewczego. Teren ma być w pełni zagospodarowany i ogrodzony.

Kolejny ważny projekt, który miasto planuje wykonać na Koszycach to rozbudowa i budowa ulicy Kazimierza Wielkiego .

-Są to dwa odcinki ulicy od Równej do ulicy Szkolnej, w którym brakuje infrastruktury drogowej, oświetlenia ulicznego i to jest element, który musi być uzupełniony oraz mówimy o odcinku ulicy Szkolnej do al. Niepodległości gdzie oprócz drogi gruntowej tej infrastruktury nie ma. Jest już wyłoniony projektant, który intensywnie rozpoczął swoje działania. To, co tu wydarzy się na Kazimierza Wielkiego to kontynuacja jezdni z odwonieniem, ale także kontynuacja chodników obustronnych, ścieżki rowerowe od strony planowanego przedszkola, zjazdy, a także jak się uda miejsce postojowe. Ponadto planujemy jedno skrzyżowanie z ruchem okrężnym bliżej al. Niepodległości a pozostałe klasyczne, aby nie rozwijano dużych prędkości. Pojawi się też oświetlenie energooszczędne a przejścia dla pieszych będą też bezpieczne. Pewne elementy, aby była jezdnia chcemy wykonać jak najszybciej a całość być może w 2024 r.- informuje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Piły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto