Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 77. rocznicy powrotu Piły do Macierzy. Zobacz zdjęcia

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
W Walentynki nie tylko mówimy o miłości do bliskiej sobie osoby. Tego dnia, mieszkańcy Grodu Staszica świętują 77 rocznicę powrotu Piły do Macierzy. Po 173 latach. Uroczystość upamiętniająca tę rocznicę, odbyła się w poniedziałek 14 lutego w samo południe na placu Zwycięstwa, podczas której liczne delegacje władz, instytucji i organizacji w obecności pocztów sztandarowych i wojska, złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Poniżej przemówienie, które wygłosiła Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły do zebranych podczas poniedziałkowych uroczystości.

77 lat temu Piła stała się ponownie częścią państwa Polskiego, a data 14 lutego zapisała się w historii jako symboliczna dla naszego miasta i pilanom kojarzy się odtąd, jako moment, w którym miasto powróciło w granice Polski.

Jednak w tamtym czasie mieszkańcy Piły nie mieli poczucia bezpieczeństwa, spokoju i stabilizacji. Miasto było bowiem zniszczone w czasie walk, trwała wojenna zawierucha, panował chaos i niepewność potęgowane przez żołnierzy radzieckich, którzy zwłaszcza na tak zwanych ziemiach odzyskanych, często postępowali jak w okupowanym kraju i stosowali terror wobec wielu Polaków.

Mimo to z każdym dniem sytuacja się zmieniała. Dzięki pracy i determinacji ówczesnych mieszkańców budowano nowe domy, uruchamiano fabryki, sklepy i zakłady rzemieślnicze, a dzieci zaczęły uczęszczać do polskiej szkoły w budynku przy dzisiejszej ulicy Staromiejskiej – tak skutecznie w ubiegłym roku odrestaurowanym.

To właśnie kolejne pokolenia pilan, tysiące mieszkańców naszego miasta zbudowało nie tylko materialnie Piłę, ale zadbało o to, by atmosferę tworzyły, wywodzące się z dawnej wielokulturowości – w którym przez lata w zgodzie żyli Polacy, Żydzi i Niemcy – tolerancja, pracowitość i życzliwość. To oni uczyli nas bycia dumnymi z dokonań przodków i radości, że można kontynuować ich wysiłki.

Z wdzięcznością więc myślimy o minionych pokoleniach mieszkańców miasta i w takim dniu jak dzisiejsze święto, podkreślamy ich zasługi.

Przed nami, współczesnymi pilanami, także stają nowe zadania i obowiązki – spośród których najważniejsze to troska o dobro wspólne, budowanie tożsamości opartej na poczuciu wolności, tolerancji i zrozumieniu potrzeb innych. Dzisiejsze święto przypomina również bowiem, że starań o pokojowe, stabilne współistnienie nie należy zaniechać, lecz starać się podtrzymywać dobre tradycje i wzbogacać je o nasze własne doświadczenia.

Musimy bowiem postępować tak, by kolejnym pokoleniom zostawić Piłę bezpieczną, zamożną i otwartą na innych. Piłę z którą nasi następcy będą mogli się identyfikować i kochać, bo będzie ich „małą ojczyzną”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto