Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszkodowania dla dzieci wojny

ADG
Jan Pęciak
Jan Pęciak
Rozmowa z Janem Pęciakiem, prezesem Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Wśród osób poszkodowanych przez III Rzeszę wreszcie dostrzeżona została grupa dzieci, które w ...

Rozmowa z Janem Pęciakiem, prezesem Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Wśród osób poszkodowanych przez III Rzeszę wreszcie dostrzeżona została grupa dzieci, które w czasie II wojny pracowały przymusowo u Niemców na terenie Polski...

– Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie przygotowuje wypłaty odszkodowań dla osób, które w czasie wojny miały nie więcej niż 16 lat i pracowały przymusowo u Niemców, w swoim miejscu zamieszkania na terenie Polski.

Często wykonywały bardzo ciężkie roboty, które pociągały za sobą negatywne skutki zdrowotne. Dobrze więc, że mogą liczyć na symboliczne zadośćuczynienie za doznane krzywdy fizyczne i moralne ze strony niemieckich ,,pracodawców’’.

Jakie warunki trzeba spełnić, ubiegając się o tego rodzaju odszkodowanie?

Czas niestety nagli. Tylko do 11 sierpnia można przesyłać wnioski pod adres Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie (ul. Krucza 36, 00-745 Warszawa).

Odszkodowanie to przysługuje tylko tym osobom (dzieciom w latach wojny), które wcześniej nie ubiegały się w Fundacji o pomoc humanitarną, otrzymały tylko pierwszą jej ratę lub ze względu na niekompletne udokumentowanie swojej przymusowej pracy nie zostały objęte żadną pomocą finansową.

Pragnę zaznaczyć, iż o to odszkodowanie mogą starać się wyłącznie ,,dzieci wojny’’, a nie ich spadkobiercy.

Nie jest jeszcze znany termin wypłaty, jak też jej wysokość. Będzie to uzależnione od liczby wniosków, jakie napłyną do Fundacji.

Gdzie zainteresowane osoby mogą się zaopatrzyć w formularze wniosków?

Przede wszystkim w biurze Oddziału Terenowego Stowarzyszenia w Pile. Aby jednak ułatwić im pobieranie druków, będą one dostępne w siedzibach urzędów miast i gmin na terenie byłego województwa pilskiego – w tym na ziemi wałeckiej.

Wzory opracowanych przez nas formularzy przesłaliśmy do wójtów i burmistrzów z prośbą o wydawanie ich za drobną opłatą (50 gr) w formie skserowanych odbitek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto