Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są najstarsze miasta w Wielkopolsce. Zyskały prawa miejskie w XIII wieku. Wyglądają jak z obrazka! Warto je zwiedzić

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Wiele miast w województwie wielkopolskim pamięta odległą historię. Które z nich najwcześniej otrzymały prawa miejskie? Oto najstarsze miasta w Wielkopolsce. Uszeregowaliśmy je chronologicznie - wg nadania praw miejskich w XIII wieku. - od najmłodszego do najstarszego.

Przejdź do galerii i sprawdź >>>
Wiele miast w województwie wielkopolskim pamięta odległą historię. Które z nich najwcześniej otrzymały prawa miejskie? Oto najstarsze miasta w Wielkopolsce. Uszeregowaliśmy je chronologicznie - wg nadania praw miejskich w XIII wieku. - od najmłodszego do najstarszego. Przejdź do galerii i sprawdź >>>
Wiele miast w województwie wielkopolskim pamięta odległą historię. Które z nich najwcześniej otrzymały prawa miejskie? Oto najstarsze miasta w Wielkopolsce - zobacz je w naszej galerii.

Cała Wielkopolska ma powierzchnię 29 826,51 km², co stanowi 9,5% powierzchni Polski. W województwie wielkopolskim znajduje się 117 miast, w tym 4 miasta na prawach powiatu.

W wielkopolskich miastach mieszka prawie 2 miliony osób. Stanowi to większość mieszkańców naszego województwa - w całej Wielkopolsce żyje 3 500 361 mieszkańców. Mieszkańcy miast w 2021 roku stanowili 53,6% ogółu ludności Wielkopolski.

Postanowiliśmy sprawdzić, które miasta w Wielkopolsce są najstarsze. Nadano im prawa miejskie w XIII wieku:

Kalisz najstarszy w Polsce?

Wiele osób myśli, że najstarszym miastem w Wielkopolsce, jak i w całej Polsce, jest Kalisz. Twierdzenie to nie jest jednak właściwe i może być odbierane jako zabieg propagandowy, ponieważ Kalisz stał się miastem dopiero w połowie XIII w., po otrzymaniu praw miejskich. Nie ma też dowodów na to, że osada istniała w czasie wielkiej wędrówki ludów.

Czym są prawa miejskie?

Prawa miejskie to zbiór praw, który dotyczy mieszkańców danego miasta. Były one bardzo istotne w średniowieczu, ze względu na fakt mieszczan, których wyjmowano spod prawa ziemskiego (dworskiego). Aby uzyskać prawa miejskie dana miejscowość powinna wynosić powyżej 2 tysięcy ludności oraz co najmniej dwie trzecie mieszkańców powinno być zatrudnione poza rolnictwem.

Najstarsze miasta w Polsce według daty nadania praw miejskich:

  1. Złotoryja
  2. Lwówek
  3. Opole
  4. Racibórz
  5. Leśnica
  6. Sobótka
  7. Cieszyn
  8. Środa Śląska
  9. Nysa 
  10. Ujazd

Takie są najstarsze miasta w Wielkopolsce:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

ZOBACZ TEŻ:

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie są najstarsze miasta w Wielkopolsce. Zyskały prawa miejskie w XIII wieku. Wyglądają jak z obrazka! Warto je zwiedzić - Głos Wielkopolski

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto