„Otwórz się na pomoc” - Twoje dziecko też może być zagrożone uzależnieniem!

Grzegorz Okoński, Martin Nowak
„Otwórz się na pomoc” - co to jest za akcja i czemu ma służyć?

Czy wiecie, że 98 procent młodzieży, która dopiero co opuściła wiek dziecięcy, ale jeszcze nie doszła do wieku dorosłego, przynajmniej raz w tygodniu porusza się w Internecie? Prawdę mówiąc, większość ludzi w wieku 9-16 lat korzysta z sieci codziennie. Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony – sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie.

Związana z pandemią izolacja szczególnie sprzyja ucieczkom młodych ludzi w wirtualny świat. Im więcej tych ucieczek, tym łatwiej o utratę kontroli nad własną niezależnością. Pojawia się siecioholizm, albo inaczej netoholizm, który sprawia, że myśli młodego człowieka skupiają się przede wszystkim na możliwości skorzystania z Internetu.

Wyróżniono sześć podstawowych objawów, wskazujących na takie uzależnienie: użytkownik stale myśli o skorzystaniu z komputera, lub telefonu, by wejść na swoje ulubione strony internetowe, korzysta z sieci, by poprawić sobie nastrój lub zapomnieć o problemach, odczuwa coraz większą potrzebę wejścia do sieci, jeśli nie może skorzystać z Internetu to jest rozdrażniony i zaniepokojony, pojawia się konflikt między nim, a jego bliskimi, dla których nie ma on już czasu, a do tego – po okresach ograniczania Internetu, użytkownik ma silną potrzebę intensywnego korzystania z sieci.

Niestety dorośli, którzy nie doceniają znaczenia Internetu w dzisiejszym życiu młodzieży, bagatelizują problem, nie zdają sobie sprawy, że może on poważnie uzależniać i prowadzić do niebezpiecznych i niekontrolowanych decyzji. I najważniejsze – że osoba wpadająca w to uzależnienie, autentycznie może potrzebować pomocy.

O problemie w przystępny, a zarazem konkretny sposób mówi kampania „Otwórz się na pomoc”. Co ważne, adresowana jest ona do młodzieży, ale też do rodziców, pokazując problem i wskazując sposoby postępowania w trudnej sytuacji. Ponadto interesują się nią podmioty władzy samorządowej, organizacje i fundacje, które zainteresowane są sprawami młodzieży i rodzin.

Tę właśnie nazwę - „Otwórz się na pomoc” - nosi interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Jego scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek. Widz nie jest tu tylko obserwatorem, ale razem z głównym bohaterem, 12-letnim Dominikiem podejmuje decyzje. Od jego wyboru zależą dalsze losy chłopca. A sprawa nie jest prosta, bo zmagający się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych Dominik może zbliżyć się do własnej rodziny, albo jeszcze bardziej się od niej oddalić, zagłębiając się w uzależnieniu od wirtualnego świata.

Film niesie także porcję autentycznych historii dzieci, spotykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu. Znajdziemy tu także komentarze psychologa, ułatwiające nam ocenę sytuacji. Obok sekcji „Prawdziwe historie” nie można przejść obojętnie – podobnie jak obok części poświęconej problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu.

Udział w kampanii już biorą podmioty, którym nieobca jest wiedza dotycząca zdrowia psychicznego. Włączają się do niej samorządy, pracownie naukowe, fundacje i firmy, które dostrzegają nie tylko potencjał nowych technologii, ale też płynące z ich strony zagrożenia. Przez wspólne i profesjonalne działanie mogą skutecznie nieść pomoc rodzinom i młodzieży.

Nasi partnerzy

W projekt zaangażowało się wiele miast i gmin również z powiatów: pilskiego, złotowskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród nich są Wysoka, Szydłowo, Białośliwie, Wieleń, Miasteczko Krajeńskie, Łobżenica, Złotów, Jastrowie i Krajenka.

- Interaktywny film, który powstał w ramach projektu „Otwórz się na pomoc”, jest wyjściem naprzeciw czasów i wydarzeń, w których przyszło nam żyć. W ostatnim roku nastąpiło zbyt mocne powiązanie młodzieży ze światem wirtualnym, który zastąpił szkolną naukę, wypoczynek i spotkania z rówieśnikami. Powrót do rzeczywistości jest dla niektórych dzieci bardzo bolesny. Komputer i internet zastąpiły codzienne życie i świat bez nich albo w ograniczonym czasie, często powoduje lęk i frustrację, a to oznacza jedno – uzależnienie. Widzę to na przykładzie własnego syna, który każdą wolną chwilę spędza przed komputerem z kolegami na Teamsie lub samotnie przegląda zasoby Youtube. O ile przed pandemią nie można go było do komputera zagonić, to teraz jest problem żeby go od niego odgonić - mówi Artur Kłysz, burmistrz gminy Wysoka.

Dodaje: - Być może umieszczony na naszych gminnych stronach – urzędu, szkół, ośrodka kultury grywalny film dla młodzieży otworzy im oczy, zmusi do refleksji, będzie przyczynkiem do wymiany poglądów wśród rówieśników. To doskonały materiał do wykorzystania przez nauczycieli w momencie, gdy dzieci wracają do szkół, aby wysłuchać ich własnych doświadczeń i poznać towarzyszące im emocje.

Gmina Wysoka wchodząc do projektu, dołożyła swoją małą cegiełkę do działań, które mają przede wszystkim zapobiegać negatywnym postawom wśród dzieci i młodzieży.

- Ich prawidłowy rozwój – i ten fizyczny i ten psychiczny jest dla nas najważniejszy. Kto wie, być może ta gra przemodelowała czyjś tok myślenia, a być może pokazała, że człowiek ma prawo błądzić, ale zawsze może liczyć na pomoc drugiego człowieka. Wystarczy się na nią otworzyć - podkreśla Artur Kłysz.

Kilka ważnych słów do naszych Czytelników ma również Krzysztof Rutkowski, wójt gminy Białośliwie.

- Szanowni Państwo, serdecznie zachęcam do zapoznania się z materiałem przygotowanym w ramach projektu „Otwórz się na pomoc”. W tym trudnym czasie los Was i Waszych dzieci jest Nam szczególnie bliski i każda forma pomocy jest warta uwagi. Materiał został przygotowany jako interaktywny film poruszający problemy młodych ludzi. Często uzależnienie od Internetu powoduje poważne problemy psychiczne i ma wpływ na życie całych rodzin, dlatego też otwórzmy się na nich i starajmy się im pomóc. Wierzę, że uda się znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań.

Do projektu ,,Otwórz się na pomoc" przystąpiła również gmina Szydłowo.

- Chcemy poprzez takie działania uwrażliwić społeczeństwo na kwestię zdrowia psychicznego oraz uświadomić, że na terenie naszej gminy można otrzymać pomoc i wsparcie - mówi wójt Tobiasz Wiesiołek.

W ramach w/w programu na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie został udostępniony film zawierający wypowiedzi rodziców na temat tego z jakimi dzieci borykają się problemami oraz interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i internetu.

- Ponadto w ramach projektu wydano broszurę, która przekażemy do szkół, ośrodków zdrowia, Domu Seniora i CUK w Szydłowie. Zostawimy ją także w sklepach na terenie gminy, aby dotrzeć do jak największej ilości naszego społeczeństwa.

Wójt gminy zauważa, że okres pandemii nie jest obojętny, jeżeli chodzi o uzależnienie od komputera.

- Niestety okres pandemii przyczynił się do tego, że dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają przed komputerem m.in. po parę godzin w ramach nauczania zdalnego. Komputer zapewnia też kontakt z rówieśnikami, a to niestety uzależnia. Dzieci zamiast do lekcji sięgają po nowe gry i tak stopniowo rozpoczyna się proces uzależnienia. Ważnym działaniem na rzecz rodziny jest podejmowanie działań profilaktycznych w tym zakresie. Program adresowany jest dla dzieci, młodzieży oraz rodziców - podkreśla Tobiasz Wiesiołek.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie