Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjenci odsyłani z kwitkiem. Co się dzieje z "wieczorynką" w Szpitalu Specjalistycznym w Pile?

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Pacjenci pilskiego szpitala skarżą się, że są odprawiani z kwitkiem z "wieczorynki"
Pacjenci pilskiego szpitala skarżą się, że są odprawiani z kwitkiem z "wieczorynki" Fot. Agnieszka Świderska
Kartka z adresami szpitali od Wyrzyska do Poznania. Taką “pomoc” otrzymała pilanka, która pojechała ze swoim 6-letnim synem na “wieczorynkę” do Szpitala Specjalistycznego w Pile. Szpital nie ukrywa, że ma problem z obsadzeniem dyżurów na nocnej i świątecznej opiece. Dziurawe grafiki to jednak problem nie tylko Piły.

“Wieczorynka” czyli nocna i świąteczna pomoc doraźna od października 2017 roku jest przypisana do każdego szpitala z sieci. Nieprzypadkowo. Przejęcie “wieczorynek” miało odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe, na które często trafiali (i wciąż trafiają) przypadkowi pacjenci. Skorzystać mieli także pacjenci; zniesiono bowiem rejonizację. Niekoniecznie jednak oznacza to, że pacjent z Piły musi szukać pomocy doraźnej w Wyrzysku czy w Poznaniu. Zgodnie z kontraktem obowiązującym pilski szpital powinien mieć ją zapewnioną na miejscu. Na Rydygiera. Są jednak z tym problemy. Docierają do nas sygnały, że pacjenci są odprawiani z kwitkiem. Powód? Brak dyżurnego lekarza.

"Wieczorynka" w szpitalu. Dostała listę szpitali...

Swoją historię w mediach społecznościowych opisała między innymi pilanka, która szukała na “wieczorynce” pomocy dla swojego 6-letniego synka. Była niedziela, 6 września. Chłopiec został podrapany przez kota. Rana wyglądała nieciekawie. Dlatego kobieta postanowiła nie czekać do poniedziałku, tylko jak najszybciej poszukać pomocy. Konsultacja odbyła się przez szybę przy czym matka 6-latka nie dowiedziała się kto oglądał rękę jej dziecka. Nie mógł to być lekarz dyżurny, gdyż poinformowano ją, że lekarza dyżurnego nie ma, a ona powinna się zgłosić następnego dnia do lekarza rodzinnego po antybiotyk. Do tego czasu musi wystarczyć Octenisept. Jeżeli ma wątpliwości, czy wystarczy, to może szukać pomocy w innym szpitalu. Na przykład w Chodzieży albo w Wyrzysku. Zanim została odesłana z kwitkiem dostała kartkę z adresami szpitali od Wyrzyska po Poznań.

- Gdzie my jako mieszkańcy Piły mamy się zgłaszać po jakąkolwiek pomoc w czasie gdy lekarze rodzinni są pozamykani? To jest kpina! - denerwuje się kobieta.

"Wieczorynka" w szpitalu Lekarze nie chcą dyżurować

Zgodnie z kontraktem w niedzielę, 6 września, w szpitalu na Rydygiera powinno być na “wieczorynce” dwóch dyżurnych lekarzy i dwie dyżurne pielęgniarki. Jak mogło w takim razie dojść do sytuacji, w której nie było żadnego? I nie był to raczej wypadek przy pracy. Pracownicy szpitala alarmują, że z “wieczorynką” jest gorzej niż źle: we wrześniu ma być obsadzonych tylko kilka dyżurów. Nie są też realizowane wizyty domowe do których pacjenci również mają prawo. Dr Aldona Pietrysiak, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych wspomina o lukach w dyżurach. Nie potwierdza, żeby sytuacja była aż tak dramatyczna. Nie ukrywa, że jest trudna.

- Nie ma chętnych na dyżury na “wieczorynce” - przyznaje dr Aldona Pietrysiak.- Musimy stawać na głowie, żeby zapewnić obsadę. Nikt z naszych lekarzy nie chce dyżurować, a nie jesteśmy miastem akademickim, które cierpi na nadmiar lekarzy rezydentów. Z kolei żeby ściągnąć młodego lekarza na dyżur do Piły trzeba zapewnić mu odpowiednio atrakcyjne stawki. Trudno o takie finansowe zachęty w sytuacji gdy szpital jest zadłużony. Dlatego wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Zdrowia o zmianę umowy i zmniejszenie zespołów z dwóch do jednego

- mówi dr Aldona Pietrysiak.

"Wieczorynka" w szpitalu. Czas na triaż

Teraz na “wieczorynce” powinno być dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki. Jeżeli NFZ zgodzi się na zmianę umowy, co jest już raczej przesądzone, będzie tylko jeden lekarz i jedna pielęgniarka. Jeżeli w ogóle będą. Problem z obsadzeniem dyżurów na “wieczorynce” ma w kraju coraz więcej szpitali. Problemy zdarzają się nie tylko w takich ośrodkach jak Piła, ale także w Poznaniu. Niektóre szpitale z powodu braku chętnych do dyżurowania były zmuszone zawiesić udzielanie doraźnej pomocy. Sam pomysł przeniesienia “wieczorynek” do szpitali jest coraz głośniej i coraz częściej krytykowany. Nie zdał egzaminu: szpitalne oddziały ratunkowe nie przestały być przeciążone. Czy lekarstwem, choćby tylko chwilowym, okaże się na Rydygiera triaż? Mowa o systemie segregacji medycznej podczas przyjęcia na SOR dokonanej niekoniecznie przez “okienko”, ale na podstawie wywiadu i badań.

- Reorganizujemy szpitalny oddział ratunkowy. Każdy pacjent będzie poddany triażowi i otrzyma stopień pilności udzielenia mu pomocy tak by ci, którzy tej pomocy potrzebują natychmiast również natychmiast ją otrzymali. Kategoryzowanie pacjentów odbywało się w naszym szpitalu już wcześniej. Teraz jednak zasady triażu będą ściślej niż do tej pory egzekwowane – zapewnia dyrektor Aldona Pietrysiak.

"Wieczorynka" w szpitalu. Pacjenci nie znikną

To dobra wiadomość dla potencjalnych “czerwonych” pacjentów czyli tych, którzy trafią na Rydygiera w stanie zagrożenia życia. Niekoniecznie dla “zielonych”, których po ograniczeniu “wieczorynki” z pewnością na SOR przybędzie. Nie znikną przecież tylko dlatego, że z grafiku w pilskim szpitalu zniknie jeden lekarz z pielęgniarką. Małe są również szanse na to, żeby “wieczorynki” wróciły do lekarzy POZ. Jednym z powodów dla którego w 2003 roku powstało Porozumienie Zielonogórskie było to, że lekarzom rodzinnym próbowano narzucić całodobową opiekę nad pacjentem. Tym bardziej nie zgodzą się na nią teraz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto