Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Miejski w Pile. Tak wyglądał w 1993 roku - jak bardzo się zmienił?

Martin Nowak
Martin Nowak
Park Miejski w Pile zachwyca nieustannie. Oto, jak wyglądał w 1993 roku. Zobaczcie wyjątkowe fotografie Daniela Cichego.

Park Miejski w Pile

Jak wyglądał Park Miejski równo 30 lat temu? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach ze zbioru fotografa Daniela Cichego. Czy bardzo się zmienił? Sami oceńcie.

- W 1895 władze miasta podjęły decyzję o stworzeniu parku miejskiego. Propozycji lokalizacji było kilka. Zdecydowano o usytuowaniu go na wschód od istniejącego Parku Strzeleckiego. Prace rozpoczęły się w 1899 r., rok później dokonano pierwszych nasadzeń i to rok 1900 uznaje się za początek istnienia parku. Park zmieniał się, rozwijał. Powstało rosarium, wybudowano ozdobne mostki, ławki, pergole, muszlę koncertową i pięknie zdobioną secesyjną altanę -

czytamy na stronie Urzędu Miasta Piły.

- Wejście do parku zdobiła aleja klonów srebrzystych. Sześć drzew stoi w Parku do dnia dzisiejszego. W pobliżu wejścia, w otoczeniu żywopłotu stał kamień z podobizną kanclerza Otto von Bismarcka. Dziś w tym samym miejscu znajduje się popiersie Stanisława Staszica, który w 1955 r. w 200 rocznicę urodzin został patronem parku, który odtąd nosi nazwę "Park Miejski im. Stanisława Staszica". Park zajmuje obszar 11,63 ha. Jest jednym z najstarszych istniejących parków miejskich w Wielkopolsce. Przed 1945 r. park uznawany był za najładniejszy ogród po wschodniej stronie Odry, w 1986 r. został wpisany do rejestru zabytków. Zabytkowy park jest miejscem spotkań i spacerów. W parku wykonano wiele prac rewitalizacyjnych, które nadały mu nowe oblicze.

Daniel Cichy

Artysta fotografik, urodzony w Pile. Uczeń Stanisława Pręgowskiego i Mirosława Bociana. Studiował fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Laureat kilku nagród. Jest autorem 7 wystaw indywidualnych. Od kilkunastu lat dzieli życie między Polskę a Wielką Brytanię. Od 2020 roku znów wykonuje swoje usługi również w Pile. Miasto to kocha bezwarunkowo. Więcej na www.danielcichy.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto