Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza polska lista sankcji wobec Rosjan i Białorusinów - firm i osób opublikowana. Kto się na niej znalazł?

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
lista sankcyjna wymienia firmy i osoby powiązane z reżimami rosyjskim i białoruskim
lista sankcyjna wymienia firmy i osoby powiązane z reżimami rosyjskim i białoruskim Fot. Twitter MON UA
We wtorek zaprezentowano pierwszą polską listę sankcyjną, na której znalazło się w sumie 15 osób oraz 35 podmiotów gospodarczych, które zidentyfikowano jako wspierające rosyjską napaść na Ukrainę. Lista obejmuje firmy i osoby powiązane zarówno z Kremlem, jak i z reżimem białoruskim.

Podczas wtorkowej konferencji szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik, oficjalnie ogłosili pierwszą polską listę sankcyjną, która wymierzona jest w firmy i osoby powiązane z reżimami rosyjskim i białoruskim.

- Celem sankcji gospodarczych co do zasady jest uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, aby Rosja nie mogła prowadzić wojny na Ukrainie. Aby ograniczyć rosyjskie możliwości w tym zakresie - podkreślił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem listy unijnej. Odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju - dodał.

Polska lista sankcyjna zawiera obecnie łącznie 50 pozycji, w tym 15 osób oraz 35 podmiotów, których wspólną cechą są związki z rosyjskim lub białoruskim reżimem, które współpracują podczas trwającej inwazji na Ukrainę.

Polska lista sankcyjna: Rosyjskie koncerny

Na listę wpisano m.in. tak potężny koncern jak PAO Gazprom, który jest prawdopodobnie najpotężniejszym z rosyjskich podmiotów gospodarczych, kluczowym dla polityki zagranicznej i energetycznej Kremla (dostawy gazu do EU, kontrola Nord Stream 1 i 2). Od 2001 r. kierowany jest przez jednego z najbliższych ludzi Putina – Aleksieja Borysowicza Millera. Rosyjski gigant jest właścicielem 48 proc. udziałów w polskiej spółce System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A.

Polskimi sankcjami objęto również rosyjską firmę Acron, kontrolowaną przez Wiaczesława Mosze Kantora. Według polskich służb, jest to podmiot o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego. Sam Wiaczesław Kantor został dodatkowo objęty zakazem wjazdu na teren Polski.

Na liście znajduje się także Novatek, największa prywatna firma gazowa w Rosji, oraz jej spółka zależna Novatek Green Energy, która prowadzi operacje biznesowe w Polsce.

Polskie służby wskazały ponadto, że sankcjami należy objąć dobrze znaną firmę Kaspersky Lab, która jest jednym z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Założycielem i dyrektorem generalnym tej moskiewskiej firmy jest Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB (obecnie Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej), objęty już sankcjami USA. Od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane w systemach federalnych USA, a szereg europejskich organów ds. cyberbezpieczeństwa wydało ostrzeżenia przed możliwym zagrożeniem stwarzanym przez produkty tej rosyjskiej marki.

Polskimi sankcjami objęto ponadto koncern PhosAgro, który jest rosyjskim potentatem na rynku nawozów rolniczych.

Co ciekawe, na liście znalazła się również spółka Go Sport Polska, która obecnie jest kontrolowana przez singapurską spółkę Sportmaster Operations PTE LTD, której rzeczywistymi beneficjentami są osoby pochodzenia rosyjskiego, w tym oligarcha Nikołaj Fartuszniak, Władimir Fartuszniak oraz Aleksander Michalskij.

Polska lista sankcyjna: Rosyjscy oligarchowie

Lista sankcyjna, poza firmami, obejmuje również 15 osób - oligarchów i ludzi biznesu powiązanych z putinowskim reżimem. Polskie służby wskazały tu m.in. Tatianę Bakalczuk, która jest założycielką i właścicielką firmy Wildberries - największej rosyjskiej sieci sprzedaży internetowej. Jest też prokremlowski biznesmen Oleg Deripaska, który w Polsce jest beneficjentem rzeczywistym spółek związanych m.in. z branżą budowlaną.

Sankcje nałożono również na: Michaiła Fridmana - założyciela ALFA Banku, największego rosyjskiego banku prywatnego; Michaiła Gucerjewa - prominentnego rosyjskiego biznesmena, zaangażowanego na Białorusi m.in. w sektory energetyczny, potasowy i hotelarsko-gastronomiczny oraz Andrieja Melniczenkę, który należy do kręgu najbardziej wpływowych rosyjskich biznesmenów, mających ścisłe związki z rządem Rosji.

Rodzaje sankcji

Polska ustawa przewiduje cztery różne rodzaje sankcji. Pierwszym jest zamrożenie wszelkich aktywów podmiotów gospodarczych, które znajda się na liście. Drugi rodzaj to ograniczenie praw wykonywania akcji w takich podmiotach (praw właścicielskich). Trzeci element to wykluczenie podmiotów objętych polskimi sankcjami z postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Ostatnim rodzajem sankcji jest zakaz wjazdu na terytorium Polski osób, które znajdą się na liście sankcyjnej.

Wnioskować o umieszczenie podmiotu bądź osoby na liście sankcyjnej mogą szefowie CBA, ABW, Agencji Wywiadu, SKW, SWW, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Komendant Główny Policji, KNF, prezes NBP, komendant Straży Granicznej, prokurator krajowy, szef KAS oraz przewodniczący komitetu Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa i obrony.

Za złamanie sankcji grozi kara do 20 mln zł. Kary ma prawo nakładać Krajowa Administracja Skarbowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza polska lista sankcji wobec Rosjan i Białorusinów - firm i osób opublikowana. Kto się na niej znalazł? - Portal i.pl

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto