Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce śluby saletynki

ŻYR
Na uroczystość przebyło kilkaset osób z Polski, Madagaskaru, Filipin, Włoch oraz Kalifornii.
Na uroczystość przebyło kilkaset osób z Polski, Madagaskaru, Filipin, Włoch oraz Kalifornii.
Siostra Maria Ostrowska pochodząca z Niekurska w gminie Trzcianka złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Saletynek. Uroczystość taka odbywała się w Polsce po raz pierwszy.

Siostra Maria Ostrowska pochodząca z Niekurska w gminie Trzcianka złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Saletynek. Uroczystość taka odbywała się w Polsce po raz pierwszy.

Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej z La Salette (Congregatio Missionariorum Dominae Nostrae a La Salette, nazwa potoczna: saletyni, skrót: MS), powstało po objawieniu Matki Bożej w La Salette. Było to we wrześniu 1846 roku. Zakon Saletynek powstał później. Nie jest liczny. Zajmuje się między innymi pomocą potrzebującym i cierpiącym. Siedzibą zakonu jest miejscowość Grenoble we Francji, w pobliżu La Salette.

Historia powołania

Siostra Maria już od 14 roku życia interesowała się pracą w swoim kościele. Pomagała przy wszelkiego rodzaju drobnych pracach takich jak malowanie, zmiana firanek, wycieranie kurzy i wielu jeszcze innych. Nigdy swojej przyszłości nie wiązała z życiem zakonnym. W wieku 28 lat po raz pierwszy spotkała się z siostrą generalną Marie Victoire Rasoamanarivo. W 1991 roku wyjechała do Francji - tam uczyła się języka francuskiego. Przez trzy miesiące była aspirantką, dwanaście miesięcy postulatką, następnie nowicjatką. To był jej pierwszy rok w całkowitym odosobnieniu. W następnym roku siostra odbywała staż. Poznawała inne wspólnoty. W lutym 1995 roku złożyła pierwsze śluby. Przez sześć kolejnych lat musiała je odnawiać. Opuściła dom, w którym przebywała i na własną prośbę wyjechała na Madagaskar. W rocznicę objawienia Matki Bożej na la Salette obchodzoną w bieżącym roku, siostra Maria złożyła śluby wieczyste. Na uroczystość przybyło kilkaset osób świeckich i kilkadziesiąt duchownych. Siedemnaście osób zakonnych przyjechało z Madagaskaru, Filipin, Włoch oraz Kalifornii.
Dlaczego uroczystości odbywały się w Trzciance? Zwyczaj mówi, że jeśli istnieje taka możliwość, to należy je złożyć w parafii, z której siostra się wywodzi. I właśnie dlatego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance odbyły się główne uroczystości. Siostra Maria wprowadzona została do świątyni w uroczystej procesji. Towarzyszyły jej siostry, które trzymały siedem wstążek symbolizujących siedem różnych kultur, obrzędów, zwyczajów.

Śluby wieczyste

Siostra Maria przed ołtarzem dziękowała Bogu za powołanie. Siostra generalna Marie Victoire Rasoamanarivo wezwała kandydatkę w języku Malgaszów. Następnie odbył się obrzęd złożenia ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Nastąpiły życzenia oddania Bogu wypowiedziane według Konstytucji Sióstr Najświętszej Marii Panny z La Salette. Podpisano również akt złożenia ślubów wieczystych. Siostra Maria Ostrowska przebywać w Trzciance będzie jeszcze dziś. Jutro – we wtorek w Rzeszowie otwarty zostanie pierwszy w Polsce Dom Sióstr Saletynek. Siostra Maria będzie jego przełożoną.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto