Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzwonek. Jak pilskie szkoły przygotowane są na powrót uczniów?

Martin Nowak, Leszek Rudziński
Jak będzie wyglądać powrót uczniów do szkół?

Już za kilka dni - we wtorek 1 września - w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Po kilku miesiącach nauki zdalnej i wakacji, dzieci i młodzież wrócą wreszcie do sal lekcyjnych. Temu powrotowi towarzyszy wiele obaw i lista restrykcji, ale też radość na spotkanie z kolegami z ławki i nauczycielami.

- Tomek już nie może doczekać się powrotu do szkoły. Siedzenie w domu nawet w wakacje strasznie mu się znudziło. On tęskni za kolegami - powiedziała nam jedna z mieszkanek Piły, której syn pójdzie do trzeciej klasy szkoły podstawowej.

Takich dzieci jak Tomek jest więcej. Nie mogą się oni doczekać już 1 września. To wtedy uczniowie mają wrócić do szkół. Taką decyzję - przypomnijmy - na początku sierpnia ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało zalecenia, które mają pomóc w bezpieczeństwie i nierozprzestrzenianiu się groźnego wirusa.

Polacy są jednak podzieleni jeżeli chodzi o otwarcie szkół. Z sondażu SW Research dla portalu rp.pl wynika, że 43,1 proc. Polaków uważa, iż 1 września rok szkolny powinien zacząć w formie tradycyjnej. Przeciwnego zdania jest 33,3 proc, badanych. Opinii w sprawie powrotu dzieci do szkół nie ma 23,6 proc. ankietowanych.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przekonuje, że „przy obecnym stanie epidemicznym można wrócić do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć w szkołach”. - Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że mogą lokalnie zdarzyć się ogniska epidemii (…) Dlatego przewidujemy możliwość zawieszenia częściowego lub całościowego zajęć stacjonarnych i przechodzenia na tryb mieszany - mówił na antenie Radia Wnet.

Planowany powrót uczniów do szkół skomentował także prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zdaniem Sławomira Broniarza najmłodsze dzieci powinny rozpocząć zajęcia z początkiem roku szkolnego.

- Nie ma alternatywy dla klasy I, II, czy III (...) Ich nie pozostawimy przy komputerze. Te dzieci muszą być w szkole, ale muszą być do tego odpowiednie warunki, łącznie z rozrzedzeniem klasy, rozstawieniem ławek – powiedział w TVN24 dodając, że dziecko musi mieć zagwarantowany kontakt z rówieśnikami.

Broniarz, odpowiadając na pytanie o gotowość szkół do rozpoczęcia roku szkolnego, stwierdził, że patrząc „z perspektywy starań nauczycieli” placówki są gotowe. Przyznał jednak że wśród szkolnej kadry panuje niepokój i niepewność.

- Nie możemy ograniczać się tylko do stwierdzenia: za wszystko będzie odpowiedzialny dyrektor (...) Nie dając dyrektorom podstawowego instrumentu, jaka jest reguła prawna, ale także i finanse - podkreślił prezes ZNP.
Jak dodał, to „powinien być wysiłek budżetu państwa i wsparcie tej edukacji, bo to nie jest sprawa gminy czy rodziców”.

Szkoły podstawowe i przedszkola na terenie Piły są gotowe na przyjęcie uczniów. Obaw przed zakażeniem koronawirusem dużej grupy osób jednak nie brakuje.

- Naszym podstawowym zadaniem jest podzielenie szkół na takie grupy i sektory, żeby można było z czystym sumieniem powiedzieć, że ,,ci" z ,,tymi" w szkole kontaktu nie mieli, więc nie ma potrzeby żebyśmy ich i ich rodziny poddawali kwarantannie - podczas specjalnej konferencji prasowej mówił prezydent Piły Piotr Głowski.

Według prezydenta można było lepiej przygotować się na powrót dzieci do szkoły.

- Dzisiaj ta odpowiedzialność została zrzucona na samorządy i dyrektorów, którzy według ministra edukacji wszystko świetnie wiedzą i sobie poradzą. I to jest rzeczywiście prawda, z tym, że czasu było tyle, że można było przygotować się do czekających nas wyzwań znacznie lepiej.

Dobra wiadomość jest taka, że od września rusza Żłobek nr 2 w Pile. Opiekę znajdzie tam 34 dzieci. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu ,,Piła stawia na Maluchy". Zdobyte dofinansowanie wyniosło prawie 1 mln 600 tys. złotych. Pieniądze te pozwoliły na dostosowanie obiektu do potrzeb najmłodszych pilan, zakup zabawek i niezbędnego wyposażenia oraz na obniżenie opłaty za pobyt w żłobku z 338 do 150 złotych.

Szkoły podstawowe dostosowały się do zaleceń. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 2, która mieści się w dwóch osobnych budynkach, od września naukę podejmie około 880 dzieci.

- Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, więc będziemy stosować się do zaleceń. M.in. na pewno ograniczymy możliwość dostępu rodziców do szkoły - mówi dyrektor SP nr 2 Barbara Ochocka.

Gotowość przyjęcia uczniów zgłaszają także szkoły średnie, które podlegają pod Starostwo Powiatowe w Pile.

- Już od czerwca rozmawiamy na temat powrotu uczniów do szkół. Jesteśmy przygotowani na każdy wariant, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i nie będziemy mogli niczego planować na dłużej niż tydzień czy dwa - mówi dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile Łucja Zielińska.

Do szkół ponadpodstawowych w powiecie pilskim ma trafić około 6 tysięcy uczniów. Jedną z większych tego typu placówek jest I LO w Pile, gdzie od nowego roku szkolnego uczęszczać będzie około 800 uczniów.

- Muszę zapewnić bezpieczne warunki funkcjonowania szkoły i tym się właśnie zajmuję. Nastawiam się na elastyczne działanie, bo sytuacja jest niezwykle dynamiczna - mówi dyrektor I LO w Pile Angelika Zygmunt.

Jak jest poza Piłą? Na przykład trochę jakby spokojniej jest w Łobżenicy.

W Zespole Szkół w Łobżenicy są trzy typy szkół i aż cztery wejścia do placówki. Szkoła jest duża, więc izolowanie jednych uczniów od drugich nie powinno stanowić problemu.

- Każda klasa będzie miała oddzielną strefę składającą się z dwóch pomieszczeń. W jednym odbywać będą się zajęcia, a drugie będzie służyło jako tzw. pomieszczenie gospodarcze, w którym uczniowie będą mogli np. zostawić kurtki - mówi dyrektor Mariola Nosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto