Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy Zimowy Rodzinny Piknik Wojskowy na Stadionie Powiatowym

Marek Wolski
Marek Wolski
Z bardzo dobrym odzewem mieszkańców Piły spotkał się pomysł zorganizowania Zimowego Pikniku Wojskowego na Stadionie Powiatowym przy ulicy Okrzei. Fani wojskowości i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu na pewno są zadowoleni.

Podczas pikniku zaprezentowały się jednostki wojskowe z Piły i okolic. W roli gospodarza wystąpili „nasi” terytorialsi ze 122 Batalionu Lekkiej Piechoty, którzy już od pewnego czasu stacjonują w Dolaszewie.

Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy blisko: w sformowanej niedawno jednostce lekkiej piechoty w Dolaszewie. A przy okazji zachęcamy młodzież, która już osiągnęła pełnoletność, żeby wstępowała do nas. Poza tym pokazujemy, że można na nas liczyć w różnych sytuacjach kryzysowych, które niestety zaczynają nas coraz bardziej sięgać

– mówi ppłk. Maciej Betka, dowódca 122 BLP w Dolaszewie.

Podczas pikniku terytorialsi przygotowali pokaz samoobrony oraz specjalny tor przeszkód, który mógł pokonać każdy, kto chciał na własnej skórze poczuć jak wygląda codzienne szkolenie żołnierzy.
Nie mogło zabraknąć przedstawicieli innych służb mundurowych. Dużo działo się na stoiskach przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji w Pile, Szkołę Policji, Lasy Państwowe i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

Jak podkreśla starosta pilski Eligiusz Komarowski, piknik miał być okazją do integracji z żołnierzami obrony terytorialnej, którzy stacjonują w Dolaszewie, na rogatkach Piły.

Mamy dzisiaj taką sytuację, że wojsko jest nam coraz bardziej niestety potrzebne. Chociażby do obrony granic, ale też przy rożnych sytuacjach kryzysowych. Dla mnie jako samorządowca, jako starosty pilskiego, świadomość że mamy w „zasięgu dłoni” grupę kilkudziesięciu czy kilkuset żołnierzy Obrony Terytorialnej, to jest pewien komfort psychiczny. W razie jakiejś sytuacji kryzysowej, związanej na przykład z klęskami żywiołowymi, na pewno będzie to pierwsza grupa, która nam pomoże, ale są oczywiście i inne nasze służby mundurowe. Dlatego postanowiliśmy wspólnie dać sobie szansę wzajemnego poznania się. I społeczeństwu, i wojsku.

Tradycyjnie ciekawą i bogatą ekspozycję historyczną przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”. Była bezpłatna wojskowa grochówka, ogniska, muzyka na żywo, a nawet tańce.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto