18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pijani kierowcy boją się utraty prawa jazdy - mówi sędzia Jerzy Paliwoda

Ewa Auer
Sędzia Jerzy Paliwoda: pijani kierowcy boją się utraty prawa jazdy
Sędzia Jerzy Paliwoda: pijani kierowcy boją się utraty prawa jazdy Ewa Auer
Pijani kierowcy o karze nie myślą. Kiedy wsiadają za kierownicę po alkoholu, czują się pewni siebie. Z Jerzym Paliwodą, przewodniczącym wydziału karnego w Sądzie Rejonowym w Pile rozmawia Ewa Auer.

Orzekał pan w sprawach pijanych kierowców?

Oczywiście, to pospolite sprawy, w 90 procentach wyroki zapadają na jednym posiedzeniu na podstawie wyników badań alkomatem, zeznań policjantów i wyjaśnień oskarżonego, który z reguły przyznaje się do winy. Właśnie tego typu sprawy do niedawna trafiały do sądów 24 - godzinnych.

Jak tłumaczą się kierowcy, którzy zasiedli za kierownicą po wypiciu alkoholu?

Najczęściej tym, że spożywali alkohol wieczorem poprzedniego dnia i sądzili, że wsiadając rano do samochodu są już trzeźwi. Bywa, że utrzymują, iż wypili jedno, dwa piwa.

Ile kierowców skazano w sądzie w Pile za jazdę na podwójnym gazie i jakie wydano wobec nich wyroki?

Osądzono 124 osoby. Skazano 115. Na karę pozbawienia wolności 13 osób, w tym 11 otrzymało ją w zawieszeniu. Wobec 15 osądzono karę ograniczenia wolności, na 87 nałożono grzywnę.

>>> Zobacz też: Pijani kierowcy na celowników pilskiej policji

Czyli do więzienia trafiło zaledwie dwóch. Po tragicznych wydarzeniach w Kamieniu Pomorskim gdzie pijany kierowca zabił 6 osób i w Łodzi, gdzie przez pijanego motorniczego zginęły 3 osoby zarzuca się sędziom, że wydają za łagodne wyroki.

Orzekamy zgodnie z obowiązującym prawem. A dzisiaj za jazdę w stanie nietrzeźwym, czyli powyżej 0,5 promila kierowcy grozi kara grzywny (sądy wymierzają ją w zależności od sytuacji majątkowej oskarżonego, najczęściej od 600 zł do 2 tysięcy złotych), kara ograniczenia wolności, pozbawieni wolności w zawieszeniu lub bezwzględna do lat 2 czyli tyle samo, co za drobne oszustwo. Nietrafione są ponadto głosy, że wobec pijanych kierowców nie są egzekwowane kary. Można się jednak zastanowić, czyj czyn jest bardziej szkodliwy społecznie - pijanego kierowcy czy drobnego oszusta.

Kary dla pijanych kierowców są zatem zbyt łagodne? A może częściej należałoby ich zamykać w więzieniach, czego dzisiaj chcą politycy?

Kara bezwzględnego pozbawienia wolności jest wymierzana w ostateczności także w przypadku wielu innych przestępstw, z wyjątkiem ciężkich. Stosowana jest kiedy mamy do czynienia z wysoką szkodliwością czynu i kiedy sąd jest przekonany o tym, że inna kara nie zapobiegnie popełnieniu ponownie tego przestępstwa przez oskarżonego. A w przeważającej liczbie osoby, które trafią do sądu za jazdę w stanie nietrzeźwym, wiodą normalne życie zawodowe, rodzinne. Wykazują skruchę i zrozumienie dla popełnionego czynu. Ponadto z mojego długoletniego doświadczenia wynika, że osoba zasiadająca pijana za kierownicą o karze nie myśli. Czuje się dzielna, pewna siebie. Z kolei najboleśniej odczuwa zabranie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów.

Rząd zapowiada zaostrzenie kar. Za złapanie kierowcy po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwym zakaz prowadzenia pojazdu ma wynieść minimum 3 lata, do tego nawiązka co najmniej 5 tysięcy złotych, za drugi raz - zakaz ma trwać minimum 5 lat, a minimalna nawiązka to 10 tysięcy. Czy wyższe kary wyeliminują pijanych kierowców?

Czas pokaże. Dzisiaj zakaz prowadzenia pojazdu można orzec od roku do 10 lat, więc też nie jest to mało. Należy pamiętać, że liczba nietrzeźwych kierowców i tak już spada. Z pewnością mają tu znaczenie akcje prewencyjne policji, ale moim zdaniem najważniejsza jest zmiana mentalności społecznej. W tym kierunku należy podjąć działania. Wprowadzenie wysokiej nawiązki niekoniecznie może odstraszać, bo wielu skazanych nie będzie stać na jej zapłacenie. O ile grzywnę sąd może zamienić na pracę społeczną albo karę zastępczą pozbawienia wolności, o tyle nawiązki nie.
Rząd mówi też o częstszym stosowaniu kar bezwzględnego więzienia wobec nietrzeźwych kierowców.
I tu wkrada się pewna niekonsekwencja. Obecnie trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego które idą w tym kierunku, aby wobec wszystkich przestępców częściej orzekać kary grzywny, nawet do 60 procent.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto