Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła będzie szczepić przeciwko HPV. Na darmowy program szczepień miasto wyda prawie milion złotych

TR
Na program darmowych szczepień przeciwko HPV Piła wyda prawie milion złotych
Na program darmowych szczepień przeciwko HPV Piła wyda prawie milion złotych Fot. 123RF
Prawie milion złotych przeznaczyła Piła na szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Z programu w ciągu trzech lat może skorzystać prawie 1200 nastolatek. Codziennie w Polsce z powodu raka szyjki macicy wywołanego wirusem HPV umiera pięć kobiet.

W 2008 roku Niemiec Harald zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie związku pomiędzy zakażeniami wirusem HPV (brodawczakiem ludzkim) a rakiem szyjki macicy. To jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Z kolei wirus HPV to najbardziej rozpowszechniony wirus przenoszony drogą płciową.

Układ immunologiczny najczęściej sobie z nim radzi. Najgroźniejsze są tzw. zakażenia przetrwałe, które prowadzą do rozwoju nowotworu. Jak wynika z raportu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, na raka szyjki macicy zapada rocznie w Polsce około 3 tysiące kobiet. Prawie połowa z nich umiera w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy.

Na raka szyjki macicy zapada rocznie w Polsce około 3 tysiące kobiet. Prawie połowa z nich umiera w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy

Tę statystykę mają zmienić szczepionki przeciwko HPV; pierwsze szczepionki onkologiczne, które mają zapobiegać nie tylko rozwojowi raka szyjki macicy, ale także innych nowotworów narządów płciowych.

- Zaszczepić mogą się kobiety w każdym wieku, ale najbardziej skuteczne są w przypadku dziewcząt przed inicjacją seksualną, które nie miały jeszcze kontaktu z wirusem - mówi dr Włodzimierz Bystrzycki, przewodniczący miejskiej Komisji Spraw Społecznych.

Wprowadzenie w Polsce obowiązkowych szczepień przeciwko wirusowi HPV kosztowałoby jak wyliczyło ministerstwo zdrowia około 250-300 mln złotych. Takich pieniędzy nie miał resort, nie ma też ich NFZ, który od roku finansuje obowiązkowe szczepienia. Za szczepionki przeciwko HPV płacą samorządy.

Teraz mają jednak o tyle lepiej, że mogą liczyć ze strony NFZ na dofinansowanie swoich programów - od 40 do 80 procent. W przypadku Piły, która w ciągu trzech nabliższych lat wyda na kolejną edycję programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV prawie milion złotych, oznaczałoby to zwrot do budżetu kilkuset tysięcy złotych.

- Szczepionki nie są tanie - przyznaje dr Włodzimierz Bystrzycki. - Koszt jednej szczepionki, w który wliczony jest również koszt akcji promującej program, to 800 złotych.

Docelowo programem ma być objętych prawie 1200 dziewczynek z roczników 2007, 2008 i 2009.

Grzegorz Południewski: Skutki uboczne są zupełnie wyssane z palca

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto