Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła będzie walczyć z osteoporozą. Czy powstanie u nas nowa poradnia?

opr. Martin Nowak
Dzięki inicjatywie Prezydenta miasta Piły i Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” mieszkańcy północnej Wielkopolski będą mieli szansę diagnozować i leczyć osteoporozę

W czwartek 5 grudnia w Urzędzie Miasta Piły został podpisany list intencyjny, zawiązujący samorządową Koalicję na rzecz przeciwdziałania osteoporozie. Sygnatariusze listu, na czele z prezydentem Piotrem Głowskim, zobowiązali się do wspólnego działania w celu zapewnienia mieszkańcom Piły i północnej Wielkopolski dostępu do wczesnej diagnostyki osteoporozy i edukacji zdrowotnej na temat tej groźnej, a niedocenianej choroby.

W całym województwie wielkopolskim, liczącym 3,5 miliona mieszkańców, działają tylko 2 poradnie osteoporozy, obie zlokalizowane są w Poznaniu i jego okolicach (Poznań i Przeźmierowo).

Osteoporoza jest bardzo poważną chorobą metaboliczną kości, której nie wolno lekceważyć. Związana jest głównie z zależnym od wieku spadkiem aktywności hormonalnej. Dotyka przede wszystkim około 30% kobiet po 50. roku życia, ale również co ósmego mężczyznę. Niszczona przez osteoporozę kość słabnie i staje się podatna na złamania z błahej przyczyny. Co roku w Polsce dochodzi do co najmniej 120 tysięcy takich złamań, których prawdziwą przyczyną jest osteoporoza. Łamie się kręgosłup, biodra, kości ramieniowe, nadgarstki. Dla starszych osób to prawdziwa tragedia – bardzo często tracą sprawność i samodzielność, a czasami i życie. Bardzo niewielka liczba poradni osteoporozy w Polsce i fatalny stan świadomości zagrożenia tą chorobą powodują, że z około 2,1 miliona chorych osób, aż co najmniej 74% nigdy nie zostało zdiagnozowanych. Co jeszcze gorsze, według najnowszych danych NFZ tylko 2% osób, które doznały złamania na tle osteoporozy w 2017 roku, zaczęło tę chorobę leczyć farmakologicznie. Jednak, żeby rozpocząć skuteczne leczenie, choroba musi zostać zdiagnozowana za pomocą prostego, bezpłatnego kalkulatora ryzyka złamań FRAX, a następnie potwierdzona przy użyciu profesjonalnego sprzętu, tzw. densytometru, który wykonuje pomiar gęstości tkanki kostnej. Takimi urządzeniami dysponują tylko specjalistyczne poradnie osteoporozy. Warto podkreślić, że Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął własne działania edukacyjno-profilaktyczne zakresie osteoporozy. Został opublikowany raport na temat stanu diagnostyki i leczenia osteoporozy w Polsce pt. NFZ o zdrowiu. Osteoporoza. Osteoporozie zostało poświęcone także jedno z cyklu wydarzeń edukacyjnych „Środy z profilaktyką”, które odbyło się 23 października bieżącego roku.

- Wobec tak poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego, rolą samorządów jest występować z inicjatywą pilnych działań profilaktycznych. Dzięki naszej aktywności udało się pozyskać przychylność wielkopolskiego oddziału NFZ, który zobowiązał się, że ogłosi konkurs na poradnie osteoporotyczne w północnej Wielkopolsce. Zrobimy wszystko, aby taka poradnia powstała w Pile - deklaruje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Taki właśnie jest cel samorządowej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie: stworzenie samorządowego programu profilaktyki zdrowotnej nakierowanej na przeciwdziałanie osteoporozie i zapewnienie jego finansowania z połączonych środków publicznych: samorządowych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt powstawał w oparciu o doświadczenie i pomoc firmy Amgen.

- Mobilizacja do koalicyjnej współpracy na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowie 8 instytucji, osób i organizacji, daje nam wszystkim ogromną satysfakcję i przybliża do realizacji naszego celu – podkreśla Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto