Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Budżet Obywatelski 2018 może być na nowych warunkach. Wojewoda zdecyduje, czy noworodki będą miały prawo głosu

TR
Fot. UM Piła
Czy w Pile w tegorocznym budżecie obywatelskim będą mogły głosować noworodki? Taki scenariusz również jest możliwy. Urząd Miasta czeka na rozstrzygającą odpowiedź wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Jeżeli chodzi o tegoroczny budżet obywatelski to fakt, który na pewno się nie zmieni to 3 mln złotych, które będą w nim do rozdzielenia. Poza tym może się zmienić to, co najważniejsze czyli kto będzie decydował o podziale tej puli. Do tej pory w Pile, podobnie jak w zdecydowanej większości miast, granicą wiekową upoważniającą do głosowania było ukończone 16 lat. Teraz to może przesunąć się w dół, i to zdecydowanie, bo aż do ...pierwszego dnia życia.

Wojewodowie, wśród nich także wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, uchylają bowiem uchwały dotyczące budżetów, zwłaszcza regulaminy, powołując się na ustawę o samorządzie gminnym. A zapis ustawy brzmi dość jednoznacznie: konsultacje społeczne przeprowadza się z mieszkańcami gminy. Nie ma w przepisach ustawy żadnego ograniczenia wiekowego, co by oznaczało, że prawo do konsultowania budżetu obywatelskiego mają także noworodki. Tylko czy na pewno.

- Sam akt głosowania jest czynnością prawną. Rodzi bowiem skutki natury prawnej czyli w tym przypadku realizację przez gminę wyłonionych zadań - przekonuje Bartek Mirowski, koordynator pilskiego budżetu obywatelskiego. - Zgodnie z polskim prawem noworodki nie posiadają zdolności do czynności prawnej. Ani one, ani inne dzieci do ukończenia 13 roku życia.

Nawet po ukończeniu 13 roku życia posiadają ograniczoną. Wystarczającą jednak, żeby wziąć udział w głosowaniu. Kto będzie mógł głosować w pilskim budżecie?

- Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - mówi Bartek Mirowski. - Czekamy jeszcze na odpowiedź z ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, które poprosiliśmy o wykładnię.

Ministerstwo pismo w tej sprawie przekazało do wojewody. Jego odpowiedź będzie rozstrzygająca.

RESZTA BEZ ZMIAN

Budżet obywatelski rozpocznie się jak co roku od zbierania pomysłów od mieszkańców. Przypominamy, że zgłaszane propozycje mogą dotyczyć wyłącznie poprawy lub nowego zagospodarowania przestrzeni miejskiej na terenie miasta. Można zgłaszać projekty inwestycyjne, modernizacyjne, dotyczące zagospodarowania przestrzeni.

Projekty powinny mieć charakter lokalny i dotyczyć potrzeb mieszkańców jednego z osiedli. Ponadto zgłaszane zadanie musi być zlokalizowane na gruncie gminnym lub terenie w zarządzie gminy, na którym gmina może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Głosować będzie można na duże zadania osiedlowe: od 30 do 300 tys. złotych i na małe: do 30 tys. złotych.

W tym roku będzie to już szósta edycja budżetu.

Pościg w Łowiczu. Mężczyzna dźgnął nożem matkę i uciekał ciężarówką

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto