Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: dłużnicy MZGM odpracowują czynsze

DB
Piła: dłużnicy odpracowują zaległości
Piła: dłużnicy odpracowują zaległości
Prawie 7 milionów złotych - tyle zalegają lokatorzy mieszkań należących do miasta. W sumie z czynszem zalega 1530 osób, ale wśród nich są też ci, którzy mają przejściowe problemy z uregulowaniem płatności. Dłużnicy mogą odpracować swoje zaległości wobec MZGM w Pile.

Aż 514 najemców zalega z płaceniem czynszu dłużej niż dwanaście miesięcy. Z kolei 595 najemców ma zadłużenie, które nie przekracza jednego miesiąca. Niezależnie od tego, czy czynszu nie płaci się nagminnie, czy tylko chwilowo zabrakło pieniędzy na jego uregulowanie, miasto daje możliwość odpracowania długu. Z tej możliwości skorzystało 280 osób. Obecnie swoje zadłużenie w ten sposób spłaca 29 lokatorów. Co należy do ich obowiązków?

- Są to drobne prace porządkowe lub usługowe lub inne prace typu sprzątanie klatek schodowych, strychów, korytarzy, piwnic czy terenów zielonych - informuje Jagoda Obutora z Urzędu Miasta Piły.

Zdarza się jednak, że w mieszkaniu komunalnym mieszka starsza lub schorowana osoba, która nie płaci czynszu, a chciałaby odpracować dług, lecz jej stan zdrowia na to nie pozwala. Co wtedy?

- W takiej sytuacji dług może odpracować osoba, która też zamieszkuje w zadłużonym mieszkaniu i została wskazana przez najemcę do wykonywania prac - dodaje urzędniczka.

DŁUŻNICY - ILU ODPRACOWAŁO CZYNSZ?

Tylko 54 osobom udało się odpracować zadłużenie w całości. Pilanie oddali w ten sposób gminie nieco ponad pół miliona złotych.

Co ważne, praca nie może zastąpić płacenia czynszu. Oznacza to, że opłaty za mieszkanie nadal należy płacić regularnie, w przeciwnym razie, trzeba się liczyć nawet z eksmisją.

Wszyscy, którzy są zainteresowani możliwością spłatą długu, mogą się zgłaszać do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. MZGM przeszkoli lokatorów podejmujących pracę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wyznaczy zakres prac, miejsce oraz czas jej wykonania roboty, a następnie skontroluje, czy zadania zostały wykonane poprawnie.

A co z lokatorami, które ani nie płacą czynszu, ani nie palą się do tego, żeby zadłużenie odpracować?

- Kiedyś dłużnicy byli zgłaszani do Krajowego Rejestru Długów obecnie zgłaszani są do Biura Informacji Gospodarczej - odpowiada Jagoda Oburota.

To niesie za sobą poważne konsekwencje. Osoba, która widnieje w BIG, może mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku czy zakupami na raty. Mało tego, taki dłużnik będzie miał również problemy, gdy będzie chciał kupić komórkę z abonamentem albo internet czy telewizję. Dla usługodawców będzie już niewiarygodnym klientem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto