Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Kobieta zmarła po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19?

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
To już rok pandemii koronawirusa w Polsce, która kosztowała już życie 44 649 osób. Do tej liczby trzeba również doliczyć 30 osób, które zmarły po szczepieniu przeciw COVID-19. Jeden taki śmiertelny przypadek odnotowano w Pile.

Była środa, 4 marca 2020 r., kiedy ówczesny szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Pacjentem “zero” był 66-letni Mieczysław Pałka z Cybinki (lubuskie), który zaraził się koronawirusem wracając autokarem z Niemiec. Trafił do szpitala, który opuścił po 16 dniach.

Koronawirus zabił już prawie 45 tysięcy osób

Tak rozpoczęła się w Polsce pandemia koronawirusa, która trwa do dziś. I niestety, nie odpuszcza. Dziś ministerstwo zdrowia poinformowało o 15 250 nowych zakażeniach. To ponad dwa razy więcej niż miesiąc temu. Łącznie od początku wybuchu pandemii zachorowało 1 750 659 osób. Rośnie też bilans ofiar śmiertelnych. Dziś potwierdzono 289 kolejnych zgonów. Łącznie śmiertelny bilans koronawirusa w Polsce to już 44 649 osób.

Są wśród nich ofiary z terenu powiatu pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego, gdzie COVID-19 kosztował już życie 322 osoby. Tylko od początku tego roku w Pile i powiecie pilskim zmarły 63 osoby, a w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim – 41 osób.

Śmiertelny przypadek z Piły w rejestrze

Tymczasem do liczby śmiertelnych ofiar koronawirusa należy również zaliczyć osoby, które miały umrzeć po podaniu szczepionki na COVID. Jak wynika z raportu NOP prowadzonego przez resort zdrowia jeden z 30 takich śmiertelnych przypadków odnotowano 19 lutego w Pile. Zmarła zaszczepiona na koronawirusa kobieta.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że była to 88-letnia kobieta z wieloma chorobami towarzyszącymi. Na ile do jej śmierci faktycznie przyczyniła się szczepionka, a na ile choroby, na które cierpiała, tego nie da się już jednoznacznie ustalić. Kobieta trafiła jednak do ogólnopolskiego rejestru o niepożądanych odczynach poszczepiennych.

Jest tam zgłoszonych również sześć innych przypadków z powiatu pilskiego i pięć z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W większości jednak są to najłagodniejsze przypadki NOP czyli zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu ukłucia. Tylko w jednym przypadku objawy były poważniejsze: odczyn o średnicy większej niż 10 cm utrzymujący się ponad trzy dni, gorączka, bóle głowy, mięśni, stawów, kołatanie serca. Wszystkie zgłoszone przypadki dotyczyly kobiet.

Prawie 4 tysiące NOP-ów od początku szczepień

Jak wynika z raportu dotyczącego NOP-ów, od pierwszego dnia szczepień czyli od 27 grudnia w całym kraju do Sanepidu zgłoszono 3872 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 3313 miały charakter łagodny. Oficjalna definicja NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Stwierdza je lekarz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto