Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Na kamienicy na Towarowej powstaje mural z rybołowem [ZDJĘCIA]

TR
Na Towarowej powstaje nowy mural
Na Towarowej powstaje nowy mural Fot. Agnieszka Świderska
Na kamienicy przy Towarowej powstaje mural z rybołowem. Maluje go krakowski artysta Wojciech Rokosz, autor m.in. murali historycznych w Mielcu oraz ptasich mural na "Kozłówce" w Krakowie. Pomysłodawcą muralu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, a ścianę udostępniło miasto.

Rybołów jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków drapieżnych w Polsce. W całym kraju występuje tylko około 25-28 par lęgowych. Jeszcze w XIX wieku było ich 300 par. Dziś są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Największym zagrożeniem jest dla nich człowiek. Dramatyczny spadek populacji rybołowa w Polsce i największa przeszkoda w odbudowie gatunku to nielegalne odstrzeliwanie rybołowów przez właścicieli stawów hodowlanych. Dla porównania: w Niemczech występuje około 650 par lęgowych, a w krajach skandynawskich - ponad 4000 par.

Mural z rybołowem. Program ochrony rybołowa

Najnowszy program ochrony rybołowa to czteroletni projekt "Ochrony rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", który ruszył w 2017 roku, a którego celem jest zatrzymanie spadku oraz uzyskanie wzrostu liczebności rybołowa na terenie Polski. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile jest jedną z sześciu dyrekcji biorących w nim udział. Nieprzypadkowo. Gniazduje tu około kilkunastu par.

Jedna z najsłynniejszych par rybołowów w Polsce - RoSzponka i Szuwarek, to była para z nadleśnictwa Lipki, która gniazdowała tam od 20 lat, a których losy na żywo można było śledzić do ubiegłego roku. Niestety, rodzina rybołowów nie przeżyła ataku jastrzębia: zginęły wtedy pisklęta i Szuwarek, a z RoSzponka po walce z jastrzębiem nie wróciła już do gniazda. W tym roku było już puste.

Mural z rybołowem. Ponad 280 gniazd

Na terenie pilskiej RDLP rybołowy gniazdują również w nadleśnictwie Krzyż, Trzcianka i Wałcz. Dodatkowe leśnicy umieścili platformy lęgowe także na terenie Nadleśnictw Krucz, Zdrojowa Góra, Płytnica, Wałcz i Tuczno (jeszcze pod koniec lat 90 populację rybołowa na Pojezierzu Wałeckim szacowano nawet na 38 par). W całym kraju w ramach wspomnianego projektu ochrony rybołowa zamontowano ponad 280 takich platform, z czego 50 na słupach wysokiego napięcia, a resztę na specjalnie wybranych przez leśników i ornitologów drzewach - 132 gniazd na drzewach w pobliżu stanowisk współczesnych lub historycznych oraz 100 gniazd na drzewach przy słupach na których zamontowano platformy.

Mural z rybołowem. Kim jest autor zwycięskiego projektu?

Celem projektu jest również edukacja na temat rybołowa. Edukować można również przez mural. Pod pomysłem stworzenia w centrum Piły muralu z rybołowem wspólnie podpisali się miasto, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile i Operator Enea.

Na mural ogłoszono konkurs. Zgłosiło się na niego pięciu artystów z całego kraju, którzy nadesłali 14 projektów. Wygrał projekt Wojciecha Rokosza. Kim jest autor? Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w 2003 roku otrzymał w 2003 roku w pracowni profesora Grzegorza Bednarskiego.

Pracował w krakowskich galeriach. Od 2014 roku zajmuje się już wyłącznie muralami. Spod jego ręki wyszły murale historyczne w Mielcu m.in. "Lotnicza historia”, i "Hetman Mielecki” oraz kilkanaście ptasich murali na „Na Kozłówce” w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto