Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Oddaj krew i uratuj komuś życie! W najbliższy poniedziałek w Pile rusza akcja "Krwiodawstwo nie ma wakacji"

TR
Jedna jednostka krwi może uratować nawet trzy życia
Jedna jednostka krwi może uratować nawet trzy życia Fot. archiwum polska press
Akcja "Krwiodawstwo nie ma wakacji" to cykl wyjazdowych akcji zbiórki krwi. Krwiobus z poznańskiego centrum krwiodawstwa przynajmniej raz w miesiącu, a kwietniu nawet dwa razy, będzie przyjeżdżał do Piły. - Podziel się sobą. Oddaj krew! - zachęcają organizatorzy akcji, pilskie starostwo, PCK i Grupa Krwiodawców Północnej Wielkopolski „Kropelka". A pierwsza okazja już w poniedziałek, 16 kwietnia. Krwiobus będzie czekał pod starostwem powiatowym przy alei Niepodległości w Pile od godziny 9.30. do godziny 14.30. Kolejny "przystanek" w Pile to 19 kwietnia na PWSZ.

Co minutę jest potrzebny w Polsce litr krwi, a jedna jednostka może uratować życie nawet trzem osobom. Oddawanie krwi nie boli, jest bezpieczne i nie uzależnia. "Kosztuje" tylko godzinę twojego życia. Tyle zajmuje średnio pobyt w centrum krwiodawstwa w krwiobiusie od rejestracji do zakończenia oddawania krwi. Samo pobieranie krwi - 450 ml, trwa około 10 minut.

Wcześniej trzeba wypełnić formularz i poddać się badaniu. Na zakończenie odebrać czekoladę. Oddana krew wraca: organizm uzupełnia ubytek w ciągu miesiąca, a żelazo w ciągu dwóch. Komuś tymczasem może uratować życie, bo sztucznej krwi jeszcze nie wynaleziono.

- Nigdy nie wiadomo, kiedy nam albo naszym bliskim będzie ona potrzebna - apeluje pilski starosta Eligiusz Komarowski.

Dlatego nie warto czekać. W poniedziałek krwiobus będzie stał pod Starostwem Powiatowym przy alei Niepodległości 33/35 od godziny 9.30. do godziny 14.30. W czwartek, 19 kwietnia, na PWSZ.

Oddając krew po raz pierwszy musisz wiedzieć, że:

- musisz mieć od 18 do 65 lat
- ważyć powyżej pięćdziesięciu kilogramów
- mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w ciągu roku, a kobiety cztery
- kobiety nie mogą być w trakcie miesiączki, a od porodu musi upłynąć co najmniej 9 miesięcy
- nie możesz oddać krwi jeżeli cierpisz na wady i choroby serca, cukrzycę, choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby, łuszczycę, kolagenozy, nowotwory, choroby zakaźne, zaburzenia i choroby psychiczne oraz uzależnienie od leków, alkoholu i narkotyków
- krwi nie możesz również odddać jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przechodziłeś operację, przekłuwałeś uszy lub inne części ciała, miałeś robiony tatuaż
- na trzy dni przed oddawaniem krwi nie możesz przyjmować lekarstw z apiryną, na tydzień przed przechodzić zabiegów chirurgicznych, a przez ostatni miesiąc nie chorować, niw gorączkować i nie szczepić się. W dniu oddawania krwi nie możesz mieć kataru, ani przechodzić leczenia stomatologicznego.
- dobę wcześniej wypij co najmniej 2 litrów płynów, nie jedz tłustych dań, nie pij alkoholu i porządnie się wyśpij. Bezpośrednio przed oddaniem krwi zjedz lekkie śniadanie. Nie pal przynajmniej na godzinę przed zabiegiem. Pamiętaj też, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto