Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Pochowali wspólnie utracone dzieci. To był już trzynasty taki pogrzeb

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
16 października w Pile odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych
16 października w Pile odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych Fot. Archiwum
Świat nie zdążył się nimi nacieszyć. One nie zdążyły nacieszyć się światem. Dziś na Cmentarzu Komunalnym w Pile odbył się pogrzeb dzieci utraconych. Rocznie tylko w pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień. Za każdą z nich stoi tragedia rodziców.

27 procent rodziców, którzy utracili swoje dzieci z powodu poronienia, nie mogło pożegnać się ze swoim dzieckiem, ani wyprawić mu godny pochówek. Tak wynika z badań, które w latach 2012-2014 przeprowadziła Fundacja Przetrwać Cierpienie..Nie dostali takiej szansy, gdyż najczęściej nie mieli świadomości, że mają do tego prawo.

Raport był podsumowaniem kampanii "Ja też jestem dzieckiem", której celem było zwrócenie uwagi na fakt, iż szpitale pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie, mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy. Głównym celem kampanii było jednak dotarcie z informacją do samych rodziców, że mogą odebrać swoje dziecko ze szpitala i pochować je.

Na liście szpitali w Wielkopolsce, które zostały ocenione pozytywnie przez rodziców po stracie dziecka, był Szpital Powiatowy w Czarnkowie oraz Szpital Specjalistyczny w Pile. W szpitalu na Rydygiera rocznie około 190 par traci oczekiwane dziecko z powodu poronienia. Rodzice każdego dziecka martwo urodzonego mają prawo zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego i prawo do pochówka. Musi być jednak określona płeć dziecka. W innym przypadku szpital może odmówić wystawienia Kartę Martwego Urodzenia na podstawie której można zarejestrować dziecko w USC.

Rodzice sami mogą pochować dziecko. Mogą też wyrazić zgodę na to, by ich utracone dziecko zostało pochowane razem z innymi. Dwa razy w roku w jednej urnie składane są szczątki. Za wspólny pogrzeb od 2013 roku płaci miasto. Na jego koszt odbywa się m.in. kremacja, zakup urny i wiązanki kwiatów, obsługę pochówku oraz oznaczenie grobu tabliczką. Samą uroczystość pogrzebową bierze na siebie parafia pw. św Jana Bosko.

-

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto