Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Radni przyjęli budżet na 2022 rok. Rekordowa kasa na inwestycje

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Inwestycje w Pile w 2022 roku
Inwestycje w Pile w 2022 roku Fot. UM Piła
Piła ma już budżet na 2022 rok. Rekordowy pod względem inwestycji, ale też rekordowy pod względem wydatków na oświatę.

W nowym roku w miejskiej kasie ma znaleźć się ponad 350 mln złotych, a wydatki mają przekroczyć ponad 386 mln złotych. Różnica między dochodami a wydatkami to ponad 36 mln złotych. W jaki sposób miasto zamierza załatać budżetową dziurę? Ma w tym pomóc 25 mln złotych z obligacji komunalnych, pożyczka rewitalizacyjna Jessica 2, środki z rządowych programów oraz przesunięcia wolnych środków.

Największy strumień pieniędzy do miejskiej kasy popłynie z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT – 86 mln złotych, wpływów z podatków lokalnych i opłat - 63,5 mln złotych, subwencja w wysokości blisko 60 mln złotych, dotacje – 57 mln złotych oraz pozostałe dochody m.in. dochody z najmu, wpływy z usług, z tytułu użytkowania, wieczystego nieruchomości oraz dochody z innych opłat - 43 mln złotych.

W drugą stronę najwięcej pieniędzy popłynie na oświatę - ponad 127 mln złotych. Jeszcze pięć lat temu było to 27 milionów mniej. Subwencja, która powinna w całości pokryć koszty utrzymania, nie pokrywa ich nawet w połowie. 67 mln złotych, które miasto musi dołożyć, to pieniądze zabrane samorządowi, które mógłby przeznaczyć np. na drogi czy mieszkania komunalne.

– Z jednej strony to budżet z wieloma niewiadomymi i obniżonymi dochodami, jednak z drugiej strony to budżet z rekordowym planem inwestycyjnym

– podkreślił Lucjan Szutkowski, przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.

Rekordowo droga oświata to nie jedyny bowiem rekord tego budżetu. Rekordowa jest kasa przeznaczona na inwestycje. Budżet inwestycyjny startuje z ponad 78 mln złotych, a na początku roku ma znaleźć nawet ponad 100 mln złotych więcej. Na liście największych inwestycji są: modernizacja stadionu przy Bydgoskiej, rewitalizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 7 i budowa hali sportowej, rewitalizacja terenów nadrzecznych, finalizacja przebudowy Bydgoskiej, rewitalizacja najstarszego budynku w mieście - Arsenału, dokończenie zakupu autobusów i systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, rewitalizacja placu Zwycięstwa, przebudowa ulic Jastrzębiej, Wysokiej oraz nakładki bitumiczne na drogach gminnych m.in. na Paderewskiego.

Zdaniem radnego opozycji Tomasza Słobody po macoszemu w planach inwestycyjnych zostały potraktowane dwa osiedla: Zamość i Koszyce. Dlatego nie może zagłosować za tym budżetem. Sporo uwag miał także radny Mieczysław Karpiński oraz radna Maria Miler, która wytknęła m.in. brak zwiększonej puli na wynagrodzenia dla pracowników filii bibliotecznych, mimo, że w 2022 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie. Byłaby to jedyna miejska instytucja kulturalna bez zwiększonego budżetu na ten cel. Dotacja na biblioteczne file w mieście stoją zresztą niemal od dwóch lat w miejscu. Na ich utrzymanie miasto wydaje mniej niż na przykład na schronisko dla zwierząt, które w tym samym czasie ponad dwuipółkrotnie zwiększyło budżet - z 1 mln złotych w 2020 r. do 2,6 tys. złotych w 2022 rok.

Za budżetem głosowało 14 radnych Koalicji Obywatelskiej, sześciu radnych z PiS i Porozumienia Samorządowego wstrzymało się, dwie radne Porozumienia były przeciw. Wyżej niż budżet została oceniona skarbnik miasta Ewelina Ślugajska. Docenili i podziękowali jej wszyscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto